Přeci jenom se dá říct, že Slovensko ještě není tolik zahlceno turismem a nepotkáváte tu masy lidí na každém rohu. Co dalšího může tato země nabídnout a kam se určitě podívat?

Tajemné jeskyně

Slovensko je na povrchu pozoruhodné, ale víte, co se skrývá pod zemí? Úplně jiný svět, svět úžasných a jedinečných jeskyní. Dobšinská ledová jeskyně je například pokryta ledem po celý rok a je považována za jednu z nejpozoruhodnějších ledových jeskyní na světě. Ochtinská jeskyně je jedna ze tří jeskyní na světě s bohatými přírodními dekoracemi aragonitu – další dvě takovéto jeskyně se nacházejí v Mexiku a Argentině. Jeskyně Domica je součástí 25 km dlouhého jeskynního systému, který končí v Maďarsku.

Národní parky

Národní parky nejsou jen o pěší turistice – nabízejí atraktivní směs aktivit. Můžete si vyzkoušet rafting na řece Dunaji, na plochých dřevěných člunech s průvodcem, který vás provede přes pohoří a řekne vám důležité informace. Vyzkoušejte procházku na vrchol stromů v Bachledově dolině, projíždějte vodopády v národním parku Slovenský ráj, najděte své vnitřní dítě na bobové dráze ve Vysokých Tatrách nebo jen relaxujte v lázních v jednom z jejich krásných hotelů.

Hrady

Slovensko má jedno z nejvyšší počet hradů a zámků na jednoho obyvatele v Evropě. Je tu přibližně 220 hradů a 425 zámků, což je velmi působivé pro malou zemičku. Ať jste kdekoli na Slovensku, je stále ve vašem okolí nějaký hrad. Asi nejpozoruhodnější je Spišský hrad ze středověku, přestože z něho zůstaly převážně zříceniny, neztratil své kouzlo a majestátnost. Na druhé straně je zámek v Bojnicích, který vypadá jako by přišel z pohádky, jedním z nejzachovalejších a nejkrásnějších zámků.

Horké prameny

Slovensko má vysoce kvalitní vodu s více než 1500 oficiálně registrovanými přírodními prameny. Kromě pitné vody se mnoho pramenů využívá jako termální lázně s léčebnými účinky.

Pokud nechcete jít na žádné procedury, můžete jen relaxovat v horké minerální vodě nebo si objednat masáž. Horké prameny v Podhájsku jsou světovým pokladem, tato voda je pro vaše tělo stejně léčivá jako voda v Mrtvém moři. Dalšími známými lázeňskými městy na Slovensku jsou Bardejov, Piešťany, Trenčianske Teplice a Bojnice.

Zaláskované město

Nejoblíbenějším neznámým místem je pravděpodobně Banská Štiavnica, populární místo na výlet pro mnoho Slováků. Centrum města je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO a skrývá mnoho krásných uliček.

V Banské Štiavnici najdete také jediné Epicentrum Lásky – Banka Lásky. Celá myšlenka tohoto jedinečného místa pochází ze zamilované básně „Marína“ slovenského autora Andreje Sládkoviče, která vyšla v roce 1846 jako nejdelší báseň na světě. I když láska Marie k Andrejovi nenalezla šťastný konec, můžete tu svou lásku uzavřít navždy v jedinečném archivu lásky se zrcadlovými podlahami a verši básně na stěnách.

Tak co, přesvědčili jsme vás k důkladné návštěvě našich sousedů? Samozřejmě na Slovensku toho najdete o mnoho víc, toto je jen pár tipů na zajímavá místa, o kterých jste možná neslyšeli.

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.