Se zvyšujícím se zájmem o cestování přibývá zemí a destinací, které se otevírají turistům. Pokud chceme v dnešní době někam vycestovat, máme na výběr neuvěřitelné množství míst. S českým pasem se dokonce dostaneme do více než 180 cizích zemí bez víza. To je výhoda, kterou si na světě užívá pouze hrstka národů.

Do spousty míst na naší zeměkouli máme tedy volný přístup – přemýšleli jste ale někdy nad tím, která zákoutí světa jsou naopak nejhůře dostupná? A to nejen z hlediska vstupních podmínek, ale také třeba kvůli nepříznivému podnebí, velké vzdálenosti od civilizace, ztíženým přírodním podmínkám a číhajícímu nebezpečí? Tady je pět oblastí světa, které jsou pro cestovatele obrovskou výzvou.

Antarktida

Nejchladnější kontinent, který je téměř celý pokrytý ledem. Proč by se někdo vydával na neobydlenou Antarktidu a dá se tam vůbec dostat? Ano, dá. Musíte mít ovšem dost peněz, abyste si zaplatili plavbu lodí, kterou organizuje jenom malé množství společností. Pro vstup na Antarktidu navíc potřebujete zvláštní cestovní povolení – dobrá zpráva ovšem je, že není třeba mít vízum, neboť Antarktida nepatří žádné zemi. Pokud vydržíte mrazivé teploty, odměnou vám může být dobytí jižního pólu.

Grónsko

A u ledových oblastí ještě zůstaneme. Na opačné straně zeměkoule, v blízkosti severního pólu leží Grónsko, největší ostrov na světě. Stejně jako v případě Antarktidy ho téměř kompletně pokrývá silná vrstva ledu. Osídlení je zde velmi řídké a cestovat po vnitrozemí se dá pouze pěšky nebo na lyžích. Chodit celé dny po nekonečném ledu v obrovském chladu je opravdu jen pro největší dobrodruhy.

Polynésie

Polynésie je široký pojem, který se používá pro oblast v Oceánii, do níž je zahrnuto mnoho ostrovů v Tichém oceánu. Mezi ně patří například i Nový Zéland, Havaj nebo Samoa, které samozřejmě můžeme navštívit bez problému. Polynésii ovšem tvoří tisíce malých ostrovů a souostroví, a pokud byste chtěli celý tento region prozkoumat, museli byste si k tomu pořídit vlastní loď. Polynésie je navíc obrovská a její rozloha odpovídá přibližně rozloze Evropy a Asie dohromady.

Amazonie

Do největšího deštného pralesa na světě se můžete podívat, pokud pojedete do Brazílie. Výletní lodě ovšem turisty vezmou pouze do velmi malé části amazonského pralesa, který má rozlohu přes pět milionů km² a jeho drtivá většina je nedostupná divočina, jedno velké bludiště džungle a řek, v němž se snadno ztratí i místní. Prales je samozřejmě plný nebezpečných zvířat a jedovatých rostlin, ale také indiánských kmenů a mafie, která v džungli skrývá své nelegální aktivity a ke zvědavým turistům se nejspíš nebude chovat příliš přátelsky.

Sahara

Náročně se cestuje bezpochyby také v poušti. Pouští je pokrytá nejen celá severní část Afriky, ale také sousední Arabský poloostrov – dohromady je tato oblast jednou z nejpustších a nejsušších na světě. Do pouště se můžete určitě podívat, ale celou ji nepřekročíte, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Sucho totiž není ani zdaleka jediným problémem, které dlouhodobější pobyt v poušti znemožňuje. Kromě toho, že tady rozhodně nenajdete jídlo ani vodu, vás žádný dopravní prostředek bezpečně nepřepraví přes stovky kilometrů písečných plání. A jak rychle se asi ztratíte, když bude všude kolem vás pouze jednotvárná poušť?

Troufli byste si do některé ze zmíněných oblastí?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.