Zimbabwe najdeme ve vnitrozemí jihovýchodní Afriky na rozloze přes 390 tisíc km2. Zimbabwe bylo několik desítek let pod diktátorskou nadvládou Roberta Mugabeho a před tím bývalo britskou kolonií. Svou nezávislost získalo Zimbabwe až roku 1980. V koloniální minulosti byla tato země nazývána Jižní Rhodesie, podle tohoto názvu se jmenuje i jedno psí plemeno, Rhodéský ridgeback, pes, který hlídal stáda a hospodářství pastevcům před lvy a jinými predátory.

Viktoriiny vodopády, Zambie - Zimbabwe / foto shutterstock

Zimbabwe je též neodmyslitelně spjato s českým cestovatelem Emilem Holubem, cestovatelem, etnografem, kartografem a lékařem, který jako první detailně zmapoval zdejší Viktoriiny vodopády. Nejsou nejvyšší, nejsou nejdelší ani nejhlubší… Když však dáme dohromady všechny rozměry, jsou Viktoriiny vodopády nejmohutnější na světě. Masa vody řeky Zambezi padá přesně na hranici Zambie a Zimbabwe do úzké (130 m) hluboké (140 m) průrvy a před vámi zůstane jen hradba řvoucího a běsnícího toku dlouhá přes 1.700 metrů. Viktoriiny vodopády jsou z „Velké trojky“ (Niagarské a Iguazú) nejhůře dostupné a právě proto nejdivočejší. Uprostřed africké přírody obklopené safari a národními parky můžou posloužit nejen jako cíl cesty, ale zároveň jako výchozí bod pro výlety do okolí. Vodopády navíc nesou významnou českou stopu. V roce 1855 je sice objevil britský cestovatel David Livingstone.

hlavní město Harare, Zimbabwe / foto shutterstock

Člověk, který nespí

První setkání se Zimbabwe probíhá na mezinárodním letišti v hlavním městě Harare, jehož jméno v překladu znamená „člověk, který nespí“. Rušný noční život název výborně ilustruje, ale i přes den se v Harare dostatečně zabavíte. Čeká na vás Národní muzeum, moderní mrakodrapy i klasická zástavba, rozlehlé zelené parky a botanická zahrada, bleší trh v Mbare i luxusní nákupní střediska. Na ulicích se prodávají suvenýry, jako jsou proutěné košíky, výrobky z kamene nebo ze dřeva, šperky a oblečení.

město Bulawayo, Zimbabwe / foto shutterstock

Druhým největším městem Zimbabwe je Bulawayo. Sídlí zde Národní muzeum s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kulturními a historickými sbírkami. Můžete si prohlédnout i největší sbírku parních lokomotiv na světě. Bulawayo Club je ukázkou koloniální architektury z roku 1895. Muzeum dějin přírody s 100 000 exponáty, včetně vyhynulých zvířat a ryb, patří k pěti nejlepším na světě. V okolí Bulawayo se nachází národní památník Khami Ruins, památka na období Velké Zimbabwe a příklad stavitelského umění suchých zdí. Precizním opracováním kamenů a jejich skládáním na sebe vznikly kruhové stavby, dekorativní mozaiky, malebné uličky a masivní zdi dochované až do dnešních dnů. Asi 50 kilometrů od Bulawayo leží pohoří Matopo Hills ideální k pěším výletům a oceněné UNESCEM za unikátní přírodní scenérie.

Starobylé ruiny Velkého Zimbabwe (jižní Afrika) u jezera Mutirikwe / foto shutterstock

Velké Zimbabwe

Prapůvodními obyvateli Zimbabwe byli Sanové, kmen sběračů a lovců, kteří nám zanechali odkazy v podobě nástěnných maleb. Zatím bylo objeveno asi 4000 míst s obrazy prehistorických umělců, ale celkový odhad je daleko vyšší. Jejich nástupci, bantuské kmeny, vybudovali síť staveb známou jako ruiny Velkého Zimbabwe, kde se v době železné zdržovalo nejvíc lidí v subsaharské Africe. Leží asi 30 kilometrů od města Masvigo. Nejstarší ruiny pocházejí z 11. století, nejnovější jsou o 300 let mladší. Našly se pozůstatky královského paláce, podhradí pro poddané, chrámů a domů obchodníků. V době železné bylo toto místo pravděpodobně nejhustěji obydleným místem v subsaharské Africe. Shonové byli odnoží Bantů a v době rozkvětu vytvořili v celé oblasti 250 kamenných dolů. Tato velmoc se rozkládala na ploše 10.000 km2, od Mozambiku na východě až po provincii Gauteng v Jihoafrické republice a na západě po Botswanu. Velké Zimbabwe jsou největšími historickými stavbami na jih od pyramid. Nejsou postaveny náhodně, nachází se na místě úrodné půdy, nalezišť zlata a obchodních cest mezi Indickým oceánem na strategickém místě s velkými žulovými vrchy.

Žulové skalní útvary v národním parku Matobo poblíž Bulawao Zimbabwe / foto shutterstock

Martin Dlouhý

Martin Dlouhý je fotografem, redaktorem magazínu Koktejl a cestovatelem. Za svou kariéru navštívil skoro všechny státy Evropy, sever Afriky a Indonésii. Kromě cestopisných článků realizuje rozhovory a píše také na témata historie, vědy, přírody, gastronomie či enologie.