Tři důvody, proč cestovat v zimě na sever

Inspirace na cesty

16

listopad, 2018

Ideální čas pro cestu na sever? Zima! Teplé rukavice, funkční prádlo, kapka alkoholu a večerní saunování zahřejí mnohdy lépe než výjezd k moři. Aby ne, saunu rozpálíte až ke 130 °C. Zážitek z pravé finské sauny je spolu s koupáním v horkých pramenech a pozorováním polární záře hlavním lákadlem k návštěvě severských států během třeskutě chladných zimních měsíců.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Photoway (@fotorotam) on

Polární záře

Aurora Borealis se nejlépe pozoruje v polárních oblastech Země, tato místa jsou v blízkosti magnetických pólů, kde je sluneční aktivita v atmosféře vyšší, a zároveň nejsou zatížena světelným smogem doprovázejícím hustě osídlená místa – s polární září se můžete setkat v Norsku, Švédsku, Laponsku, na Islandu nebo třeba na severu Kanady.

Polární záře představuje neskutečnou podívanou, při které se tají dech. Mívá podobu různorodých, rychle se mihotajících barev a tvarů, paprsků, oblouků či pruhů na noční obloze, rozehrávající široké spektrum barev od světle zelené až po tmavou fialovou.

norsko polarni zare


Polární záře je téměř výhradně vázána na období zvýšené sluneční činnosti, celý cyklus sluneční aktivity se opakuje v přibližně jedenáctiletých intervalech. Během slunečního minima se polárních září vyskytuje mnohem méně, přesto je však možné tuto nevšední podívanou zhlédnout. Minimum nastane v roce 2019, maximum by pak mělo udeřit v plné síle kolem roku 2025. Co takhle strávit noc v nafukovacím hotelu s nekonečným výhledem na noční oblohu přímo z postele?

 

 

 

 

 

View this post on Instagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  A post shared by The 5 Million Star Hotel (@bubbleiceland) on

 

Saunování

První psané zmínky o saunách se objevovaly v 11. a 12. století, ale už v 16. století začaly prameny vyzdvihovat především výjimečné postavení saunování ve finské kultuře. Veřejnou saunu měla prakticky každá vesnice, a je tomu tak doposud – ve Finsku najdeme přes 3 miliony funkčních saun na 5,5 milionu obyvatel!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Löyly (@loylyhelsinki) on

Sauna je součástí každodenního života Finů, místem, kde se setkávají, diskutují, řeší firemní i vztahové záležitosti. Ve Finsku existuje soutěž v tom, kdo v rozpálené sauně vydrží nejdéle (tohle nezkoušejte!), festival saunování plný divadelních představení, pivní jógy a koncertů v helsinských saunách, i festival mobilních saun, kde se mohou nadšenci pochlubit svými pojízdnými saunami. Saunovací pobočku otevřel v Helsinkách také mezinárodní fast-food řetězec Burger King.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Gloria / Yoonyoung (云荣) (@gloria.choi) on

Ačkoliv se již saunová kultura rozšířila do mnoha dalších zemí, pravý zážitek si odnesete především z cest po Finsku. Zde vychutnáte jak tradiční malé ohřívárny, tak i designově oceněné saunové projekty. V Helsinkách, hlavním městě Finska, nevynechejte Löyly, saunový komplex pojmenovaný po páře, která vznikne, pokud na horké kameny nalijete vodu, ověnčený deseti architektonickými cenami.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Löyly (@loylyhelsinki) on

Termální prameny

Island je mezi příznivci horkých pramenů vyhlášenou destinací. Voda se na ostrově vyskytuje v mnohých podobách – Island objímá oceán, vyvěrají zde gejzíry, padají vodopády, plují ledovce a zemi prohřívají geotermální prameny. Horké prameny slouží nejen k vyhřívání domácností a tvorbě elektřiny, ale také k rekreaci.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Nandita & Raga (@sendingpostcardshome) on

Podobně jako saunování ve Finsku, je relax v termálních pramenech součástí islandské kultury. Na ostrově se nachází více než sto zdrojů termálních vod, větší lokální bazény či menší přírodní vřídla najdeme v téměř každém městě či vesnici.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Lauren Sutton (Cooper) (@laurenlsutton) on

Cestovní příručky tvrdí, že správný návštěvník země musí zaručeně navštívit Blue Lagoon v blízkosti hlavního města Reykjavík, díky aplikaci Hot Pot Iceland (https://hotpoticeland.com/) ale najdete soukromé koupání bez turistů v dojezdové vzdálenosti od vaší lokace kdykoliv během cesty kolem ostrova. Narazit tak můžete nejen na profláknuté bazény známé z instagramových fotek, ale i soukromé lázně pro dva na opuštěné louce mezi horami. Za zmínku stojí také termální řeka Reykjadalur, ve které se vykoupete po příjemném tříkilometrovém výšlapu do hor.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by @_w.a.t.e.r.s_ on

Dáte přednost sauně, horkým pramenům, polární záři nebo snad rovnou kombinaci vyhřátého místečka s výhledem na Auroru Borealis?

Iveta Jakubčíková

Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.

 

Pin It on Pinterest

Shares
Share This