Z výšky vypadá jako rohlík. Isla de Roatán. Cestovatelský server TripAdvisor ho zařadil mezi nejkrásnější ostrovy světa. Navzdory tomu si stále skrývá svá tajemství, včetně pláží, jež patří k největším karibským perlám. Kdysi se tu skrývali piráti, dnes na honduraském ostrově hledají azyl lidé, kteří chtějí zpomalit, a přitom žít naplno. V tropickém ráji zapouští kořeny i česká komunita.

Roatán

Objevení Roatánu

Kryštof Kolumbus doplul k souostroví Islas de la Bahía (Ostrovy zálivu), jehož největším ostrovem je Roatán, v roce 1502. Stalo se tak na jeho poslední čtvrté výpravě. Oficiálně je tedy za objevitele tohoto ostrova považován slovutný mořeplavec, ale dávno před ním si zde našli svůj ráj na zemi indiáni kmene Paya. Podle historických nálezů ho obývali již v šestém století. Legendy hovoří o mírumilovných lovcích a sběračích, kteří žili v harmonii s přírodou, z níž si brali jen to potřebné ke svému přežití. Nade vše ji uctívali jako Velkou matku, stvořitelku veškerého bytí.

Dobrotiví Payové prý vítali cizince z neznáma v kánoích naplněných ovocem, kokosy a jedlými kořínky. Ukázali jim, kde najít pitnou vodu a zásoby, netušíce, že jejich území mezitím připadlo španělské koruně. Sami Payové po sobě nezanechali žádné písemnosti, ale stopy po nich na ostrově nacházíme dodnes v podobě drobné keramiky, hliněných figurek nebo ozdob z mušlí. Ostrované těmto nálezům říkají „yaba ding dings“.

Roatán

Největší korálový útes v Karibiku

V těsné blízkosti Roatánu najdeme největší korálový útes v Karibském moři, rozpínající se do délky 120 kilometrů, po Velkém bariérovém útesu v Austrálii je druhým největším na světě. To dělá z ostrova magnet pro potápěče, kteří si vedle ponorů k útesu mohou dopřát i libůstky jako noční potápění nebo ponory k lodním vrakům. Pod vodu se ale dostanou i nepotápěči díky vynálezu podvodního skútru.

Mohutná korálová bariéra ovšem nepřitahovala vždy jen milovníky podmořského života. V minulosti byl Roatán oblíbenou destinací pirátů, kteří zde dokázali dobře zašít sebe i svůj lup. Traduje se, že v nejlepších pirátských časech jich na Roatánu našlo svůj azyl až pět tisíc. Dodnes lze najít na ostrově hroby těchto profesionálních lupičů.

Roatán moře

Úspěšně zde vedl svou pirátskou živnost i známý Henry Morgan, který coby privatýr loupil legálně, s pověřením guvernéra Jamajky lorda Windsora. Morgan mohl drancovat lodě a vesnice patřící zemím, s nimiž byla Anglie ve válce, a to s podmínkou, že odvede její vládě určité procento „z obratu“. Klec spadla v roce 1650, kdy Španělé pod vedením Francisca Villanueva Toledo zaútočili na Port Royal a donutili piráty uprchnout. Od té doby se tradují historky o zakopaných pokladech na Roatánu. K nejatraktivnějším patří ty o zlatém řetězu inckého náčelníka nebo o zlaté soše v životní velikosti, vytvořené mnichy v Panamě.

Roatán

Česká stopa v Karibiku

Karibský příběh Ivana Sošky, rodáka z Rožnova pod Radhoštěm, ovlivnila chvíle, kdy si otevřel noviny a náhodou nalistoval článek, jenž ho inspiroval. „Dočetl jsem se o Čechovi Jirkovi Černém, který se nebál obrátit si život naruby a začít žít a podnikat na druhé straně světa, někde na ostrově v Karibiku. V České republice byla tou dobou ve stavebnictví krize a mně bylo zrovna po čtyřicítce, kdy jsem se přistihl, že bilancuju svůj život a zvažuju kam a jak dál.“

Ivan Soška má houževnatou náturu, sedl tedy na nejbližší letadlo směr Roatán s tím, že se zdrží týden. Nechtělo se mu ale zpátky. „Atmosféra ostrova, příroda, lidi, pozitivní energie mě úplně pohltili. Díky pochopení manželky a podpoře tří dospívajících synů jsem se tam mohl vrátit už za tři měsíce na intenzivní studium angličtiny a začal jsem jezdit pravidelně. Seznamoval jsem se s prostředím, kulturou a zjistil, že mi Roatán dělá dobře, že se cítím líp psychicky i fyzicky.“ Bylo rozhodnuto. Na východě ostrova, doslova v džungli, v bezprostřední blízkosti dosud téměř netknutých nejkrásnějších pláží ostrova začal budovat nový resort s respektem k původnímu prostředí.

