hlavní město Dili, Východní Timor / foto shuttestock

Indonéský dar

Hlavním městem je Dili, nezaměňovat s Dillý v Indii. Hlavní město je vstupní branou Východního Timoru, i když není úplně oblíbené vzhledem k pověsti ne úplně nebezpečného místa, tak cestě sem se asi nikdo nevyhne. Ale krátkým pobytem v Dili se nic nezkazí.

tržiště v Dili, Východní Timor / foto shutterstock

Leží na severním pobřeží země a je hlavním a zároveň největším městem Východního Timoru se zhruba čtvrt milionem obyvatel, je komerčním centrem a nejvýznamnějším přístavem v zemi. Dili toho nemá až tolik co nabídnout, hodně budov bylo zničeno během násilností, které doprovázely východotimorskou nezávislost.

Socha Ježíše Krista nad městem Dili, Východní Timor / foto shutterstock

Ale přesto se tu najde několik zajímavých míst, pobřežní promenáda, muzea, kostely, katedrály a různé monumenty, dále stojí za návštěvu místní trhy. Mezi nejoblíbenější atrakce Východního Timoru je fascinující monumentální sochu Ježíše Krista, stojící nad Dili. Socha měřící 27 metrů se nachází na mysu poloostrova Fatucama a nabízí jedinečný výhled na okolní moře a útesy, které jej lemují. Socha zde stojí již od roku 1996, kdy byla darována východotimorskému lidu od Indonésie. Vychutnejte si návštěvu tohoto místa s nádherným výhledem na okolní krásy.

Oáza klidu

Milovníci přírody by určitě neměli vynechat návštěvu národního parku Nino Konis Santana. Jedná se o první park, který byl na území Východního Timoru v roce 2007 vyhlášen. Park o rozloze více než 1200 kilometrů čtverečních zahrnuje několik ptačích rezervací i krásné mořské pobřeží s rozmanitými korálovými útesy.

Východní Timor / foto shutterstock

Součástí parku je také několik lokalit, které se mohou pyšnit jedinečným skalním uměním. Na území parku žije řada zajímavých zvířat, mezi než patří také kriticky ohrožený Kakadu žlutolící. Park získal svůj název po veliteli ozbrojeného hnutí bojujícího za nezávislost země, jenž se narodil v jedné z vesnic ležících na území parku.

Adara, ostrov Atauro,Východní Timor / foto shutterstock

Nádherný je i Atauro, ostrůvek jako stvořený pro relaxaci a potápění. Leží necelých třicet kilometrů severně od hlavního města Dili. Najdete zde množství krásných míst i průzračně čisté moře plné pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů. Ubytovat se můžete přímo na pláži v jedné z doškových chatek. Na ostrově žije pouze 8000 lidí, kteří obývají zejména východní část ostrova. Ostrůvek je tak opravdovou oázou klidu, kterou si jistě na první pohled každý zamiluje.

Ramelau, nejvyšší hora / foto shutterstock

Speleologie i alpinismus

Nejvyšším vrcholem Východního Timoru a zároveň jedním z nejoblíbenějších míst pro všechny vyznavače hikingu je hora Tatamailau. Hora je snadno přístupná z vesničky Hatobuilico ležící ve výšce téměř 2000 metrů nad mořem. Cestu na vrchol hory měřící 2963 metrů tak zvládnou i méně zdatní jedinci. Ranní ptáčat když vyrazí k vrcholu časně z rána se tak mohou kochat na východ slunce v přítomnosti Panny Marie, jejíž zlatá socha je dominantou vrcholu. A nyní do podzemí. Jeskyně Lene Hara, která je součástí jeskynního komplexu ležícího v blízkosti vesnice Tutuala, návštěvníka seznámí s historií. Lene Hara, největší z místních jeskyní, přináší jedinečné svědectví o osídlení Timoru pocházející již z období před více než 30 000 lety.

stará holandská pevnost Maubara blízko Dili / foto shutterstock

Řada bitev

Východní Timor má i svou vojenskou historii, hlavně z dob kolonií. Nejvýznamnější součástí bude patrně pevnost Maubara, která leží více než hodinu jízdy od hlavního města směrem k indonéským hranicím. Její vznik se datuje do poloviny 18. století. Pevnost byla během své historie svědkem řady bitev včetně bojů mezi Nizozemci a Portugalci. Maubara byla totiž nizozemským královským územím v jinak portugalské části ostrova, což vyvolávalo mezi těmito dvěma státy časté spory. Dnes se zde můžou obdivovat již jen pozůstatky této pevnosti.

Martin Dlouhý

Martin Dlouhý je fotografem, redaktorem magazínu Koktejl a cestovatelem. Za svou kariéru navštívil skoro všechny státy Evropy, sever Afriky a Indonésii. Kromě cestopisných článků realizuje rozhovory a píše také na témata historie, vědy, přírody, gastronomie či enologie.