Aljaška, jeden ze Spojených států. Ruský car ji kdysi prodal Americe, tehdy zbytečné území, které se ale ukázalo být zlatým dolem. Doslova. Rusové si dodnes rvou vlasy za to, že se Aljašky zbavili.

Zlaté žíly jsou stále mocné, ale to není to hlavní, co na Aljašce poznáte. Aljaška je hlavně ryzí příroda. Nad Aljaškou vlaje vlajka, která je tvořena modrým obdélníkový listem o poměru stran 125:177 se zlatým souhvězdím Velké medvědice v žerďové a střední části a zlatou Polárkou v horním cípu vlajky. Modrá barva symbolizuje nebe, moře a horská jezera. Polárka polohu státu.

Seward, Aljaška, památník Benny Benson / shutterstock

Vlajka Aljašky

K vlajce Aljašky se váže příběh o jejím vzniku. Autorem vlajky byl v roce 1927 třináctiletý chlapec Benny Benson. Narodil se ve vesnici Chignik, poté vyrůstal v městě Seward. Ve třinácti letech se přihlásil se svým návrhem do soutěže o vlajku Aljašky a zvítězil. Za vítězný návrh vlajky dostal 1000 dolarů na školu, hodinky a výlet do Washingtonu D.C. V rámci spojených států je Aljaška státem největším.

Keporkak, Aljaška / shutterstock

Úžasná příroda a obchodní historie

Nádherné ledovce, dlouhé útesy, dechberoucí příroda, velká zima a přátelští lidé, to vše je typické pro Aljašku. Je také nejsevernějším a nejzápadnějším státem USA. První ruští osadníci přišli na Aljašku už v 17. století přes Beringův průliv, kterým je Aljaška oddělena od Ruska. Název Aljaška pochází od Rusů, kteří tu na konci 18. století založili první osady. Region se pak stal jejich součástí a Rusko mu dalo ruský název, ze kterého později vznikl název Aljaška. Území v roce 1867 Rusko prodalo Spojeným Státům a téměř 50 let byla Aljaška americké teritorium. V roce 1959 se ale Aljaška stala 49. státem USA. Významným milníkem historie Aljašky byla také zlatá horečka v letech 1896 až 1899, kdy bylo podél řeky Yukon objeveno vydatné naleziště zlata. To Rusku muselo být trnem v oku, že se území zbavilo za 7,2 milionu dolarů (5 centů za hektar). Důvody pro koupi byly různé, od faktu, že ruská carská pokladna zela prázdnotou, po skutečnost že si ruské vedení uvědomovalo, že je Aljaška dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti. Aljaška získala status legitimního státu USA 3. ledna 1959. Za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA, jako první stát, který přímo nesousedí s ostatními americkými státy a stala se 49. státem USA.

nejvyšší hora Aljašky Denali (také známá jako Mount McKinley) / shutterstock

Park Denali

Již bylo zmíněno, že Aljaška je hlavně o ryzí přírodě. Zasahuje do polárního a subpolárního podnebného pásu. Polární oblast zahrnuje z velké většiny oblasti za severním polárním kruhem. Vyznačuje se dlouhými zimami a krátkými, studenými léty. Zbytek území, tedy subpolární oblast zahrnuje hlavně tundry. Klima také velmi ovlivňuje přítomnost ledovců, kterých je tu kolem 10 000. Dalo by se říci, že na Aljašce jsou pouze dvě roční období, zima a léto. Sníh a nízké teploty zde převažují po většinu roku. Teploty se pohybují nízko pod nulou, od 0°C mohou spadnout až k -35°C. V létě se ale teploty na jihu, v místech jako Fairbanks, mohou vyšplhat až ke 25°C.

město Fairbanks, Aljaška / shutterstock

Zatímco na severu ve městě Barrow je v létě maximálně kolem 7°C. Na Aljašce byl dokonce zaznamenán teplotní rekord -63°C, jako nejnižší teplota Severní Ameriky. V rámci flóry, tam kde není ledovec, Aljašku pokrývá arktická tundra a mnoho smrkových a jedlových lesů. Tundra je porostlá mechy, kapradinami, travinami a houbami.

Ve vodách Aljašky žije mnoho druhů ryb, včetně pstruhů, lososů a lipanů sibiřských. Lze tu vidět také 9 různých druhů velryb a druh delfína sviňuchu. Můžete zde potkat i menší zvěř, jako jsou svišti, veverky, bobři, nebo zajíci. Rájem zvěře je pak park Denali, kde je i nejvyšší hora USA nesoucí stejné jméno jako park, je domovem mnoha aljašských ptáků i savců. Nejvýznamnější z nich je zde orel Bělohlavý, který je také státním symbolem USA. Najdete tu medvěda grizzly, medvěda černého, polární soby, ovce aljašské, losy, vlka šedého a mnoho dalších výjimečných zvířat.

Aljaška je rájem pro všechny, kteří milují divokou přírodu jak na souši tak ve vodě.

medvěd grizzly, Aljaška / shutterstock

Martin Dlouhý

Martin Dlouhý je fotografem, redaktorem magazínu Koktejl a cestovatelem. Za svou kariéru navštívil skoro všechny státy Evropy, sever Afriky a Indonésii. Kromě cestopisných článků realizuje rozhovory a píše také na témata historie, vědy, přírody, gastronomie či enologie.