7 dech beroucích mostů z celého světa. Kolik jste již překročili?

Lidé a příroda

19

listopad, 2018

S otevřením nejvyššího mostu Beipanjiang v Číně se podíváme na sedm mostů, které jsou nejen krásné, ale i neuvěřitelně postavené. Máte už některé z nich projeté nebo jsou teprve na vašem bucket listu?

1. Viaduct de Millau, Francie

Navržený britským architektem Normanem Fosterem a francouzským konstruktérem Michelem Virloguexem viadukt Millau překračuje celé údolí řeky Tarn ve Francii. Je jedním z nejvyšších mostů na světě.

Byl postaven tak, aby pomohl zmírnit letní dovolenkový nápor mezi Francií a Španělskem. Most se považuje za jeden z největších inženýrských úspěchů na světě.

Viaduct de Millau

2. Helix Bridge, Singapur

Inspirován geometrickou strukturou DNA je Helix Bridge okouzlujícím chodníkem ve velkolepém komplexu Marina Bay v Singapuru.

Střechy jsou zabudovány tak, aby poskytovaly stín, v noci se rozsvítí páry barevných písmen, aby představovaly čtyři základny DNA: cytosin, guanin, adenin a thymin. Není to jenom most, ale také lekce biologie.

Helix Bridge

3. Confederation Bridge, Kanada

Most konfederace je nejdelším mostem, který překlenuje největší ledový povrch.

Spojuje východní kanadské provincie ostrova prince Edvarda a Nový Brunšviku, je dlouhý 12,9 kilometru a je vyvrcholením století protestů, debat a návrhů. Místní obyvatelé ho nazývají „The Fixed Link“ (pevné spojení).

Confederation Bridge

4. Rolling Bridge, Londýn, Velká Británie

Rolling Bridge je typ stočeného pohyblivého mostu, byl dokončen v roce 2004 jako součást vývoje Grand Union Canal v Paddingtonu v Londýně.

Stočený do písmena „C“ je po většinu týdne, každý pátek v poledne se rozvíjí jako kukla motýla a poskytuje zkratku přes kanál, i když jen na krátkou dobu.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Catalogo Arquitectura (@arqcatalogoarq) on

5. Juscelino Kubitschek Bridge, Brazílie

Pojmenovaný podle bývalého brazilského prezidenta a místně známý jako „JK“, most Juscelino Kubitschek spojuje východní břeh jezera Paranoá s centrem města Brasília.

Zřetelné, překrývající se oblouky mostu jsou zakotveny hluboko v jezeru. Po dokončení se silueta okamžitě stala symbolem města.

Juscelino Kubitschek Bridge

6. Storseisundet Bridge, Norsko

Známý jako „opilý most“ je Storseisundet na námořním ostrově v Norsku nezaměnitelný díky svým charakteristickým křivkám a vysokému hrbolu.

Zatímco většina jeho zakřivení je optickou iluzí, divoké počasí zde představuje při překonávání mostu děsivý zážitek.

Storseisundet Bridge

7. Beipanjiang Bridge, Čína

Beipanjiang 564 metrů nad řekou Beipan v horské jihozápadní Číně je nejvyšším mostem na světě.

Uvedený do provozu byl na konci roku 2016, má čtyři dráhy. Díky jeho konstrukci, která je dlouhá 1341 metrů, se zkrátil cestovní čas mezi městy Liupanshui a Xuianwei o tři hodiny.

Aneta Strohová

Aneta, neboli také Ejnets, jezdí všude low-cost, hlavně po Evropě a Americe, ráda žije v evropských teplých krajích a píše o tom a svém životě na jejím blogu Ejnets. Její životní láska je Lisabon a dobré víno. O čemž se také na blogu dozvíte.

 

Inspiruj i ostatní

shares