V dnešní době neomezených možností se skoro až zdá, že když máte peníze, můžete si cestovat, kam se vám zachce. Stále ale existují místa, kam je turistům zcela zapovězeno cestovat. Dali jsme pro vás dobromady seznam pěti zakázaných míst na zemi, na která se být vámi raději nevydáváme.

Ostrov Surtsey Island

Důvod zákazu vstupu: vědecké experimenty

zakázaných míst na zemi

Zdroj: Brightside

Tento ostrov poblíž Islandu se zformoval teprve v roce 1963, poté co došlo k velké erupci podmořského vulkánu, díky které se tento 2,7 kilometrů čtverečních velký ostrov zformoval. Okamžitě se stal středem pozornosti vědců z celého světa, kteří ostrov zkoumají jako unikátní příklad stvoření nového života. Na ostrov se jako turista nemáte šanci dostat, slouží výlučně jen vědeckým účelům.

Ostrov Gruinard Island

Důvod zákazu vstupu: testování biologických zbraní

zakázaných míst na zemi

Zdroj: Brightside

V roce 1942 britská vláda koupila skotský ostrov Gruinard, aby zde mohla testovat biologické zbraně – hlavně anthrax. Během experimentl došlo na ostrově k úniku anthraxu a 95% lidí na jeho následky zemřelo. Do 80. let byl ostrov považován za jedno z nejnebezpečnějších míst na naší planetě. Teprve v roce 1986 začali vědci “čistit” zamořený ostrov, aby byl v devadesátých letech následně prohlášen za bezpečný. Každopádně se zde už znovu nikdo nezabydlel. Vědci totiž varují, že spory anthraxu přežívají ve zdejší půdě a ta nebude ještě několik stovek let obyvatelná.

Ostrov Ilha da Queimada Grande

Důvod zákazu vstupu: vysoký výskyt jedovatých hadů

zakázaných míst na zemi

Zdroj: Brightside

Ostrov Ilha da Queimada Grande, který se nachází 35 hm od pobřeží Brazílie, vypadá na první pohled jako ráj na Zemi. Za náštěvu však můžete zaplatit životem. Na tomto malém ostrově s rozlohou pouhých 0,43 kilometrů čtverečních žije kolem 4000 hadů. Nejnebezpečnější z nich je bothrops insularis neboli křovinář ostrovní. Jedná se o nejjedovatějšího hada Jižní Ameriky a jeho jed je pětkrát jedovatější než jed zmije. Když vás uštkne, během chvilky vás dokáže usmrtit. Proto brazilské úřady zcela zakázaly vstup na ostrov Ilha da Queimada Grande, kterému se přezdívá také Hadí ostrov.

Ostrov Severní Sentinel

Důvod zákazu vstupu: agresivní domorodé kmeny

zakázaných míst na zemi

Zdroj: Brightside

Jeden z Andamanských ostrovů ležící v Bengálském zálivu je domovem nebezpečného domorodého kmenu Sentinelů, kteří se brání kontaktu s civilizací i za cenu násilí. Podle vědců žil tento kmen 60 000 let v naprosté izolaci od zbytku lidské civilizace. Dodnes si tvrdě brání své teritorium, například v roce 2004 kmen střílel šípy na prolétající indickou helikoptéru, která monitorovala následky po vlně tsunami a měla za cíl pomoci místním. Mezi nejnovější oběti patří ztracení rybáři. Poté, co indické úřady zjistily, že byli zavražděni, zakázaly svým občanům na ostrov Severní Sentinel cestovat.

Ise Grand Shrine, Japonsko

Důvod zákazu vstupu: jen pro elitu

nejnebezpecnejsi mista 2

Zdroj: Brightside

Jedna z nejdůležitějších svatyní v Japonsku je chrámový komplex Ise Jingu. Hlavní chrám je obehnán vysokým dřevěným plotem a jen vysoce postavení mniši a členové královské rodiny mohou vkročit dovnitř. Do roku 1945 bylo velmi obtížné se sem dostat, protože chrám byl od zbytku světa oddělený řekou Miyagawa, která symbolizovala hranici mezi obyčejným a posvátným světem. Mnichům bylo přísně zakázáno řeku překračovat, Japonci totiž věřili, že by došlo k narušení svatyně a k následným nepokojům v celém Japonsku.

Komentáře