Keňa
18.
únor, 2022
Keňa v sobě snoubí to nejlepší z pravé Afriky, kterou známe z cestopisných dokumentů, a moderního vzkvétajícího státu poskytujícího západním turistům dostatečný komfort. Díky tomu lze v Keni vidět rozlehlá safari plná volně pobíhajících lvů, slonů či zeber, tradiční vesničky plné hliněných chýší, v nichž jako by se zastavil čas, ale zároveň i moderní velkoměsta plná širokých a dlouhých bulvárů a prosklených mrakodrapů.
Mombasa
Teplotní šoky
Keňa by mohla leckterého návštěvníka překvapit svými „neafrickými teplotami“. Ne že by tam snad byla zima, ale nepočítejte ani s tropickými teplotami kolem 40 °C. Například v Nairobi, hlavním městě, se teploty ve stínu pohybují v keňském létě což je říjen až duben kolem 20 °C a v zimě od května do září bývá dokonce jen kolem 15 °C. Nutno však poznamenat, že Nairobi je, kvůli své vysoké nadmořské výšce průměrně 1.600 metrů nad mořem, jedním z nejchladnějších keňských měst. Zcela opačná situace potom panuje v přímořské Mombase, kde se teploty v keňském létě pohybují kolem 30 °C a v zimě kolem 25 °C. Je tedy dobré se připravit na velký teplotní šok při cestách z Nairobi do Mombasy. Pro ostatní oblasti (například přírodní rezervace) platí počítat s průměrnými teplotami někde mezi oběma výše popsanými extrémy. Nutno podotknout, že všechny výše zmíněné teploty platí pro místa ve stínu, tudíž je též třeba počítat s velkým nárůstem při pobytu na slunci. Se specifickými teplotami je nutno počítat také ve večerních hodinách. Zatímco v Nairobi se při večerní procházce či posezení u piva neobejdete bez dlouhých kalhot a slabšího svetru, v Mombase jsou 24 hodin denně téměř stejné teploty.
Nairobi, hlavní město Keni
První a druhé
A když už jsme zmínili Nairobi a Mombasu, pojďme si je představit. Hlavní město Keni neoplývá historickými památkami, ale zato na vás dýchne jedinečnou atmosférou afrického velkoměsta. Za návštěvu pak stojí především Národní muzeum a vila Karen Blixenové. Karen, rodným jménem Karen Christentze Dinesen, byla dánská básnířka, spisovatelka a vypravěčka, která kromě svého vlastního jména psala pod pseudonymy Isaac Dinesen, Osceola a Pierre Andrezel. Pocházela z vyšších statkářsko-aristokratických kruhů a po celý život se nechtěla smířit s konvenčními představami své rodiny o postavení ženy. Roku 1914 se provdala za svého švédského bratrance barona Brora Blixena-Fineca a společně s ním zakoupila farmu s kávovými plantážemi nedaleko Nairobi v Keni. A pak je tu Mombasa. Druhé největší keňské město nabízí díky všudypřítomné arabské kultuře absolutně odlišnou atmosféru než Nairobi. Kromě procházek po historickém centru a návštěvy pevnosti Fort Jesus můžete strávit spoustu času na jedné z mnoha pláží.
Národní park Serengeti
Parky a rezervace
Ovšem Keňa není o městech, ale hlavně o přírodě. Buffalo Springs a Samburu, tyto národní rezervace o celkové rozloze 300 km čtverečních se rozkládají na březích řeky Ewaso Ngiro a oplývají hojností nejrůznějších živočišných a rostlinných druhů i krajinných typů. Též Národní park Lake Nakuru. Vezmeme-li v úvahu růžovou záplavu plameňáků u břehů jezera, bujné traviny, pryšcové a akátové hvozdy či skalnaté útesy, v nichž se daří mnoha druhům zvířat i ptáků, nikoho asi nepřekvapí, že národní park Lake Nakuru je vážným konkurentem Amboseli v soutěži o titul druhé nejnavštěvovanější keňské rezervace po Masai Mara. To je rozsáhlé chráněné území na jihozápadě Keni, která na jihu přechází v národní park Serengeti v Tanzanii. Název rezervace je po Masajích, původních obyvatelích této oblasti, a místní řece Mara. Rezervace je slavná díky každoročnímu stěhování kopytníků (především pakoňů a zeber, v menší míře také gazel a impal) mezi parky Masai Mara a Serengeti, které probíhá přibližně od srpna do října. Přesné načasování přechodu velkých stád přes řeku Mara do Keni a později nazpět do Tanzanie záleží na srážkách a aktuální kvalitě pastvin. Stáda kopytníků jsou na jejich celoročním putování pochopitelně doprovázena i řadou predátorů (především lvi, ale také levharti a hyeny). Toto stěhování je tak rozsáhlé, že je nazýváno Velké stěhování, nebo také Velká migrace. Scenérii Masai Mara dominují savanové louky, ale tyto rozlehlé pláně jsou občas narušeny akátovými a lužními lesy a skalnatými kopci. Masajské slovo „Mara“, což znamená skvrnité, odkazuje právě na tyto „tečky“ v krajině.
migrace přes řeku Mara
Národní park – Masai Mara, Masajové
Masajové
Masajové jsou africká černošská etnická skupina nilotského původu. Po dlouhém stěhování v minulosti (podle jejich tradice z Egypta) se usadili mezi Kilimandžárem a horou Mount Kenya (jejíž domorodý název se dá přeložit jako Blízko nebe), tedy v dnešní severní Tanzanii a jihozápadní Keni. Počet Masajů je odhadován na 250 tisíc a jejich pověst nespoutaných bojovníků i zachování si původního způsobu života jsou v dnešním moderním světě obdivuhodné. Mluví jazykem Maa, což je Nilo-Saharská jazyková skupina. Obřady a rituály jsou výrazem kultury Masajů a sebeurčením. Každý obřad znamená začínající nový život. Všichni Masajové touží projít těmito životně důležitými fázemi svého života. V masajské společnosti existuje mnoho obřadů, za ty nejdůležitější jsou považovány tyto: Enkipaata (obřad před obřízkou), Emuratta (Obřízka), Enkiama (Manželství), Eunoto (přechod válečníka na vyššího bojovníka), Eokoto e-kule (obřad, kdy Masaj smí pít mléko, aniž by ho žena viděla), Enkang oo-nkiri (obřad, kdy žena připraví vybrané maso a bojovníci ho jedí) a Orngesherr (Junior starší obřad). Existují také obřady pro mladší chlapce a dívky a to včetně Eudoto / Enkigerunoto oo-inkiyiaa (propíchnutí ušních lalůčků), a Ilkipirat. Muži hrají v kmeni důležitou roli. Zařazení muže do kmene je ve věku kolem 14 let. Vstupní podmínkou je obřízka.
jezero Bogoria

