Láká vás návštěva Laosu, ale moc o něm nevíte? Tuto zemi často zastiňují její známější sousedé, a tak se není čemu divit. Když lidé cestují do jihovýchodní Asie, tak kolikrát pro svou dovolenou volí raději Thajsko, Vietnam nebo Kambodžu. Věřte ale, že Laos má rozhodně co nabídnout, a kromě moře zde najdete téměř vše, co v sousedních státech (a samozřejmě něco navíc!). V tomto článku přinášíme informace o tom, co musíte vědět, než se do Laosu vydáte.

Základní informace

Ke vstupu do Laosu budete potřebovat turistické vízum. Turistické vízum na 30 dní stojí $30 a můžete si ho zařídit na letišti nebo pozemním hraničním přechodu při vstupu do země.

V Laosu se platí laoským kipem. 10 000 kipů je v přepočtu asi 27 korun českých.

Laos je lidově demokratická republika, vládne tu komunismus a hlavním náboženstvím je buddhismus.

Úředním jazykem je laoština. Dobrý den se řekne sabaidee (čti sabadý) a při poděkování můžete použít khob chai (čti kob čaj).

Zpomalte

V Laosu se obrňte trpělivostí, protože život tady tak nějak plyne pomaleji. Pravidlo číslo jedna pro cestování v Laosu je nikam nespěchat. Všudypřítomná pohodová atmosféra je fajn, ale zároveň to i znamená, že váš autobus většinou přijede o hodinu později a na večeři si taky můžete počkat déle, než jste zvyklí. Jste koneckonců v Asii, tak je třeba s tím počítat.

Cestování autobusem v Laosu

Laos zatím bohužel nemá železnice, k přepravě mezi jednotlivými destinacemi se proto nejčastěji využívají autobusy. Na cesty autobusem se ale pro jistotu vybavte Kinedrylem – zdejší silnice nejsou v nejlepším stavu a o dálnicích si můžete leda tak nechat zdát. Obzvlášť náročná je cesta mezi městy Vientiane a Luang Prabang v severním Laosu. Silnice je v této oblasti nejen plná výmolů, ale klikatí se v horách tak, že se může dělat špatně i silnějším povahám.

Ať už se potřebujete dostat kamkoliv, autobus seženete velmi snadno. Stejně jako v jiných zemích jihovýchodní Asie si i tady stačí jízdenku zarezervovat na recepci vašeho ubytování nebo v nějaké turistické kanceláři. Často je v ceně zahrnuto i vyzvednutí přímo v místě vašeho ubytování. Pokud máte možnost výběru mezi normálním autobusem a minibusem (transporterem), doporučuji zvolit autobus, v němž to přece jen o trochu méně drncá.

Může se stát, že v cílové destinaci vás vysadí na autobusovém nádraží pár kilometrů od centra města. V takovém případě stačí jen nasednout na tuk-tuk a nechat se dovézt tam, kam potřebujete. Cenu si ale vždy domluvte předem a nezapomeňte smlouvat.

Trochu kuriózní jsou noční lůžkové autobusy, kde vždy najdete dvoulůžkové postele. Ve skutečnosti jde spíš o standardní jednolůžkovou postel pro dva pasažéry. Pro sólo cestovatele to tedy znamená, že pokud si nezaplatí dvě jízdenky, bude muset sdílet lůžko s někým úplně cizím. Laos je ovšem stále poněkud konzervativní země a s největší pravděpodobností k vám dají cestujícího stejného pohlaví.

Jídlo v Laosu

Thajské nebo vietnamské jídlo zná asi každý, ale co se vlastně jí v Laosu? Laoská kuchyně se z velké části inspiruje svými sousedy, proto jsou zdejší pokrmy takovým mixem thajské a vietnamské kuchyně. Najdete tu mnoho oblíbených asijských jídel, jako jsou nudle, nudlové polévky, smažená rýže, a především také lepkavá rýže (sticky rice). V Laosu si však dávejte pozor na otravu jídlem. Jíst můžete v místních podnicích i u pouličních stánků, ale vyhýbat byste se měli místům, kde nikdo nejí, nebo kde třeba vidíte uložené syrové maso na slunci.

Pozor na nevybuchlé bomby

Věděli jste, že Laos je země, která byla v historii nejvíc bombardovaná? Američané tady svrhli v 60. a 70. letech okolo dvou milionů tun munice. Dodnes se na území Laosu údajně nachází spousta nevybuchlých bomb, nedoporučuje se proto vydávat se někam do divočiny daleko od civilizace.

Respektujte buddhismus

Při každé návštěvě buddhistického chrámu se nezapomeňte řádně obléct, a to tak, abyste měli zakrytá ramena i kolena. Na ulicích budete potkávat buddhistické mnichy, kteří jsou nejrespektovanějšími osobami společnosti. Jsou velmi přátelští a může se klidně stát, že se s vámi dají do řeči, aby si procvičili angličtinu. Mějte na paměti, že ženy se mnichů nesmějí dotýkat a nesmějí ani stát příliš blízko vedle nich.

Jak se v Laosu domluvit

V Laosu byste si měli bez problémů vystačit s angličtinou. Výjimkou samozřejmě budou odlehlé vesničky, ale to se asi dá čekat. Zároveň vám také může přijít vhod francouzština, a to zejména když mluvíte se staršími generacemi. Laos totiž býval francouzskou kolonií a vliv Francie je zde dodnes znát. Kromě jazyka nebo architektury se to odráží taky na jídle: narazíte tu na bagety i opravdický sýr.

Je v Laosu bezpečno?

V souvislosti s Laosem už se mě několikrát někdo ptal, zda je tam bezpečno. Ano, velmi! Sama jsem se tam nikdy necítila nepříjemně, ani nemám žádné špatné zážitky. Buddhistické země jsou obecně velmi bezpečné. I přesto se ale vždy mějte na pozoru a poslouchejte svou intuici. Pokud se vám například zdá, že se z vás někdo snaží vytáhnout víc peněz, než by měl, nedejte se.

Je v Laosu draho?

Je známo, že jihovýchodní Asie je velmi levnou destinací. Ceny v Laosu jsou podobné jako například v Thajsku, snad jen doprava vás vyjde o trochu dráž. Určitě se tady však můžete levně najíst, klidně v přepočtu za 40 Kč.

Jak je to s internetovým připojením?

Navzdory tomu, co se dočtete na internetu, na tom Laos není s wifi připojením vůbec špatně. Připojení může být sice pomalejší, ale v dnešní době už ho nabízí skoro každé ubytování a mnoho restaurací, takže až si budete chtít vyhledat nějaké informace nebo prostě jen sdílet fotky na Instagramu, určitě to půjde.

Veřejné toalety v Laosu

Připravte se na to, že tureckým záchodům se často nevyhnete, a to zejména mimo města. Za veřejné toalety se někdy vyžaduje malý poplatek 2000 kipů. A jako v celé jihovýchodní Asii platí, že si s sebou musíte nosit vlastní toaletní papír – pokud tedy nechcete stejně jako místní používat hadici.

Kolik času potřebujete na Laos?

Jaká je ideálně dlouhá doba k procestování Laosu? Co nejdelší! Mnoho batůžkářů se v Laosu zastaví třeba jen na týden při přejezdu z Thajska do Vietnamu a procestují ho dost narychlo. Já ovšem zastávám názor, že Laos je krásná země, která si zaslouží mnohem víc pozornosti.

Zdroj: Youtube

Už jste navštívili Laos?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.