Na okraji malého městečka, nacházejícího se zhruba 320 km na jihozápad od Addis Abeby – hlavního města Etiopie, vznikla před více než deseti lety díky Člověku v tísni škola, která využívá moderní metody výuky. Ve třídách Halaba Experimental School je tak místo v Etiopii obvyklých 50–80 studentů pouze třicet a učitelé s nimi mohou mnohem lépe pracovat.

Na konci loňského roku byla ve škole díky projektu Národního centra bezpečnějšího internetu, podpořeného Českou rozvojovou agenturou a tchajwanským Institute for Information Industry, vybudována moderní počítačová učebna. V první řadě však bylo potřeba vyřešit v podstatě každodenní výpadky lokální elektrické sítě. Ke slovu tak přišla solární energie, díky které jsou počítače napájeny naprosto spolehlivě.

Etiopie

Přestože je dnes Afrika známa především jako kontinent s rychlým nárůstem využívání mobilů a na Afričany s telefonem u ucha dnes turista natrefí i v místech, kde široko daleko nejsou dráty elektrického vedení, v počítačové gramotnosti tento světadíl stále pokulhává, a to i v případě učitelů.

Z našeho kursu si vzpomínám na slova Mulegety Alemu, který nám vyprávěl, jak během nedávných studií na univerzitě sice měl jeden trimestr kurs zaměřený na informační technologie, ale ten probíhal pouze v teoretické rovině a práci s počítačem v praxi si v podstatě neměl možnost vyzkoušet. Vyučování probíhalo především za použití prezentací a zkouška pak na základě toho, co bylo napsáno v učebnicích.

Etiopie

Náš kurs naopak sázel především na praktické dovednosti. Na začátku se studenti museli naučit pracovat s myší, k čemuž výborně posloužil program Paint. Již po krátké době se na monitorech našich studentů začaly objevovat zajímavé a velmi povedené obrázky, za které by se nemuseli stydět ani zkušení uživatelé počítačů.

Pexeso jako učební pomůcka

Během výuky našla uplatnění i typicky česká hra pexeso, jehož název vychází z pojmenování soutěžní hry „Pekelně se soustřeď“, který vysílala Československá televize v druhé polovině 60. let. V loňském roce připravil CZ.NIC pro děti pexeso, které obsahuje 32 motivů spojených s počítači. Zatímco obrázky jsou v každém páru stejné, jejich názvy jsou na jedné kartičce v češtině a na druhé v angličtině. Čistě anglickou variantu jsem přibalil k učebnicím a odvezl do Etiopie.

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Již před odletem jsem tušil, že by pexeso mohlo mít v Africe úspěch, že by mi mohlo pomoci naučit děti základní počítačová slovíčka. Skutečnost však zdaleka předčila má očekávání. Tato hra byla pro africké děti i jejich učitele úplnou novinkou, hned je ale chytla a jednotlivé hry tak často připomínaly dramatický souboj. Do hry se s neuvěřitelným zápalem zapojili také učitelé.

etiopie skola pexeso

Zdroj: CZ.NIC

Pexeso ocenil i Solomon Mulegeši, který se profesně zabývá podporou a zaváděním moderních metod výuky a byl prvním ředitelem základní školy Halaba Experimental School. Solomonovi se na pexesu líbí nejen Komenského výuka hrou, ale i trénování paměti.

Pexeso by podle něj snadno našlo uplatnění jako moderní učební pomůcka i v dalších předmětech, jako je chemie či fyzika. Nejen pro africké podmínky je výhodou našeho pexesa provedení na silném kartonu potaženým laminem a kulaté rohy, děti ho tak můžou hrát nejen na stole či lavici, ale i na zemi.

Etiopie

Věhlas pexesa se šíří i za hranice školy, zajímají se o něj už i rodiče žáků. Kdo ví, třeba se slovo pexeso nakonec v Africe ujme a po Čapkově robotovi si tak budou moci Češi připsat další příspěvek do mezinárodního slovníku.

Autor: Jiří Průša

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Komentáře