Rádi cestujete a dochází vám nápady, kam byste mohli ještě vyrazit? Nebo se na první cestu teprve chystáte? Připravili jsme pro vás žebříček TOP 10 zemí, které byste měli navštívit v roce 2016. Inspirovali jsme se zeměmi, které doporučuje známé vydavatelství cestovních průvodců Rough Guides.

1. Nepál

Nepál časopis Koktejl

Nepál se pomalu ale jistě vzpamatovává z devastujícího zemětřesení, které ho silně zasáhlo v dubnu roku 2015. V Nepálu přišlo tehdy o život více než 8000 lidí a zemětřesení zanechalo statisíce lidí bez střechy nad hlavou. Pokud se vydáte na cestu do Nepálu tento rok, pomůžete tím místním lidem postavit se znovu na nohy.

 

2. Kolumbie

Kolumbie
Photo by szeke

Kolumbie v posledních letech získává na oblibě u cestovatelů. Čím dál více a více lidí si uvědomuje, že dřívější špatná pověst země týkající se kriminality a drog už dávno neplatí a že Kolumbie má cestovatelům hodně co nabídnout. Vyražte například do měst Cartagena a Medellín, na trek do džungle nebo na kávové plantáže.

 

3. Kuba

kuba photo

Mezi cestovateli se říká, že právě teď je ta nejlepší doba navštívit Kubu. Díky zlepšení vztahů mezi Kubou a USA se tato karibská země začíná pomalu ale jistě otevírat světu a je jen otázkou času, kdy se v zemi začne intenzivně investovat a budovat a bude postupně mizet její autentická atmosféra.

 

4. Jordánsko

jordan photo

Jordánsko je patrně nejzajímavější ze zemí Středního východu. Starověké skalní město Petra ležící uprostřed pouště je první místo, které každého napadne. V Jordánsku ale najdete také krásné pláže, korálové útesy Rudého moře, úrodné horské oblasti a nejnižší místo na zemi Mrtvé moře.

 

5. Albánie

Albánie
Photo by Leshaines123

Zatímco Řecko nebo Chorvatsko patří k hojně navštěvovaným balkánským zemím, Albánie je pro většinu lidí jedno velké tajemství. Tato země přitom ukrývá spoustu zajímavých míst od antického města Butrint zapsaného v UNESCO, přes panenské pláže na Jónském pobřeží, po vysoké hory a přátelskou kulturu.

 

6. Rumunsko

rumunsko

Foto: Fusion by Horizons

Rumunsko se začíná objevovat na seznamu navštívených zemí u čím dál více cestovatelů. Díky rozmanité krajině je Rumunsko ideální zemí pro roadtrip. Najdete zde stará barevná městečka, úchvatné zalesněné pohoří Karpaty, tajuplné hrady a také hlavní město Bukurešť, ve kterém si můžete užít místní gastronomii a noční život.

 

7. El Salvador

el salvador

Kvůli nárůstu cen v Kostarice a na karibských ostrovech se cestovatelé poohlížejí po levnějších okolních státech ve střední Americe a El Salvador je nejspíš nejkrásnější z těchto zemí. Hodinu od hlavního města najdete osamocené pláže se skvělými podmínkami pro surfování a ve vnitrozemí můžete objevovat stará koloniální města obklopená vulkány a kávovými plantážemi.

 

8. Wales

wales photo
Photo by Robert J Heath

Mnoho lidí tuto malou zemi, která stojí ve stínu svých větších sousedů, podceňuje. Wales je ale neskutečně překrásná země a rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu zachovalá historická města, písečné pláže na poloostrově Gower, malebné vesnice a městečka nebo drsné vrcholy v národním parku Snowdonia.

 

9. Keňa

keňa koktejl

Zahraniční média zpravují o Keni jen v souvislosti s teroristickými útoky Mombasse a Garisse, které se udály v minulých letech a negativně ovlivnily místní turismus. Přitom jediná oblast, do které se nedoporučuje jezdit, je 60km široké území podél somálské hranice. Zbytek země je pro cestovatele bezpečný a nabízí neskutečnou podívanou v podobě divoké přírody, vzácných zvířat a překrásných národních parků a rezervací.

 

10. Srí Lanka

Srí Lanka Cejlon Koktejl

Od konce občanské války na Srí Lance v roce 2009 se v zemi rok od roku zvyšuje počet přijíždějících turistů. Mezi hlavní turistická lákadla patří divocí leopardi v národním parku Yala, surfování podél bílých pláží lemovanými palmami, objevování starých chrámů a duchovních míst v zemi a návštěva starých koloniálních měst.

Autor: KRISTA AUDIOVÁ

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Komentáře