Počasí venku sice na sluníčko zrovna nevypadá, ale vy už přemýšlíte, kam se vydáte v létě na cesty? Aby pro vás bylo plánování vaší dobrodružné dovolené po Evropě jednodušší, připravili jsme pro vás tipy, jak procestovat Evropu vlakem, včetně návrhů jednotlivých tras a jízdenek, které si můžete pořídit.

Určitě jste už slyšeli o Interrail pass, jízdence, díky které můžete procestovat celou Evropu a výrazně tak ušetřit. Interrail už dnes nabízí značnou flexibilitu. Můžete si ho totiž zakoupit přímo pro jednu zemi, kterou chcete procestovat důkladněji, nebo pro celou Evropu (Global Pass), pokud si chcete třeba dát tour po městech v různých zemích. Další volba záleží na tom, kolik dní na vaší cestě chcete někam přejíždět a jak dlouho celkem plánujete cestovat. Trošku znevýhodnění jsou ti, kterým už je 28 let a víc, protože jízdenky pro nás jsou dražší. Podle různých kategorií se samozřejmě odvíjí i jednotlivé ceny.


Jízdenka se vyplatí zejména, pokud vám nejde je o samotnou přepravu z bodu A do bodu B. Pokud si třeba chcete zajet na víkendové nákupy do Londýna, zvolte raději letenku. Interrail je pro cestování z bodu A do bodu B, návštěvu místa, přesunutí do bodu C, apod. Ne vždy vás také cesta s passem vyjde levněji než nákup samostatné jízdenky. Pokud jste perfektně organizovaný člověk a nemáte problém si naplánovat itinerář 3 měsíce dopředu, pravděpodobně si zvládnete koupit jednotlivé jízdenky levněji. Pokud preferujete moc neplánovat a rozhodovat se na poslední chvíli, s Interrailem vás jízdenky většinou opravdu vyjdou levněji než nákup na nádraží těsně před odjezdem vlaku.

Víc informací o Interrail passu najdete tady a pamatujte, že jde někdy koupit se slevou. Například pokud si ho pořídíte už v prosinci, dostanete slevu 15 %. Na cestu se ale můžete vydat klidně až za 11 měsíců. Při rezervování jednotlivých cest pak nezapomínejte, že pokud ve vlaku strávíte noc, nemusíte už utrácet za ubytování, které se v řadě západoevropských měst skutečně prodraží.

Zajímavé je, že Interrail nabízí svou jízdenku i pro Českou republiku. Nicméně jak už možná víte, České Dráhy začaly pár let zpátky nabízet Jízdenku na léto. Vlakem se tak můžete vydat po krásách naší země opravdu za pusu. A dokonce i mnohem levněji než s Interrail. Takže pokud se opravdu rozhodnete pro cestování po jedné zemi, zkuste se nejdřív podívat, jestli nenabízí speciální letní akci, která by mohla být výhodnější než samotný Interrail pass.


Už víme, jak procestovat Evropu vlakem, i jízdenku už máme, pojďme se vydat na cestu! Ale kam? Vymysleli jsme 5 týdenních tras po Evropě. Pokud máte víc času než týden, doporučujeme v každé destinaci strávit víc času a užít si ji pořádně.

1. Paella a Portské Pyrenejského poloostrova

jak-procestovat-evropu-vlakem-4

Zdroj: On the Luce

Cestu začneme v Barceloně. Pijte chupitos, prohlížejte si Gaudího nádherná veledíla a užívejte si sluníčko. Odsud se směrem na jih po pobřeží vydejte do Valencie. Dejte si paellu v místě jejího vzniku a kochejte se krásnou historickou i moderní architekturou. Nevynechejte návštěvu akvária v Ciudad de las Artes y las Ciencias. Odsud si zajeďte si do Madridu a projděte si místní parky a galerie. Nočním vlakem se dostanete přímo do portugalského Lisabonu. Tady se přímo nabízí přecpávat se každodenně mořskými plody a rybami. Pro vytrávení si můžete prohlédnout místní street art, nebo si zajeďte do Sintry na krásný palác, vzdálený půl hodiny od Lisabonu. Výlet zakončete v Portu, jak jinak než ochutnáváním portského.