Martin Dlouhý
Baví vás naše články?
Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Co se platí při dovolené v karavanu?
29.červen, 2022V Česku i ve světě zažívá...

Koncert na zámku Nové Hrady
25.květen, 2022Srdečně Vás zveme na koncert...

5 tipů, jak během svých letních cest ušetřit
19.květen, 2022Nezáleží na tom, kolik peněz máte...

Za východem slunce na Sinaji
9.únor, 2022Cesta na sinajskou Horu svaté...

Nádherný Zermatt není za babku
21.listopad, 2021Ano, hned na začátku si je...

Sopečné ostrovy Stromboli & Vulcano
16.srpen, 2021Vždy mě fascinovaly přírodní...

Valpuržina noc
30.duben, 2022Do roka máme několik magických...

Vína ze Slovácka na světové úrovni
26.duben, 2022Nad mírnými zvlněnými svahy...

22. duben celosvětově připadá na Mezinárodní den Země
22.duben 2022Ideální příležitost položit si...

Kyrgyzstán, brána Asie
20.červenec, 2022Kyrgyzstán je překrásná země,...

Počesku: 6 důvodů, proč vyrazit do Lužických hor
7.červenec, 2022 Další díl seriálu Počesku z...

Albánie, ryzí divočina Evropy
1.červenec, 2022Albánie a vliv Albánského...