Thajsko je destinace, kterou lidé už dávno nevyhledávají pouze kvůli písečným plážím. V posledních letech získávají na oblibě zejména aktivity spojené se zvířaty, která k Thajsku neodmyslitelně patří – se slony. Není se čemu divit; kdo někdy byl v blízkosti těchto obrovských tvorů, vám zřejmě poví, že se jedná o jedinečný zážitek. Pokud chcete i vy při své návštěvě Thajska vidět slony zblízka, můžete. Mějte však na paměti, že sloní turistika je v této asijské zemi velkým byznysem, a ne vždy se jedná o neškodnou turistickou atrakci.

Než si začnete hledat místa, kde byste se sami mohli setkat se slony, je důležité znát rozdíl mezi etickým a nesprávným sloním zážitkem. V Thajsku existuje mnoho způsobů, jak se dostat ke slonům na dosah, ale některých z nich byste se rozhodně měli vyvarovat.

Buďte informovaní

Na slony ve volné přírodě narazí málokdo, proto většina cestovatelů si raději setkání s těmito zvířaty zaplatí. Ve městě Chiangmai na severu Thajska najdete jednu turistickou kancelář vedle druhé a všechny budou mimo jiné nabízet výlety do sloních rezervací. V každé kanceláři můžete nasbírat klidně až patnáct různých letáků o jednotlivých místech. Chcete vidět slony, ale jak si máte vybrat to správné míst při tak obrovské nabídce?!

Když už se jednou rozhodnete, že finančně podpoříte thajský byznys se slony, ujistěte se prosím, že vaše peníze dáte podnikům, která se slony zachází co nejlépe. To v první řadě znamená nepodporovat taková místa, kde se na slonech jezdí.

Pro jistotu to sem napíšu ještě jednou: NIKDY NEJEZDĚTE NA SLONECH.

Proč byste neměli jezdit na slonech

Informace o špatném zacházení se slony se pomalu dostávají do povědomí široké veřejnosti a řada z vás už pravděpodobně ví, proč bychom se měli jízdě na slonovi za každou cenu vyhnout. Pro jistotu vám ale celou situaci stručně vysvětlím.

Chodit s lidmi na zádech není pro slony přirozená věc. Když lidé začali slony lovit, aby z nich udělali výdělečnou atrakci, byla tato krásná zvířata nejprve v mladém věku týrána. Tím se docílilo toho, že sloni začali poslouchat své chovatele (mahuty) a naučili se vozit turisty – i přes to, že je to pro ně bolestivé a jejich páteř se tím ničí. Jestli máte silný žaludek, na internetu můžete najít mnoho fotografií a videí, kde jsou tyto nepěkné praktiky zdokumentované. Jejich zhlédnutí vás od ježdění na slonech nadobro odradí.

Každou jízdou na slonovi podporujete týrání zvířat. Bohužel stále existuje mnoho turistů, kteří o tom nemají ani tušení. Nebuďte jedním z nich.

Vybírejte sloní rezervace pečlivě

Vyhnout se jízdě na slonech je základ, ale tím ještě vaše snaha o zodpovědné cestovatelské zážitky nekončí. Bohužel se nedá říct, že každé místo, kde se na slonech nejezdí, je automaticky dobré místo. Sloní turistika prochází velkou změnou a většina sloních rezervací a parků si dnes říká elephant sanctuary, tedy sloní útočiště. Jsou si totiž vědomi toho, že se zvyšuje poptávka po etických zážitcích se zvířaty. Čím více lidí se dozvídá pravdu o jízdě na slonech, tím hůř se tato atrakce prodává. A tak se spousta míst alespoň snaží vypadat eticky, i když tomu tak ve skutečnosti vždycky není.

Sama jsem si v Thajsku zjišťovala informace o desítkách různých sloních rezervací a četla na internetu recenze od návštěvníků. K mému překvapení se z mnoha takzvaných „sanctuaries“ vyklubala místa, kde se nezachází se slony stoprocentně správně. Vždy je nejlepší vyhledat si co nejvíce nezávislých recenzí o daném místě a pozorně si je přečíst – pokud si lidé během své návštěvy všimnou, že něco není úplně v pořádku, často to ve svém hodnocení zmíní.

Například Elephant Jungle Sanctuary vypadá na první pohled jako nevinný sloní kemp, kde si můžete slony pohladit a nakrmit, ale po hlubším pátrání jsem našla facebookový příspěvek od slečny, která se tam rozhodla strávit více času jako dobrovolník a na vlastní oči viděla, že byli sloni přes noc připoutáni řetězy.

