13 jídel, která musíte ochutnat v Japonsku

Lidé a příroda

19

srpen, 2019

Ochutnávání exotických jídel neodmyslitelně patří k poznávání cizích kultur – čím odlišnější kultura, tím zajímavější kulinářský zážitek. Jedinečná jídla najdete bezpochyby i v Japonsku. Země vycházejícího slunce má rozmanitou a chutnou kuchyni, která nabízí mnohem víc než jen sushi (samozřejmě si v Japonsku ale sushi dát musíte). Co vám tedy doporučujeme ochutnat při návštěvě Japonska?

Okonomiyaki

Okonomiyaki je japonská slaná palačinka, kterou připravují v pouličních stáncích i v restauracích. V některých restauracích ji kuchař udělá přímo před vámi nebo se dokonce můžete do přípravy přímo zapojit. Jejím základem bývá mouka, vajíčka, zelí a maso, ale dělá se na mnoho různých způsobů.

 Okonomiyaki

Takoyaki

Tradiční pouliční jídlo z Ósaky, na které narazíte v celém Japonsku. Jedná se o jakési chobotnicové knedlíčky – smažené koule z těsta, v nichž se ukrývají kousky chobotnice, cibule a zázvoru, podávají se s takoyaki omáčkou a dalšími ochucovadly.

 Takoyaki

Ramen

Ramen zřejmě znáte, i když jste v Japonsku nikdy nebyli. Tento tradiční japonský nudlový vývar v Japonsku seženete všude a můžete si ho dopřát v různých variacích, nejčastěji však s vepřovým masem, vajíčkem a mořskými řasami.

 ramen

Udon

U nudlí ještě chvíli zůstaneme. V Japonsku najdete mnoho druhů nudlí a jedním z nejčastějších je udon. Udon jsou silné světlé pšeničné nudle, často podávané v polévce, nebo také za studena jako nudlový salát.

udon

Soba

Na rozdíl od udonu jsou soba pohankové tenké tmavší nudle, které vám možná budou připomínat špagety. Mohou se jíst studené i teplé.

 Soba

Katsukarē

Nudlové pokrmy můžete samozřejmě střídat s rýžovými. Kari s rýží v Japonsku najdete na mnoho způsobů: s různými druhy masa nebo zeleninou, pálivé i nepálivé. Konkrétně katsukarē je kari s obalovaným kuřecím či vepřovým masem, které bývá nastříhané na proužky, takže ho stejně jako ostatní japonské pokrmy snadno sníte bez použití nože. 

 Katsukarē

Shabu-shabu

Shabu-shabu je japonskou verzí takzvaného hot potu oblíbeného v mnoha asijských zemích. Tento způsob stravování bývá zábavnou společenskou záležitostí – uprostřed stolu se ve velkém hrnci vaří voda nebo vývar a všichni si do něj vhazují kousky masa a zeleniny, které si potom uvařené berou zpět na talíř.

Shabu-shabu 

Tempura

Tempury možná znáte jako předkrmy ze sushi restaurací. Jedná se o mořské plody nebo zeleninu smaženou v těstíčku. Podávají se s rýží, jako příloha k jiným pokrmům nebo jen jako jednohubky máčené v dipu.

tempura 

Sushi

Bez sushi by náš seznam nebyl úplný. Kde jinde byste měli hledat ty nejlepší pochoutky ze syrových ryb než právě v zemi, kde se sushi zrodilo? Asi vás nepřekvapí, že nikdo jiný neumí připravit tak lahodné sushi jako Japonci. Zkuste také čerstvé sashimi na rybích trzích!

 sushi

Gyoza

Tyto plněné knedlíčky možná znáte z čínské kuchyně. V Japonsku se jim říká gyoza a jejich těstíčko bývá tenčí než u čínské verze. Najdete je vařené nebo smažené.

 Gyoza

Miso polévka

Miso není hlavní chod, nýbrž vedlejší pokrm, který se v Japonsku podává téměř ke každému jídlu. Usrkává se přímo z misky. Nejběžnějšími přísadami bývá zelenina a tofu, setkáte se však s mnoha obměnami. 

 miso

Onigiri

Hledáte-li levnou svačinku, která vás rychle zasytí během poznávání Japonska, sáhněte v supermarketu po onigiri, rýži v mořské řase ve tvaru trojúhelníku plněnou čímkoliv od zeleniny, přes kuřecí maso, až po různé druhy ryb.

 onigiri

Zmrzlina s příchutí matcha

… nebo cokoliv jiného s příchutí matcha. Matcha je mletý zelený čaj pocházející právě z Japonska, a kromě jedinečného nápoje s velkým obsahem antioxidantů z něj Japonci připravují také nejrůznější dezerty – třeba právě zmrzlinu.

 Zmrzlina s příchutí matcha

 

Máte rádi japonskou kuchyni? Které pokrmy jsou vaše nejoblíbenější? 

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This