Léto, čas dovolených. Berte tento článek jako inspiraci v případě, že se teprve rozhodujete, kam o prázdninách vyrazit. Druhý největší ostrov Itálie o velikosti Moravy leží ve Středozemním moři mezi Tuniskem a francouzskou Korsikou, mezi Apeninským a Pyrenejským poloostrovem a Sicílií.

Sardinie nabízí opuštěné pláže, vysoké skalnaté útesy, malebné zátoky, ale také luxusní resorty s golfovými kluby a přístavy s jachtami, pulsující život na ulicích a restaurace plné hostů. Tak zná Sardinii většina lidí. Najdete zde ale mnohem víc než jen pobřeží s nekonečnými plážemi a letovisky. Zachovalé vnitrozemí nabízí okno do historie ostrova a zdejší hory plno možností pro aktivní dovolenou.

Gola di Gorropu (soutěska Gorropu)

Více než dvě třetiny ostrova pokrývají hory. Nedosahují závratných výšek, ale najdete tu krásnou a neporušenou divokou přírodu. Není proto divu, že je Sardinie vyhledávanou outdoorovou destinací Středomoří se zajímavými treky. Jedním z nich je i návštěva nejhlubší evropské soutěsky Gorropu. Tento kaňon vyhloubený řekou Fluminedda je místy široký jen 10 metrů, zatímco kolmé skalní stěny, na kterých můžete spatřit lezce, jsou vysoké přes 400 metrů.

Grotta di Nettuno (Neptunova jeskyně)

Před středomořským horkem se můžete na chvíli schovat v krasových jeskyních, kterých na Sardinii naleznete hned několik. Pokud se rozhodnete vychladnout v Grotta di Ispinigoli, uvidíte nejvyšší stalagnát (krápníkový sloup) v Evropě. Specialitou ostrova jsou ale pobřežní jeskyně. A asi nejznámější z nich je Grotta di Nettuno na západním pobřeží. Pokud se vám nechce sestupovat po více než 650 schodech z vysokého útesu, můžete se k jeskyni dostat na lodi z Alghera a při plavbě obdivovat vápencové stěny mysu Capo Caccia.

Alghero

Jedno z nejzachovalejších starých městských center na Sardinii naleznete ve městě Alghero poblíž mysu Capo Caccia na západním pobřeží. Historické jádro stojí na malém výběžku pevniny do moře, od kterého jej oddělují robustní mořské hradby s několika obrannými věžemi. Ve městě najdete katedrálu Santa Maria z 16. století. Při procházce dlážděnými uličkami starého města Alghera ucítíte španělskou atmosféru. Město bylo dříve katalánskou kolonií.

Bosa

Vydáte-li sez Alghera do města Bosa podél pobřeží, už samotná cesta bude krásnou podívanou. A příjezdem do města, které založila už fénická civilizace, to nekončí. Bosa, ležící na jediné sardinské splavné řece, je jedno z nejhezčích sardinských měst. U klidné hladiny řeky Temo stojící pastelové domy a nad nimi dominanta města Castello di Serravalle. Hrad postavený toskánskou rodinou Malaspinů roku 1112 na obranu před vpády nepřátel, nabízí panoramatický pohled na město a okolí. Pokud máte rádi fyzicky náročnější dovolenou, můžete obdivovat městečko Bosa z kajaku na řece Temo.

Nuraghi

Určitě nezapomeňte nahlédnout do alespoň jednoho z tisíců nuraghi rozesetých po celé Sardinii. Tyto kamenné stavby vznikaly v období mezi lety 1800 a 500 př. n. l. a dodnes není zcela jasné, jak a proč byly budovány. Nuragshká civilizace totiž po sobě nezanechala žádné písemné záznamy. Nuraghe Santu Antine je jedním z největších komplexů nuraghi na celém ostrově. Hlavní věž měří 17,5 metru a s třemi baštami ji propojují mohutné hradby chránící vnitřní nádvoří. Leží u obce Torralba, kde je tolik nuraghi, že se místu přezdívá Valle dei Nuraghi (Údolí nuraghi). Dál na jih je Su Nuraxi di Barumini, nejznámější nuraghská lokalita zapsaná na Seznamu světových památek UNESCO.

Cagliari a jihovýchod Sardinie

Cagliari je hlavní město Sardinie a důležitý přístav. To, spolu s turisty a místní početnou studentskou populací, zaručuje každodenní rušnou atmosféru, zaplněné kavárny a restaurace a středověké uličky plné života. Kousek od centra najdete největší antickou stavbu ostrova – do svahu vytesaný římský amfiteátr. Ve městě je nejstarší kostel na Sardinii San Saturno z 5. století. Pokud nechcete lovit povedené snímky starého města Cagliari či poznávat historii ostrova v archeologickém muzeu, můžete zamířit do botanické zahrady nebo na místní pláž Poetto, kde je živo i po západu slunce. Až si budete chtít od Cagliari odpočinout, nabízí se vám na východě venkovská horská oblast Sarrabus s množstvím zeleně nebo nádherné bílé pláže Costa Rei.

Souostroví La Maddalena

Celé souostroví La Maddalena v Bonifáckém průlivu kousek od Korsiky je národním parkem. Dostanete se sem trajektem z Palau. Kolem hlavního ostrova La Maddalena vede dvacetikilometrová okružní silnice, která vás zavede k několika pěkným plážím. Ze stejnojmenného největšího města souostroví můžete podniknout výletní plavbu nebo si vyzkoušet potápění s přístrojem. Na východě leží ostrov Caprera, domov Giuseppe Garibaldiho, kde také v exilu zemřel. Ostrovy jsou vyhledávané i pro plavbu na plachetnicích.

Costa smeralda (Samragdové pobřeží)

To by nebylo ono, kdybyste na Sardinii nenavštívili její nejvyhlášenější a nejluxusnější část – Costa Smeralda. Navíc je to nedaleko od souostroví La Maddalena. Developerská společnost odkoupila část pobřeží mezi městečky Porto Cervo a Porto Rotondo od místních zemědělců a vybudovala zde Smaragdové pobřeží. Právě prvně jmenované Porto Cervo je centrem sardinského kousku pobřeží, kam jezdí na dovolenou ti nejbohatších z Evropy. Porto Cevro je jiná Sardinie. Úzkostlivě udržované až sterilní ulice, přístav plný luxusních jachet a golfové hřiště nedaleko tu vznikly za jedním jediným účelem – vytvořit exkluzivní a věhlasnou rekreační oblast ve Středomoří. Costa Smeralda má ale své kouzlo.