Polární záře je vcelku vzácný jev, který je možno při trošce štěstí pozorovat v severských zemích poblíž polárního kruhu. Výjimečně ale polární záře zavítá i k nám do České republiky. Právě dnes v noci nad Českem zazáří polární záře! Kde je nejlepší místo pro pozorování?

Kde pozorovat polární zaři v Česku

Nejlepšími místy pro pozorování polární záře v Česku jsou oblasti co možná nejdále od měst. V Čechách existují celkem dvě oblasti tmavé oblohy, kde je šance pro spatření polární záře nejvyšší – jsou to Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO) a Manětínská oblast tmavé oblohy (MOTO). Na Moravě je to Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO). Pro lepší představu si prohlédněte následující mapu:

Mapa světelného znečištění a oblastí tmavé oblohy

kde pozorovat polarni zari v cechach

Mapa světelného znečištění v České republice (převzato z Falchi et al. 2016). Světle modré oblasti jsou místa s nejnižší mírou světelného znečištění v České republice. Na mapě jsou také vyznačeny oblasti tmavé oblohy založené do roku 2016: Jizerská (JOTO), Beskydská (BOTO) a Manětínská (MOTO), která jsou nejideálnější pro pozorování hvězdné oblohy a polární záře. Nejvíce světla je pak v okolí velkých měst a aglomerací. Tmavě modré, šedé a černé oblasti se u náš již nenacházejí. Autor: Fabio Falchi, Martin Mašek.

1. Jizerské hory – Jizerská oblast tmavé oblohy

V Jizerských horách se nachází tzv. Jizerská oblast tmavé oblohy (JOTO), ve které jsou nejideálnější podmínky pro pozorování hvězdné oblohy a polární záře v Čechách. Na následující mapě můžete vidět místa s největší tmou v oblasti Jizerských hor, která se nachází hlavně na česko-polské hranici v okolí města Hejnice:

jizerska oblast tmave oblohy JOTO

Zdroj: Správa CHKO Jizerské hory

2. Manětínská oblast tmavé oblohy

Manětínská oblast tmavé oblohy (MOTO) se nachází několik desítek kilometrů severně od Plzně a vyznačuje se jedním z nejmenších světelných znečištění v Čechách. Je to ideální místo pro pozorování hvězdné oblohy nebo polární záře v Čechách. Na následující mapě můžete vidět místa s největší tmou v této oblasti:

manetinska oblast tmave oblohy (1)

Zdroj: Hvězdárna Plzeň

3. Beskydy – Beskydská oblast tmavé oblohy

V Beskydech se nachází tzv. Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO), ve které jsou téměř ideální podmínky pro pozorování hvězdné oblohy a polární záře na Moravě. Na následující mapě můžete vidět místa s největší tmou v Beskydech, která se nachází hlavně na česko-slovenské hranici v okolí vodní nádrže Šance:

Beskydska oblast tmave oblohy BOTO (1)

Zdroj: Boto.cz

Polární záře v České republice

Výskyt polární záře v České republice je velmi vzácný. Podle České astronomické společnosti dochází v průběhu jednoho slunečního cyklu (tj. v průběhu přibližně 11 let) průměrně k 5-8 polárním zářím takové intenzity, aby byly pozorovatelné z České republiky. Poslední polární záře byla na českém území pozorována v noci ze 17. na 18. března 2015. Několika lidem se ji podařilo i zaznamenat na fotografiích nebo na videu. Polární záře byla tehdy zpozorována v Krkonoších, v okolí Plzně, Jablonce nad Nisou, Rumburka, Ondřejova, ale také na Moravě. Na snímky se můžete podívat zde.

 

Polární záře ČR video:

Pořiďte si Travel Bibli a naučte se, jak procestovat svět za hubičku:

travelbible_banner-inzerce (1)

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Komentáře