Navštívit Austrálii je možná snem mnoha lidí. Pozdravit se s klokany, potápět se u Velkého bariérového útesu, vidět na vlastní oči operu v Sydney nebo se procházet ve městech jako Melbourne a Brisbane.

Pokud ale patříte mezi cestovatele, kteří chtějí zažít něco víc a vyhledávají i trochu netradiční místa, můžete se inspirovat naším seznamem neobvyklých (a často méně známých) míst, která najdete právě v zemi protinožců.

Horizontal Falls

Vodopádů je po celém světě spousta, ale slyšeli jste už o horizontálních vodopádech? Tedy o vodopádech, které netečou seshora dolů, nýbrž… ze strany na stranu? Tento unikátní přírodní jev se vytvořil ve dvou úzkých otvorech mezi srázy v zátoce Talbot Bay, v Západní Austrálii v regionu Kimberley.

Wave Rock

Dalším pozoruhodným přírodním úkazem, opět v Západní Austrálii, je Wave Rock, skála ve tvaru vlny. Jedná se o žulový skalní suk starý přibližně 2700 milionů let, který postupně tvarovalo zvětrávání a eroze. Spíše ale vypadá, jako když zručný sochař vytesal do skály lámající se mořskou vlnu.

Squeaky Beach

Pokud se náhodou stane, že vám australské pláže začnou připadat víceméně stejné, zajeďte si za nevšedním plážovým zážitkem až na jih státu Victoria, do národního parku Wilsons Promontory. Tam najdete tzv. Squeaky Beach, česky bychom řekli Skřípající pláž. Jak už možná podle názvu tušíte, při procházce po této pláži vám bude písek doslova skřípat pod nohama, je to proto, že se skládá z velmi jemných křemenných částeček.

Devil’s Marbles

Při přejezdu dalekého vnitrozemí, což je prakticky jenom poušť v centrální Austrálii, můžete narazit na Devil’s Marbles. Uprostřed pustiny tady zničehonic stojí velké zaoblené balvany, které jsou navíc kuriózně postavené na sobě. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že je tam kdysi někdo naaranžoval, jedná se o další přírodní úkaz. Najdete ho v Severním teritoriu.

Růžová jezera

Už jste někdy viděli růžové jezero? V Austrálii jich je hned několik. Jedná se vždy o slaná jezera, která svou barvu získala tak, že se v nich řasy během horkého počasí mísily se solí. Příkladem jsou třeba jezera Hillier, Warden a Hutt Lagoon v Západní Austrálii nebo Bumbunga a MacDonnell v Jižní Austrálii.

Coober Pedy

Městečko Coober Pedy v Jižní Austrálii je poměrně vzdálené od civilizace, nachází se zde největší těžiště opálu na světě. Ještě zajímavějším ho však dělá to, že většina domů je postavená pod zemí, a to z důvodu obrovského horka, které zde panuje.

Wycliffe Well

Věříte na mimozemšťany? V australském Severním teritoriu existuje místo zvané Wycliffe Well, kterému vládne UFO. Jednak v podobě umělých zelených postaviček a pak taky proto, že patří mezi místa, kde prý bývá UFO spatřeno nejvíce na světě.

Port Arthur

A u nadpřirozena ještě chvíli zůstaneme. Místem, kde v Austrálii nejvíce straší, je údajně Port Arthur na ostrově Tasmánie. Jedná se o bývalou trestaneckou věznici, kam se umisťovali nejtěžší britští zločinci. Toto místo už má strašidelný nádech ve dne.

Uluru

Na závěr jedna turistická klasika. Uluru je jedním z největších přírodních divů Austrálie, když se nad tím zamyslíme, jde přitom v podstatě “pouze” o velký kámen uprostřed pouště. Právě v tom ovšem spočívá jeho kouzlo. Tato pískovcová skála vystupující z australské pustiny je trochu jako z jiného světa.

Narazili jste i vy v Austrálii na nějaká neobvyklá místa?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.