Bali. Místo, o kterém v posledních letech mluví tolik lidí, že už vás to možná nudí. Všichni jsme už asi viděli snímky romantických západů slunce a nekonečných zelených rýžových polí, za nimiž míří na ostrov bohů několik milionů turistů ročně. Je ale Bali skutečně takovým rájem, jak se může zdát? Pojďme se podívat na některé temnější stránky tohoto oblíbeného indonéského ostrova.

Připravte se na neodbytné taxikáře na letišti

Hned po příletu na balijské letiště Ngurah Rai vás čeká první nepříjemný zážitek a tím je setkání s dychtivými taxikáři vrhajícími se na každého cizince v příletové hale. Budou útočit ze všech stran a každý z nich vám bude nabízet “skvělou” cenu za odvoz do vašeho hotelu. Ve skutečnosti si tito řidiči většinou říkají o několikanásobek běžné ceny. Obrňte se pevnými nervy, zatněte zuby a všechny ty otravy ignorujte nebo odmítejte. Jsou skutečně vytrvalí a nedělá jim problém vás následovat, i když několikrát důrazně řeknete ne nebo už očividně svého řidiče máte. Mně odvoz z letiště nabízeli dokonce ještě tehdy, když jsem si to mířila do odletové haly a pryč z Bali.

Jak se tedy dostat z letiště a nenechat se při tom ošidit? Použijte oficiální taxi s názvem Blue Bird. Na internetu si můžete předem vyhledat oficiální ceny odvozů do různých destinací po Bali, abyste věděli, kolik byste asi měli platit. Případně si domluvte vlastního řidiče ještě před příletem, třeba skrze váš hotel. Protože řidiče dělá na Bali skoro každý, najdete také na internetu spoustu osvědčených kontaktů – nebo se zeptejte svých známých, kteří už na Bali byli, jestli nevědí o nějakém férovém řidiči. Další alternativou je využití levných služeb typu Grab, ty jsou však na letišti oficiálně zakázané, a pokud letíte na Bali poprvé, budete po příletu jen obtížně hledat jejich stanoviště.

Veřejnou dopravu tu nehledejte

S veřejnou dopravou to na Bali není žádná sláva a na autobusy tady téměř nenatrefíte. Nejběžnějším a nejpraktičtějším způsobem dopravy je skútr, který využívají jak místní, tak i turisté. Pro jednorázové cesty lze využít také taxi a na celý den si můžete rovnou najmout vlastního řidiče auta nebo motorky. Auto nebývá na Bali nejšťastnější volbou, ale k tomu se ještě dostaneme. Pro přepravu mezi některými městy je někdy možné využít minibusů, které vám zarezervují na recepci vašeho ubytování.

Neoficiální alternativní dopravou jsou také aplikace Grab nebo GoJek (asijské varianty Uberu, který zde již nefunguje), jimiž si můžete přivolat taxi nebo mototaxi. Tyto levné služby samozřejmě obírají o obchod místní taxikáře, takže mějte na paměti, že na mnoha místech je lidé neradi vidí. Problematické je například již zmíněné letiště a třeba v centru Ubudu jsou tyto služby úplně zakázány. Cedule signalizující zákazy Grabu a GoJeku uvidíte také před mnoha hotely. Řidiči těchto společností si navíc často říkají o peníze navíc, zejména pokud musejí zajet do blízkosti zakázaných zón, kde nebudou moci vyzvednout další pasažéry. Je jen na vás, zda budete chtít použít Grab, nebo oficiální taxi služby.

Auto není ideální dopravní prostředek

Tím hlavním důvodem, proč na Bali každý řídí skútr, je to, že cesta autem často trvá mnohonásobně déle. Je to proto, že silnice na celém ostrově jsou velmi úzké, většinou pouze s jedním pruhem pro každý směr. Tam, kam se potřebujete dostat, mnohdy vede jen jediná cesta. Potom stačí narazit na ceremonii nebo slavnostní průvod, kterých se na Bali děje víc než dost a které dokážou zastavit celou dopravu – a najednou naberete zpoždění několik hodin. Na Bali proto nikdy nevěřte času příjezdu, který vám ukazují Google mapy, a už vůbec ne, pokud jedete autem.

Skútry a motorky mohou zácpami alespoň kličkovat nebo je objet. Místní si často zkracují cestu také po chodníku (jako chodci si proto dávejte pozor).

Zlodějské opice

Pokud byste si z Bali rádi odvezli fotku s roztomilou opičkou, tak pozor. Opice jsou divoká zvířata a mohou na vás i zaútočit. Nebo vám minimálně něco ukrást. Na turistických místech, jako je třeba opičí les v Ubudu, bývají opice velmi drzé a jsou schopné vám vzít všechno od jídla, přes náušnice až po mobilní telefon. Když se na taková místa vydáte, rozhodně s sebou neberte žádné jídlo (a to ani do batohu, opice si ho totiž otevřou), nenoste v rukou nic, co by je lákalo, například igelitový pytlík nebo plastovou láhev, a všechny cennosti si dobře schovejte. Jakmile se jich některý z místních opičáků zmocní, už danou věc nikdy nezískáte zpět. Sama jsem byla svědkem toho, jak ve zmiňovaném opičím lese jedné slečně vyskočila opice na rameno, sebrala jí náušnici a byla pryč.