Roatán

Před dvaceti lety přitom ostrovem nevedla ani asfaltka. Jezdilo se na koních a na lodičkách. Dnes na Roatánu hojně skupují pozemky Italové, Američané a Kanaďané a budují zde hotelové řetězce, jejich přístup ale nebývá k okolní krajině vždy citlivý. Západní část ostrova již byla zasažena turismem. Pravidelně tudy plují obrovské zaoceánské výletní lodě, které potřebují načerpat vodu ze sladkovodního jezera, jež se rozprostírá téměř pod celým ostrovem.

V souladu s divokou přírodou

Nejvýchodnější část ostrova Diamond Rock má ale stále zachovanou divokou tvář, je spojena spletitými kanály smangrovovým porostem, kde žijí mořští krokodýli a vzácné ptactvo, proto je jeho větší část chráněnou přírodní rezervací.

česká vesnice Roatán

Postoj Ivana Sošky je vzhledem k unikátnímu biotopu šetrný a zároveň kreativní. „Měl jsem představu vytvořit Diamond Hill and Beach Resort jako tropickou zahradu. Mnoho původních stromů jsme zachovali, další stromy a rostliny dosazujeme.“ Česká koncepce rozvinutá na karibské půdě dokonce získala prestižní ocenění „Nejlepší projekt na ostrově ve vztahu k přírodě“.

Češi si Roatán oblíbili

Rozvoj projektu nabral nečekaně rychle na obrátkách. Ivan Soška se domníval, že budování domů v místě, které považuje za ráj na zemi, se pozvolna rozvine v průběhu dalších dvaceti let. Jenže Roatán zažívá investiční boom a řada Čechů si v tomto bezpečném ráji s celoročně příznivým klimatem také chtěla zajistit své místo. „Vybudovali jsme dvaadvacet domů a dalších čtrnáct je ve fázi výstavby. Každý dům má originální design, který sám navrhuji a při výrobě nábytku spolupracuji s místními truhláři,“ dodává.

diamond hill roatan

Tři roky po otevření první části projektu jsme už ale všechny pozemky a domy prodali, a tak projekt vstoupil do druhé fáze, kdy je stále možné nechat zhmotnit sen o karibském domově.„Klienti obvykle mají představu, že dorazí na ostrov dvakrát za rok, pak přijedou čtyřikrát, frekvence se stupňuje a nakonec se tady chtějí usadit. Když to dneska spočítám, celkově strávím na Roatánu osm měsíců v roce. Kdyby mi to někdo řekl před deseti lety, myslel bych si, že se zbláznil.“

Roatán je posledním málo dotčeným rájem Karibiku. Místem zaslíbeným pro cestovatele, potápěče, romantiky, investory a pro kohokoliv, kdo se chce odpojit od zběsilého tempa civilizace. Ivan Soška říká, že mu Roatán změnil a zachránil život. „Kdybych pořád jel stejnou pracovní rychlostí jako v České republice, myslím, že by to se mnou brzy špatně dopadlo. Tady jsem se naučil, že se nic nezblázní. Naplno se už věnuji jen věcem, které dělat chci, ostatní jsem odboural. Jenom ze mě vysávaly energii.“

Roatán resort

KOMPLEX DIAMOND HILL AND BEACH RESORT se rozprostírá na ploše 34 hektarů, je situován ve východní části ostrova Roatán, dosud málo dotčené rozvíjejícím se turistickým ruchem. Skládá se z několika na sebe navazujících pozemků určených k výstavbě domů a potřebného zázemí. Dvě stě metrů od resortu se nachází divoká pláž Paya Beach, která je po většinu roku liduprázdná. Koncepce projektu je zaměřena především na soukromí a přírodu. Jednotlivé pozemky resortu jsou součástí tropické zahrady a zaručují bezpečí a naprosté soukromí. První část již vybudovaného projektu byla oceněna jako nejlepší projekt na ostrově s respektem k přírodě a prostředí, ve kterém vznikl.

Více informací na WWW.ROATANRESORT.CZ

koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl