Cestování pro mě už dávno není o tom vidět co nejvíc a navštívit co nejvíc zemí. Naopak, cestu si nejvíce užiju, když zpomalím. Baví mě slow travel, pomalé cestování alespoň na několik měsíců. A protože na cestách průběžně pracuji, můžu cestovat, jak dlouho se mi jen zlíbí.

Napsal a prožil Matouš Vinš, autor legendární Travel Bible

Slow travel je o svobodě, nastavení mysli a životě bez spěchu a stresu. Na chvíli se zastavíte a začnete si užívat drobné detaily kolem sebe. Necháte místo, kde zrovna jste, vyprávět jeho příběh. Díky pomalému cestování mnohem lépe poznám danou zemi a mám alespoň trochu šanci pochopit její kulturu. Mám také čas si mezi místními najít skutečné přátele. A v neposlední řadě ušetřím – nejen peníze. Každý přesun navíc totiž znamená nejen nevyhnutelné výdaje, ale i nemalou ekologickou zátěž pro naši planetu. I proto se snažím co nejdéle zůstat na jednom místě a dělat výlety do okolí, než neustále měnit základnu a létat.

Spousta lidí ale řeší, že dlouhodobou pomalou cestu nemá jak zaplatit. Pro mě je řešením práce na dálku. Žiju jako digitální nomád a poslední čtyři roky cestuji v podstatě nonstop. Živí mě projekt Travel Bible a marketing, stačí mi jen připojení na internet. Protože jsem ale dostával stále víc dotazů, jak si na cestách vydělávat, dal jsem spolu s kolegou Petrem Novákem v knize Travel Jobs dohromady celkem 135 způsobů. Ať už jde o skvěle placený fulltime job nebo menší přivýdělek, když dojdou prostředky pro další cestu. Vůbec při tom nemusíte pracovat na počítači.

Kdo je digitální nomád?

„Digitální nomád“ v původním významu skutečně označuje člověka, který se dlouhodobě (víceméně často) přesouvá z místa na místo, ale místo ovcí, velbloudů, sobů či obchodu mu obživu poskytují digitální technologie. Počítač, telefon, internet. Pokud na týdenní dovolené u moře vyřizujete e-maily, jste sice digitální, ale ne nomád. Pokud cestujete a pracujete přitom na farmách, v kavárnách či učíte angličtinu, jste sice nomád, ale ne moc digitální. A „podnikání z pláže“ je nesmysl. Zase se vám někdo snažil snadno prodat téměř nesplnitelný sen.

Digitální nomád je člověk, který se dlouhodobě přesouvá z místa na místo a živí ho práce přes internet. Může přitom být jak freelancer, tak zaměstnanec či podnikatel. Podle mě mezi digitální nomády patří všichni, kdo vyrážejí na několik měsíců do zahraničí za účelem pracovat na dálku. Jestli jsou přitom na jednom místě, nebo projedou deset zemí, je už na nich.

Chcete se dozvědět více o slow travelingu a jak si vlastně při těch cestách můžete přivydělat? Stačí si objednat časopis Koktejl, kde si celý příběh můžete dočíst.