Na Key West, nejjižnějším bodu USA, sice platí americké zákony, ale atmosféra ostrova s Amerikou nemá moc společného. Je to jako stát ve státě, který se stále ještě brání náporu komerčního šílenství. „Jak dlouho to vydrží,“ říkám si, když se na jih USA každoročně vracím a potkávám stále stejné starousedlíky.

Na letišti jsou vidět nápisy „Welcome to The Conch Republic“, což znamená „Vítejte v Republice lastur“. „Před lety sem přišlo mnoho lidí z bahamských ostrovů, a to jsou právě ti, kteří si začali říkat Končové,“ vysvětluje mi starousedlík Denis s výrazným připomenutím, že i on je Konč, a že tato komunita má svá pravidla i vlajku. „Svůj den nezávislosti slavíme 23. dubna, to je den, kdy byla Republika lastur vyhlášena místní samosprávou,“ prozrazuje mi.

Po důkladnějším vyptávání jsem se dozvěděla, že se vlastně jednalo o protest obyvatel Key West proti vládě USA, která na jediné silnici spojující Key West s pevninou zřídila hraniční kontrolu. Důvod byl jediný. Mělo se tak zabránit pašování drog a pronikání nelegálních imigrantů do vnitrozemí. Lidé na Key West se však cítili diskriminovaní a velmi se jich to dotklo. Dokonce se chtěli od USA odpojit. Nakonec ale k jisté dohodě došlo, nikdy však nic oficiálního na federální úrovni.

jih usa

Místo zhýralců?

Řada mých amerických přátel považuje Key West za místo, kde se scházejí opilci, psychopati a homosexuálové. Inu patří to k té atmosféře. Na Key West se nikdo nehodnotí, žiješ tak, jak žiješ, ovšem vůbec bych to neviděla negativně. Je pravdou, že se zde alkohol popíjí nejen ve večerních hodinách, ale zpravidla nikdy neuvidíte povalovat se přes den na ulicích opilce.

To až v pozdních nočních hodinách to v barech vře jako v kotli. Potkáte tu pouliční umělce, kteří se vás snaží zaujmout svou zuřivou produkcí, či muže vysvětlujícího na potkání, jak je člověk stvořen jenom z vesmírné energie. On sám se ji naučil ovládat, a tak už je jenom šťastný. Je zde mnoho gayů a lesbiček, ale ne o mnoho více než v jiných amerických městech. Spíše jsou zde více vidět, protože ostrov je malý, a lidé si stejně jako na vesnici tak řečeno vidí do talíře.

jih usaPo stopách Ernesta Hemingwaye

Možná to byla právě uvolněná atmosféra, která přilákala na ostrov i světoznámého spisovatele Ernesta Hemingwaye. Než se zajdu podívat na spisovatelův dům, nahlédnu nejprve do legendárního baru Sloppy Joe’s na Duval Street. Právě sem chodil Hemingway pravidelně zapíjet své napsané knihy. Místní vyprávějí historky o tom, že Ernest často po odchodu z baru padal a jeho přátelé jej pak našli spát mezi jeho kočkami.

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

„Tento bar měl tolik rád, že při jeho rekonstrukci si domů odnesl část pánské toalety,“ vypráví barman. O tom, že si nedělal legraci, se může každý přesvědčit v nedalekém Hemingwayově domě. Část toalety slouží jako fontána v tropické zahradě. Dům vypadá, jako by právě spisovatel jen na chvíli odešel. Kuchyně, ložnice, vše vypadá jako v jeho době. Nejkrásnější je asi pracovna, velká, prostorná místnost se stolkem a psacím strojem uprostřed. „Tak právě na tomto stroji se psaly světoznámé romány,“ říkám si.

Šestiprsté kočky

Je dokázané, že právě na Key Westu napsal Hemingway nejvíce knih a byl nejproduktivnějším. Vznikl zde třeba román Zelené pahorky africké a jediné drama, které napsal, Pátá kolona. Jen kočky se trochu rozmnožily, je jich dnes už 52. Jedná se o potomky jeho oblíbené Snowball, která byla polydaktylní. To znamená, že měla více než pět prstů. Pozorný návštěvník si určitě všimne, že většina koček v Hemingwayově domě je stále polydaktylní. Hemingway žil na Key Westu osm let. Původně se zde chtěl zdržet jen jednu noc po příjezdu z oblíbené Kuby. Druhý den ráno ale prohlásil: „Key West je to nejlepší místo, které jsem v životě viděl, květiny, nádherné stromy, palmy.“

jih usa

Foto: Averette

Pak si pronajal apartmán a zanedlouho si díky pomoci bohaté rodiny své druhé manželky Pauline koupil dům. Ač zde prožil v podstatě jen pár let, jeho dům se stal muzeem Ernesta Hemingwae a dnes ho navštěvují lidé z celého světa. Průvodci vyprávějí jednu historku za druhou, všude přítomné kočky jsou chované jako královny, starají se o ně lidé na plný pracovní úvazek. Mají na zahradě dokonce i svůj vlastní kočičí hřbitov. Musela jsem se sama pousmát, když jsem viděla, že na sedačku v obývací místnosti si nikdo nemůže sednout, ale kočky si mohou pochrupovat kdekoliv. Na posteli, na psacím stole nebo na křesle v knihovně.

Jeďte autem

A čím Key West očaroval Ernesta Hamingwaye? Mohly to být světoznámé floridské korálové ostrůvky Keys, táhnoucí se přibližně 260 kilometrů od Miami. Jedete-li vozem, cesta trvá pět hodin, ale stojí za to. Projíždíte doslova rájem na zemi. V okolí směrem na jih existuje 1700 ostrůvků, ale průjezdných je jen 43 a spojuje je 42 mostů. Jeden z nich dokonce měří 11,2 kilometrů. Některé ostrůvky jsou větší a více zabydlené, jsou zde i školy, nemocnice či obchody. Jedná se například o Key Largo, kde existuje jediný podmořský hotel na světě Jules’ Undersea Lodge, kam se dostanete jedině v potápěčském skafandru. K dalším větším ostrůvkům patří Islamorada nebo Marathon. Já jsem letos navštívila málo významný ostrůvek zvaný Sugarloaf Key. Jedná se o osadu na ostrůvku vzdáleném jen 20 minut od Key Westu.

jih usa

V malém hotýlku zvaném Sugarloaf Key jste obklopeni jenom samou vodou. „Nemáme tady zase tolik hostů, ale vystačíme si, není tady ani hospoda, jen Tiky Bar,“ říká mi manažer. Z ostrůvku jsem byla nadšená. Z ložnice skáčete přímo do moře a venku se o zábavu starají leguáni. Večer jsem se v Tiky Baru dala do řeči s místními. Nestěžovali si. Stejně jako ostrov i jejich život závisel jenom na vodě. Potápění, rybaření, a pak zase ještě jednou potápění a rybaření, možná sem tam přejezd za prací na jiný ostrov. Návštěva Key Westu a přilehlých ostrůvků je velkým zážitkem, já jsem si tuto zkušenost nazvala „nízkonákladové Tahiti“. Je dobré nepospíchat, jedině pak pochopíte nápis při cestě nazpět při přejezdu z posledního ostrova Key Largo na pevninu. „Konec ráje na zemi, vítejte v realitě“.

Autor: Hedvika Miler

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Komentáře