Podzimní procházka moravskými vinicemi

Lidé a příroda

21

listopad, 2018

A je to tady! Podzim – období prodloužených večerů a mladých vín. Oblečte teplý svetr a vezměte si huňatou šálu, dnes se vydáme na cestu po moravských vinařstvích – samozřejmě s degustací! Všechny uvedené podniky spojuje výtečné víno a nadčasová architektura.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Iveta Jakubčíková (@iveta_serafina) on

Víno J. Stávek

Za humny 176, 69107 Němčičky

Jeden z pradědečků Jana Stávka, František Kopřiva, dodával před sto lety vína pražským i vídeňským měšťanům, jeho druhý pradědeček Bartoloměj Stávek byl viničním dělníkem a spolužákem Tomáše Masaryka. Propojením obou rodin vzniklo osobité rodinné vinařství Víno J. Stávek, podnik oceněný mimo jiné také titulem Vinařství roku 2017.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by VINO J. STAVEK (@jstavek) on

Rodinná firma se specializuje na výrobu fortifikovaných, cuvée a rosé vín. Víno J. Stávek sídlí v moravských Němčičkách v prostorách statku, který pradědeček František postavil v roce 1898 vlastníma rukama. Vinařství skvěle kombinuje kouzlo tradice a osobního přístupu spolu s požadavky moderního zákazníka na kvalitu vína. A až vám dojdou zásoby z cest po moravských vinicích, na skleničku z produkce Jana Stávka můžete zajít také do pražské restaurace Kuchyň restaurační sítě Ambiente.

Vinařství Sonberk

Sonberk 393, 69127 Popice

Na terase vinařství Sonberk zažijete jedny z nejkrásnějších moravských výhledů – na Pálavu, jezera a vinohrady skrze sklenku dobrého vína. První zmínka o vinicích na úpatí vrchu Slunečná pochází ze třináctého století, popické víno popíjeli Ludvík Jagellonský i Marie Terezie. Na tradici starobylé vinice produkující královská vína navázalo vinařství Sonberk v roce 2003.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sonberk (@winerysonberk) on

Vinařství se pyšní nejen titulem Vinařství roku 2014 nebo cenou Wine Prague Trophy, díky nevšední architektuře je také finalistou soutěže Design roku. Prestižní americký magazín Wine & Spirits označil sonberské víno za jedno z nejlepších vín Evropy, o vinařství se zmiňují New York Times, Financial Times i Wall Street Journal.

Vinařství Obelisk

Celňák 1212, 69142 Valtice

Hrozny valtického vinařství se pěstují ve vzdálenosti nejvýše tří kilometrů od jeho budovy a sbírají se výhradně ručně. V Obelisku ochutnáte především české odrůdy, mezi ty hlavní patří Pálava a Sylvánské zelené. Specialitou vinařství jsou vína zrající v tradičních gruzínských nádobách kvevri, které vínu dopomáhají k jedinečné zemité chuti.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Vinařství Obelisk (@vinarstviobelisk) on

Budova vinařství odráží aktuální fenomén moderních otevřených prostor s výhledem na nekonečné řádky vinic. Obelisk se nachází v těsné blízkosti Lednicko-valtického areálu a je tak ideálním místem k odpočinku po celodenním výletu.

Vinařství Aurora

Podzahrady 375, 691 67 Šakvice

„Výroba vína a pěstování révy vinné má v naší rodině dlouholetou tradici, mě samotného ale přivedla k tomuto řemeslu náhoda. Děda totiž jednou těsně po vinobraní onemocněl a někdo za něho musel ve sklepě zaskočit,“ tvrdí Vít Nevěděl, mladý vinař ze Šakvic, majitel vinařství Aurora. Během pěti let si podnik vybudoval renomé, dnes nabízí mimo klasických vín také speciality – oranžové víno zrající na slupkách nebo perlivý beziňon.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Vinařství Aurora, s.r.o. (@vinarstviaurora) on

Vinařům se v Šakvicích daří, akce jako hody a hodky, ostatková zábava, krojovaný ples nebo putování po otevřených sklepech Z ďůrky do ďůrky skýtají pravidelnou možnost prezentace místních vinařů. Ochutnat šakvická mladá vína můžete už 1. 12. na koštu mladých vín.

Vinařství Fabig

Nádražní 37 A, 693 01 Hustopeče

Vinařství Fabig se nesnaží být ani tradiční, ani typicky rodinné, ale mladé a inovativní. 31letý Roman Fabig sbíral zkušenosti ve vinařských velmocích v Rakousku, Španělsku a na Novém Zélandu, jeho víno ochutnáte na více než padesáti místech po celé republice, mimo jiné v pražském Vínografu či v olomoucké restauraci Entrée, nedávno oceněné v rámci ankety Maurerův výběr Grand Restaurant.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Matous Forman (@sommelier.unplugged) on

Nápadně minimalistická architektura hustopečské provozovny, jednoduchý černý kvádr, podtrhuje stejně jako viněty Fabigových láhví mladé pojetí firemní identity. Řada vín Big Fabig však dokazuje, že vinařství bravurně zvládá nejen svěží ovocná vína k dennímu popíjení, ale i práci s hutnými intenzivními chutěmi.

Dáváte šanci mladým vinařům nebo preferujete tradiční vinný sklep s nezaměnitelnou rodinnou atmosférou? Podělte se v komentářích o tipy na vaše oblíbená vinařství!

Iveta Jakubčíková

Studentka divadelní produkce s moravskou krví a červeným vínem proudícím v žilách. Z posledních 24 měsíců strávila 12 na cestách - mezi její oblíbené cestovatelské zážitky patří setkání s velrybami a mývaly v Kanadě, koupání v severním Atlantském oceánu, roadtripy po Evropě nebo pozorování polární záře na Islandu a ve Finsku. Její cesty můžete sledovat také na instagramu.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This