Taky zbožňujete historické památky? I když o nich často víme opravdu hodně, stejně jsou opředené tajemstvím. Když se na starodávném místě octnu, nemůžu si pomoci a představuji si, jak tady lidé žili před těmi stovkami i tisíci let. Jak vypadali, co měli na sobě, jak mezi sebou komunikovali a co vůbec dělali… Nemrazí vás z toho trochu? To se vám na hodinách dějepisu určitě nikdy nestalo 🙂

13 nejkrásnějších historických památek světa, které stojí za to navštívit

1. Angkor Vat, Kambodža

Hlavní chrám v Angkoru byl postaven pro krále Súrjavarmana II. v 12. století. Krásný dochovaný chrám dnes navštěvují stovky turistů denně. Nezapomeňte proto, že celý komplex je tak obrovský, že tady snadno najdete místa, kde si užijete západ slunce zcela sami. Stačí jen kousek popojít.

2. Tádž Mahal, Indie

Příspěvek sdílený noah (@noahvde),

Často slýchám, že Tádž Mahal je jedna z nejkrásnějších staveb, kterou kdy člověk vytvořil. Symbol Indie se dokonce dostal na seznam Novodobých sedmi divů světa. Nejzajímavějším faktem je, že během celého dne mění barvu podle světla, které na něj vrhá slunce.

3. Pyramidy v Gize, Egypt

historicke-pamatky-2
Naopak jediný do současnosti dochovaný z tradičních sedmi divů světa najdete samozřejmě v Egyptě. Posvátné stavby opředené legendami o mimozemšťanech vás ohromí zejména svou velikostí, ale také historickými fakty. Věděli jste, že v době, kdy pyramidy vznikaly, se na výstavbě angažovala až 1/4 všech obyvatel?


4. Řím, Itálie

historicke-pamatky-3
Za krásami historických památek nemusíme do Asie nebo Latinské Ameriky. Nezapomínejme, že žijeme v Evropě, tzv. kolébce civilizace. Řím je moderní metropole, ale fakt, že byl po staletí hlavním městem Římské říše, na vás dýchá na každém kroku. Po návštěvě Kolosea ale nezapomeňte také na památky z období renesance, třeba baziliku sv. Petra.

5. Tygří hnízdo, Bhútán

Při cestování po Bhútánu vám bude připadat, že jste se také vrátili v čase. Vláda státu se snaží o zachování tradiční kultury a díky tomu jsou i historické památky tady nádherně zachované. Chrám, který jako by visel na útesu, je z nich suverénně nejznámější.

6. Kjóto, Japonsko

Podobně jako Řím, i Kjóto je moderním městem, ale historie na vás číhá takřka všude. Nacházejí se tady známé historické památky, jako třeba chrám Kinkakudži nebo komplex buddhistických chrámů Kijomizu-dera. Nicméně celé město je spíš o magické duchovní atmosféře, kterou prostě musíte zažít.

7. Stonehenge, Velká Británie

Víte, že nejstarší část Stonehenge pochází z roku 3100 př.n.l.? Tomu říkám historie! Nikdo, ale vůbec nikdo, dnes nemůže jistojistě vědět, k čemu takhle stará stavba mohla sloužit. Pokud vás zajímají druidové a Keltové, komplex kamenných kruhů prostě nemůžete minout.


8. Palenque, Mexiko

Občas vtipkuji o tom, že v Mexiku hodíte kamenem a je jen náhoda, pokud zrovna netrefíte pyramidu. Jedním z mých oblíbených komplexů je Palenque, kolem něhož se rozprostírá tropický prales, díky kterému jsou pyramidy z rána obklopené mlhou a tak je atmosféra při výstupu na ně ještě o fous tajemnější.

9. Machu Picchu, Peru

Mezi nejznámější historické památky světa, také pro svou jedinečnou polohu a tím pádem obtížnou dostupnost, patří také peruánské Machu Picchu. Věděli jste, že opuštěné ruiny byly objeveny až v roce 1911?

10. Petra, Jordán

Jako by panoramata jižního Jordánska sama o sobě už tak nestačila, ukrývá se tady starodávné skalní město Petra, které vás naprosto uchvátí. Zajímavostí je, že město původně vzniklo jako pohřebiště!


11. Velikonoční ostrov

Poněkud tragický osud postihl polynéské obyvatele tohoto od pevniny velmi vzdáleného ostrova. Nejprve si kvůli stavbě soch Moai sami pod sebou ostrov zcela vykáceli a zničili, po příjezdu evropského obyvatelstva pak v podstatě vymřeli na následky nemocí. Jedinou památkou, která po nich zůstala, jsou tak majestátní sochy.

12. Alhambra, Španělsko

Ancient arabic fortress Alhambra at the beautiful evening time, Granada, Spain, European travel landmark

Granada je úžasné město, který si každý zamiluje. Povinností je návštěva Alhambry, která byla vystavěna Maury zhruba ve 13. století. Alhambra sice byla historicky již značně poškozena, i tak si ale zachovává značný šarm. Doporučuji návštěvu brzy ráno, sluneční paprsky tady tvoří magická představení.

13. Velká čínská zeď, Čína

Obrovská země vyžaduje pro svou obranu dlouhatánskou zeď. Před mongolskými nájezdy Čínu chránila tato 3460 km dlouhá, už od 14. století budovaná, Velká čínská zeď. Na světě najdete opravdu rozličné historické památky, že?

Které z našeho seznamu nejkrásnějších historických památek jste již navštívili a na které se teprve chystáte?

Dejte nám vědět v komentářích.

koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl

Komentáře