Pokud se plánujete vydat do Indie, rozhodně doporučujeme učinit tak v období svátku Diwali. Indické domy a ulice se totiž promění v krásnou světelnou podívanou. Název Diwali, neboli festival světel, získaly tyto oslavy podle řady hliněných lampiček (divas), které si Indové rozsvěcují před domem. Lampičky symbolizují vnitřní světlo, které nás chrání od duchovních temnot.

Svátek Diwali je pro Indy tím, čím pro nás Vánoce

V Indii se jedná o nejdůležitější svátek v roce. Diwali je pro Indy to stejné, jako Vánoce pro křesťanský svět. Každoročně připadá na jiný den v říjnu nebo listopadu. Letos se bude slavit 19. října, ale příští rok si před cestou nezapomeňte datum ověřit.

Svátek původně fungoval jako oslava poslední sklizně v roce. Lidé oslavují bohyni bohatství Lakshmi, aby získali její požehnání a zajistili si úspěch pro nadcházející rok. V současnosti svátek také označuje začátek nového finančního roku, který se po celé Indii zahajuje dnem následujícím po dni Diwali.

Běžně se o svátcích Diwali lidé schází a oslavují rozsvěcováním různých lampiček, ohňostroji, zdobí vše elektrickými světýlky, dělají táboráky a vzájemně si darují sladkosti. Otevírají okna i dveře svých domovů, aby vešla Lakshmi, která se v těchto dnech podle věřících prochází po zemi.

Jak slaví různá náboženství?

Festival se postupně napříč staletími stal svátkem, který slaví hinduisté, budhisté, sikhové i džainisté. Mezi hinduisty se v každé části Indie se vypráví jiný příběh o tom, proč se svátek slaví. Např. v jižní Indii oslavují Diwali jako den, kdy Krishna porazil zlého démona Narakasuru. Legendy se sice všude liší, ale jedno mají společné. Vždy v nich jde o vítězství dobra nad zlem. Pro džinisty zase Diwali znamená den, kdy Mahávíra dosáhl nirvány.

Oslavy Diwali probíhají po dobu 5 dnů

  1. První den lidé uklízejí své domovy a mají nakupovat nádobí a zlato.
  2. Lidé zdobí svůj dům hliněnými lampičkami a na zemí vytváří obrazce rangoli pomocí obarveného písku.
  3. Třetí den je hlavní den oslav. Rodiny se schází a společně se modlí k bohyni Lakshmi. Modlitbu následují hostiny se skvělým jídlem a ohňostroje.
  4. Čtvrtý den je prvním dnem nového roku. Přátelé i rodiny se navštěvují, předávají si dárky a přejí si vše dobré do nového roku.
  5. Pátý den Diwali bratři navštěvují své provdané sestry, které mají za úkol pro ně připravit bohaté pokrmy.

Zaujal vás festival Diwali? Chcete ho vidět na vlastní oči?

Dejte nám vědět v komentářích.

náhledová fotografie: Wikimedia Commons