Pokud se o nějakém místě dozvíte, že se tam sloni nemohou volně pohybovat, jsou biti nebo jinak týráni, nejezděte tam. Stejně tak se zajímejte o to, jak velké skupinky návštěvníků jsou ke slonům vpuštěny. Ochomýtá-li se kolem jednoho slona deset lidí najednou, není to úplně ideální, že? Snažte se najít takové místo, kde počet návštěvníků v jedné skupině nepřesahuje deset (samozřejmě záleží na tom, kolik slonů v daném parku je).

Tím nejlepším místem pro setkání se slony v Thajsku je Elephant Nature Park, kde máte naprostou záruku toho, že se zachází se zvířaty správně, sloni se volně pohybují ve svém přirozeném prostředí. Nicméně návštěva této rezervace je dražší než jiná místa (vaše peníze tady však přímo podporují zachráněná zvířata) a také je velmi populární, takže byste si svůj výlet měli zarezervovat s velkým předstihem.

Já sama jsem se nakonec rozhodla navštívit sloní kemp Dumbo Elephant Spa a ráda bych vám krátce popsala, jak to celé probíhalo.

Moje osobní zkušenost

Výlet do Dumbo Elephant Spa jsem si nejdřív zarezervovala a zaplatila v jejich kanceláři v centru města Chiangmai. Druhý den v sedm hodin ráno mě přímo v hostelu vyzvedl transportér. Spolu s několika dalšími lidmi jsme jeli asi hodinu a půl do džungle v horách, kde většina sloních rezervací sídlí.

Byla jsem mile překvapená, když jsem zjistila, že naše dopolední skupina se skládá pouze z pěti lidí a v našem sloním kempu na nás čeká pět slonů. Každý jsme tedy měli jednoho slona jen pro sebe!

Když jsme dorazili na místo, dozvěděli jsme se nejprve něco o slonech a jejich životě, pak jsem se oblékli do tradičních mahutských košil, na které jsou sloni zvyklí. Potom jsme dostali krmení pro slony – cukrovou třtinu a ovoce – a nastal čas se seznámit se zdejšími velikány.

Jakmile slon zpozoruje, že se k němu blížíte s náručí plnou pochoutek, okamžitě si to bez ostychu namíří přímo k vám a bude se vám snažit chobotem všechno vzít. Nemusíte se však těchto tvorů bát, zejména pokud jsou ochočení a zvyklí na lidskou společnost. Z mé zkušenosti jsou sloni velmi přátelští a hraví a rozhodně vám nechtějí ublížit, pokud se k nim chováte hezky. Dávejte si jen pozor, aby vám slon omylem nešlápl na nohu. Jejich pohyby jsou ale naštěstí velmi pomalé a dají se předvídat.

Kromě krmení jsme si mohli slony také hladit a hrát si s nimi nebo je jen tak pozorovat a užít si jejich přítomnost. Následovala osvěžující koupel v řece a mytí slonů, krátká procházka ve sloní společnosti a thajský oběd na závěr.

Několik hodin strávených v tomto sloním kempu byl nezapomenutelným zážitkem, a to hlavně proto, že se jednalo o malý rodinný kemp s komorní atmosférou. Všichni zdejší sloni vypadali šťastně a spokojeně. Ráda Dumbo Elephant Spa doporučím dál.

Slovo na závěr

Je možné, že se mezi námi najdou tací, kteří budou argumentovat, že atrakce spojené se slony jsou špatné v jakékoliv podobě, odsoudí sloní rezervace a kempy, ať jsou jakkoliv etické. Sloni by přece měli žít volně v přírodě, nebo ne? V ideálním světě ano, ovšem vypustit všechny slony zpět do přírody není reálné. V Thajsku žije několik tisíc slonů, z toho přibližně polovina v zajetí (tzn. ve sloních kempech a podobně). I kdybychom je chtěli vrátit do jejich přirozeného prostředí, kvůli zásahu člověka už se pro ně jednoduše nenajde dostatek volné přírody, kde by všichni tito sloni mohli nerušeně žít.

V současné době jsou pro ně tedy sloní rezervace často tím nejlepším místem pro život. Pokud se budete řídit mými radami a navštívíte pouze taková místa, kde se sloni mají dobře a kde se jen na chvíli zúčastníte jejich denní rutiny – krmení, procházky a podobně, nemusíte mít vůbec černé svědomí, udělali jste totiž vše proto, aby kvůli vašemu zážitku žádný slon nemusel trpět.

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.