„Chcete lístky do kina? Pojeďte na muzikálovou plavbu – poslední volná místa! Zastavujeme přímo na pláži z filmu!“ Podobné nabídky se na molu hlavního – a vlastně také jediného – městečka na malém řeckém ostrově Skiathos rozléhají celé léto už osmým rokem. Hlasy promítačů a námořníků podbarvují notoricky známé hity skupiny ABBA a všechen ten ruch má jediného společného jmenovatele – Mamma Mia! – kasovní trhák.

Prý nanicovatá zápletka a ohrané písničky chatrně sešněrované dohromady řídkým dějem. Názory některých filmových kritiků si muzikál Mamma Mia! rozhodně za rámeček nedá. Ono je to však ve výsledku úplně jedno. U diváků rozhodně zabral. S tržbami přes šest set milionů dolarů se stal pátým nejúspěšnějším filmem roku 2008 a jen samotná producentka Judy Craymer na něm údajně vydělala asi devadesát milionů liber. O takovém platu se jedovatým kritikům může jen zdát.

Kdyby se navíc přijeli podívat na ostrůvky Severních Sporad – tedy Skiathos a Skópelos, kde se mnohé ze scén filmu natáčely – zjistili by, že nejdůležitější na celém snímku je jeho prázdninová pohoda. Nikde jinde to není tak zřejmé jako právě tady. Ti kritici by tu však rozhodně nebyli sami. Odhalení míst, kde se muzikál natáčel, vytvořilo něco jako poutní místo moderní doby. Davy fanoušků si užívají léto v rytmu ABBY, a ačkoli je filmový ostrov s názvem καλοκαίρι (kalokéri) smyšlený, milovníci muzikálu si jeho atmosféru nevědomky užívají jak na Skiathu, tak i jinde v Řecku. Slovo καλοκαίρι totiž v řečtině znamená právě „léto“.

Motory proklatě nízko

Dva starodávné taxíky se sjíždějí na přístavním molu, divže do sebe vzájemně nenarazí. Loď však přesto odplouvá bez dvou důležitých pasažérů – Colina Firtha a Pierce Brosnana. Když filmaři jednu z úvodních scén celého filmu ve starém skiathoském přístavu natáčeli, přijel se na to podívat zástup místních lidí. Paradoxní je, že diváky možná víc než slavné filmové hvězdy přilákala přístavní zátoka samotná. Pro účely natáčení totiž museli majitelé plážových obchůdků i restaurací upravit své předzahrádky do podoby, jakou mívaly, když tu byl turismus ještě v plenkách. U mnoha místních tím vyvolali vzpomínky na staré dobré časy.

Když hlavní hrdinka Sophia odesílala zvací dopisy svým třem domnělým otcům, stála pod věží s hodinami, jež shlížejí na skiathoský přístav ze zalesněného vršku. Každý, kdo ke kostelu Agios Nikolaos v letním vedru vystoupá, může obdivovat výhledy jako vystřižené z muzikálu, nebo se občerstvit v nedaleké restauraci zařízené ve starém větrném mlýně, kam prý často zaskakovali i slavní členové štábu. Jen tu poštovní schránku nenajde, záběr ve filmu totiž vznikl složením několika reálií. Při pozorování panoramatu se však čas od času nabízejí pohledy, které člověka rychle přenesou zpátky do moderní doby.

Zdá se, že letadlo přivážející na místní letiště další várku zatím ještě neopálených turistů svými křídly úhledně zarovná stěžně jachet v přístavu na jednotně úhlednou výšku dvoupatrového domu. Právě tak nízko totiž přelétá nad silnicí, než těsně za ní dosedne na ranvej. Jinak to ani nejde. Skiathoská přistávací dráha patří mezi nejkratší v Evropě, a piloti musejí prodělat speciální kurs, aby tu vůbec mohli se svými stroji dosedat. Pro fanoušky letectví je to však skvělá zpráva. Můžou pozorovat „cvrkot“ z tak těsné blízkosti, že už proudy vzduchu z leteckých motorů několik lidí doslova smetly ze silnice.

Skutečné καλοκαίρι?

V muzikálu bylo καλοκαίρι sousedním ostrovem od místa, odkud vyplul trajekt, jenž podle scénáře oba hlavní hrdinové nestihli. Ačkoli se ve skutečnosti většina filmu natáčela v londýnských Pinewood Studios, kde kvůli autentičnosti zasadili dokonce i pravé a pravidelně zalévané olivovníky a postavili celý filmový penzion, takový ostrůvek doopravdy existuje. Je porostlý piniovými lesy, jeho hlavní město září na skalnatém svahu jako bíle omítnutý drahokam a ze Skiathu se sem dostanete jenom lodí. Vítejte na Skópelu.

Členové přípravného štábu objeli pětadvacet řeckých ostrovů, než si Skópelos vybrali. Vsadím se, že se na takový „džob“ stály dlouhé fronty. Na zdejší pláže padla volba právě kvůli zeleni a téměř pohádkovému klidu. Když však u pláže Kastani, kde stával filmový bar a dřevěné molo, vyvrhne výletní loď náklad natěšených „abbistů“, máte na chvíli pocit, že už je po pohádce. Filmový štáb za sebou uklidil tak dokonale, že rozebral a odvezl tavernu i s přístavem. K nelibosti turistů, kteří si nemohou z mola skočit do vody jako filmoví mladíci v potápěčských ploutvích či vyzkoušet, jak by jim slušela ručníková „plenka“, kterou během písně „Does Your Mother Know“ vyfasoval snědý barman. Za hodinku naštěstí loď i se svým živým inventářem odplouvá vstříc další filmové lokaci.

Pravoslavný kostel Agios Ioannis Sto Kastri před příchodem filmařů vyzařoval stejně posvátnou tichou důstojnost jako další asi tři stovky svatostánků na celém Skópelu. Po klidu je však veta – a vlastně skoro i po původním jménu kostela. Dnes mu nikdo neřekne jinak než „Mamma Mia Church“. Právě zde se totiž odehrávala finální svatební scéna a během stoupání po zdejších dvou stovkách schodů si Pierce Brosnan s Meryl Streepovou vysvětlovali, že „vítěz bere vše“. Od té doby ohlazují schody stovky podrážek denně. „Ale vždyť tu nejsou žádné lavice a svatebčané ze scény by se sem určitě nevešli,“ pohoršuje se jedna ze slečen zpocených po tom výstupu. Pochopitelně – interiér filmového „kostela“ stál opět kousek od Londýna.

Jestli se cítíte ochuzení o autentický zážitek, můžete si snadno spravit chuť. Stačí vystoupit v hlavním městě Skópelu, které nese stejné jméno jako ostrov sám. A najít kostel Panagitsa tou Pirgou, jehož interiér posloužil jako inspirace ke ztvárnění toho studiového. Hlavním lákadlem malebné bíle omítnuté osady je však popravdě řečeno něco jiného. V jejích křivolakých uličkách se můžete krásně ztratit alespoň na dvě hodiny a uniknout tak přílivu turistů, které povětšinou zastaví taverny v přístavní zátoce. Staří Skópelané postavili své město jako bludiště, aby vyzráli na středověké piráty. Nevědomky tím však udělali skvělou službu moderním cestovatelům, kteří se nechtějí nechat smýkat davem na hlavní ulici.