Knižní malebnost: 7 nejvíce ohromujících knihoven v Evropě

Inspirace na cesty

6

října, 2018

Nejenom muzea, ale i knihovny mají svůj půvab. V tomto článku vám jich několik v Evropě ukážeme, abyste věděli, kam byste se během vašich cest určitě měli podívat.

Biblioteca Joanina, Univerzita v Coimbře, Portugalsko

Barokní knihovna byla postavena v 18. století za vlády krále Jana V. Stavba byla z velké části financována zlatem objeveným v Brazílii. Skládá se ze tří velkých místností, které jsou odděleny oblouky, vyzdobili ji někteří velcích umělci v Portugalsku. Knihovna je domovem pro více než 250 000 knih.

View this post on Instagram

A post shared by Marina Xandó (@blogaskmi) on

Bibliothèque Sainte-Geneviève, Paříž, Francie

Veřejná a univerzitní knihovna zdědila sbírku knih, které kdysi vlastnilo Abbey of Geneviève, jedno z největších a nejstarších opatství v Paříži. Knihovna byla postavena v polovině 19. století, má železnou střechu, která připomíná železniční stavby té doby. K návštěvě se musíte registrovat, ale stojí to za to.

View this post on Instagram

A post shared by Wilhelm Chang (@wilhelmchangphotography) on

Stiftsbibliothek, Admont Abbey, Rakousko

Mimořádná knihovna je největší klášterní knihovnou na světě a obsahuje sedm kopulí vyzdobených freskami ukazujícími fáze lidského poznání až k vrcholu Božského zjevení. Knihy v původní sbírce byly znovu spojeny bílou barvou – za neuvěřitelné množství peněz – tak, aby vše odpovídalo dekorativního schématu.

View this post on Instagram

A post shared by Chronicle Books (@chroniclebooks) on

Strahovská knihovna, Strahov, Česká republika

Rokokový strop Teologického sálu Strahovského opatství není jen ohromující, ale také zvláštní, byl navržen tak, aby chránil před ohněm, který býval obrovským problémem ve středověkých a renesančních knihovnách. Knihovna je domovem více než 200 000 knih, včetně 1500 vzácných prvních vydání, byla začleněna do Českého památníku národní literatury v roce 1950. Jak vidíte, pro návštěvu zajímavé knihovny nemusíte chodit daleko!

View this post on Instagram

A post shared by Kerem (@sefkerem) on

Knihovna do Convento de Mafra, Mafra, Portugalsko

Ocenění největšího a nejprestižnějšího místa v paláci Mafra získala Biblioteca do Convento de Mafra, která je jednou z nejvýznamnějších osvětových knihoven v Evropě. Zajímavostí je, že papež Benedictus XV. dovolil knihovně ukrýt zakázané knihy, jejichž četba obvykle vedla k exkomunikaci.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mario Brinca (@brincameister) on

Klosterbibliothek, Metten, Německo

Skrytý na březích Bavorského lesa, nedaleko řeky Dunaje, Metten Abbey je domovem jedné z nejkrásnějších knihoven na světě. Knihovna s rokokovým zdobením, včetně sloupů, které představují sochy křesťanských hrdinů, jako je Tomáš Akvinský, obsahuje více než 150 000 svazků v teologii, filozofii a historii. Navštívit ji je možné pouze jako součást prohlídky.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NeckArt-Entertainment (@neckartent) on

Trinity College Library, Dublin, Irsko

Knihovna Trinity College v Dublinu byla založena v roce 1592 a je stálým domovem Book of Kells, rukopisu evangelií Nového zákona, který se do knihovny doslat v roce 1661 díky Henry Jonesovi. Slavná Dlouhá síň Long Room byla rozšířena tak, aby zde mohl být umístěn jeden výtisk z každé knihy publikované v Irsku.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christophe Aubry (@kristofobry) on

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This