Životní prostředí

Indonésie je po Číně druhým největším znečišťovatelem světových oceánů. Konkrétně Bali se snaží s tímto problémem bojovat a v červnu 2019 zde vešel v platnost zákon zakazující používání jednorázových plastů, jako jsou brčka nebo igelitové pytlíky. I přesto tady můžete narazit na pláže s horami odpadků a při potápění už nejspíš neuvidíte živý podmořský svět jako dřív. Představu o ostrovním ráji vám může zkazit také nemilý zvyk místních obyvatel, kteří velmi často odpad – včetně plastů – spalují a vypouští tak do ovzduší toxické plyny.

Instagram vs. realita

Bali je místem, kde zajisté pořídíte spoustu překrásných snímků na svůj Instagram. Existují ovšem určité lokality, kde se “instagramové” focení stalo už tak populárním, že si toho všimli i místní a začali na tom vydělávat. Mnoho slavných fotek, které na Instagramu vídáme zas a znova, často jejich majitele něco stály – a to nejen peníze, ale také čas při čekání ve frontě. Asi nejznámějším příkladem tohoto fotografového šílenství, kdy je realita úplně jiná než na Instagramu, je chrám Lempuyang. Fotku nebeských bran se sopkou Agung v pozadí a zdánlivým odrazem celé scény v jezeře sdílel už na svém Instagramu kdekdo. Každý, kdo na tomto místě očekává jezero, bude ale velmi zklamán. Co vypadá jako odraz na hladině vody, je ve skutečnosti pouze iluze vytvořená zrcátkem. Tyto fotografie pořizuje Balijec, který samozřejmě očekává spropitné. Lidé na tento populární snímek navíc čekají klidně i tři hodiny.

A to není ani zdaleka jediný případ. Na Bali je mnoho míst, kde si zaplatíte jen za to, že si tam můžete zapózovat na fotku. Jsou to třeba různá hnízda a houpačky s hezkým výhledem nebo brány u golfového resortu Handara.

Jsi turista? Připrav si peníze

Jak už to tak bývá u nejnavštěvovanějších turistických destinací, mnoho místních začne turisty vidět především jako chodící peněženky. Buďte proto připraveni na to, že kamkoliv se na Bali vydáte, budete platit. Za návštěvu vodopádů, rýžových polí, chrámů, za toalety, půjčení sarongu, za to, že si chcete udělat fotku na ikonickém místě a tak dále. Na většině lokalit nemusejí místní platit nic a můžete si také povšimnout, že ceny pro turisty a pro domorodce se často liší.

Krádeže na motorce

A turistů bohužel využívají také zloději, kteří útočí především za jízdy na skútrech. Nic netušícím cizincům během jízdy často vytrhávají mobilní telefony z ruky nebo dokonce strhávají batohy ze zad. Nestane se to samozřejmě každému, kdo na Bali přijede, ale určité nebezpečí tady hrozí. Neřiďte proto s mobilem na viditelném místě a cennosti mějte, pokud možno, uložené pod sedadlem. Na krádeže si dávejte pozor především v oblasti Kuta.

Výpadky elektřiny

Díky západnímu vlivu a financím z turistického ruchu Bali vzkvétá a služby a vybavení jsou na mnohem lepší úrovni než na jiných indonéských ostrovech. Ale jsou také chvíle, kdy si velmi rychle vzpomenete, že se stále nacházíte v méně vyspělé části světa. K těm patří například výpadky elektřiny, které na Bali nejsou vůbec ojedinělé. Některé hotely a restaurace mívají pro případ výpadku elektrického proudu generátory.

Kvůli plážím na Bali nejezděte

Posledním bodem je můj subjektivní názor, se kterým můžete nebo nemusíte souhlasit. Jestli jste milovníci pláží a vyhledáváte dovolenou, při níž si užijete především slunění na pláži a odpočinek u moře, určitě kvůli tomu nemusíte jezdit až na Bali. Balijské pláže jsou z velké části průměrné a podle mého názoru najdete třeba v bližší Itálii nebo Řecku mnohem hezčí. Nehledě na to, že v některých částech Bali (zejména na jihu) bývá oceán rozbouřený a kvůli velkým vlnám se často ani nevykoupete. Když už si vyberete Bali jako destinaci pro svou příští dovolenou, nezapomeňte prozkoumat hlavně jeho vnitrozemí plné rýžových polí, vodopádů a chrámů. Právě to ho totiž odlišuje od teplých evropských destinací.

Už jste navštívili Bali? Je něco, co vás tam nepříjemně překvapilo?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.