2. Cesta za kanály a čokoládou

jak-procestovat-evropu-vlakem-2

Zdroj: On the Luce

Začněte v Amsterdamu a po vzoru místních na kole prozkoumejte kavárny, muzea a nekonečně dlouhé a točité kanály. Odtud jsou to jen tři hodiny vlakem do pěkného belgického městečka Bruggy (označovaného také jako “Benátky severu”). Ideální místo pro všechny čokoholiky, ale milovníci piva si tady také užijí. Výhled si nejvíc užijete z věže Belfried, vydejte se na ni ráno, ať odpoledne stihnete vlak do Paříže. Co dělat v Paříži nemám v plánu nikomu radit, ale pokud vás zajímá moderní architektura, zajeďte si na La Défense nebo knihovnu Francoise Mitteranda. Po několika dnech naplněných kulturně bohatými zážitky se vydejte do Chur, nejstaršího švýcarského města na břehu Rýnu. Jedna noc vám na prozkoumání městečka stačí, další den nasedněte na Bernina Express. Díky kráse místních Alp zažijete jednu z nejlepších vyhlídkových tras vlakem v celé Evropě. Doveze vás až do Ticina, kde můžete přesednou na vlak do Milána a odsud už je to jen jedno letadlo nebo vlak zpátky domů.


3. Skandinávské fjordy a lanovky

jak-procestovat-evropu-vlakem-5

Zdroj: On the Luce

Ano, i severní Evropa se dá procestovat vlakem. Začněte v dánské Kodani a prohánějte se jako místní na kole po dlážděných cestách a popíjejte kávu v hipster bistrech. Pokud si chcete dát něco lepšího, nejlepší restauraci světa, Nomu, najdete právě tady. Vlakem přes Öresundský most se dostanete do Švédska, jeďte rovnou do Stockholmu. Zůstaňte tady den a prohlédněte si město. Do Osla se přes hranici dostanete za 6,5 hodin. V místních muzeích a galeriích na vás pořádně dýchne atmosféra skandinávské kultury. Z Osla se vydejte až k fjordům. Nejdřív do Myrdalu a poté vyhlídkovou železnicí Flåmsbana až do Flåmu. Zůstaňte tady přes noc a další den si zařiďte vyhlídkovou plavbu po Sognefjordu. Následně si zajeďte do Bergenu a pokochejte se pohledem na fjordy z lanovky. Nezapomeňte také navštívit místní rybí trh.

4. Italské paláce a pizza

jak-procestovat-evropu-vlakem-1

Zdroj: On the Luce

Vaši italskou cestu začněte v Benátkách, pár dní tady bude stačit. Svezte se v gondoliéře po Canal Grande, ztraťte se v postranních uličkách a protlačte se mezi davy na Náměstí Svatého Marka. Až dostatečně nasajete benátskou atmosféru, vydejte se ráno do Florencie (trvá to 2 hodiny) a projděte si četné místní galerie. Další odpoledne přišel čas přesunout se do Říma, (1,5 hodiny). Po prozkoumání starodávných památek hurá do Neapole, kde si si pořádně užijete jídlo v samotném místě vzniku všemi milované pizzy. Pokud máte víc času, prozkoumejte také nedaleké Pompeje, Sorrento a Herculaneum. Můžete se do nich zase vydat vlakem, tady mají speciální místní železniční síť Circumvesuviana. Poslední dny si odpočněte na Sicílii. I sem se paradoxně dostanete vlakem, resp. trajektem, který vlak převeze.


5. Trošku blíž k nám  – koncerty a dorty východní Evropy

jak-procestovat-evropu-vlakem-3

Přijeďte do Budapešti, kde se několik dní můžete máčet v termálních lázních a chodit na party do barů v ruinách. Přejeďte do Bratislavy. Den tady Vám bude stačit, abyste si prohlédli směsici architektury ze 17. století a z dob socialismu. Přesuňte se do Vídně, navštivte zámek Schönbrunn a prohlédněte si Hundertwasserovy domky a veškeré činnosti pravidelně prokládejte Sachr dortem a kávou. Do slovinské Lublaně je to odsud 6 hodin. Můžete strávit několik dní prozkoumáváním krásného historického městečka, anebo se vydat na známé Bledské jezero. Na konec se jeďte podívat do Záhřebu, který často při našich cestách k moři vynecháváme.

Máte ještě nějaké rady, jak procestovat Evropu vlakem?

Podělte se o ně s námi v komentářích!

koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl