Už jste někdy navštívili místo, které vám naprosto vyrazilo dech, protože vypadalo jako z jiného světa? Pro mě byl jedním takovým místem národní park Zhangjiajie v Číně. Přezdívá se mu Avatarské hory, neboť se jím mimo jiné částečně inspiroval James Cameron pro svůj velkofilm. Když tyto hory poprvé spatříte na vlastní oči, budete si opravdu připadat spíš jako na planetě Pandora než na planetě Zemi.

Vznášející se hory?

Pokud jste viděli film Avatar, zřejmě si vzpomenete na vznášející se hory Hallelujah – tisíce skal porostlých stromy a plujících vzduchem. Hory Zhangjiajie se sice nevznášejí, ale na kráse jim to rozhodně neubírá. Když navíc budete mít štěstí a uvidíte během vaší návštěvy údolí zahalené v mlze, může to skutečně vypadat, že hory se nedotýkají země. Pořízení takové fotky se však povede jen vzácně.

Čína je země s velmi rozmanitou krajinou a neuvěřitelnými přírodními úkazy. Národní park Zhangjiajie patří bezpochyby mezi ně a pro mě osobně byl společně s Velkou čínskou zdí hlavní inspirací k návštěvě Číny. Plánujete-li cestu do této východoasijské země, neváhejte Zhangjiajie zařadit do vašeho itineráře.

Podívejme se nejprve na pár základních informací o této pohádkové destinaci.

Užitečné informace

Park Zhangjiajie se stal v roce 1982 prvním národním lesním parkem v Číně a je ve skutečnosti jen jednou částí mnohem větší Scénické oblasti Wulingyuan. Ta leží v jihovýchodní části Číny, v provincii Chu-nan, a od Pekingu i Šanghaje je vzdálená přes tisíc kilometrů.

Nejbližším městem je Zhangjiajie, přibližně 40 kilometrů daleko. Do města Zhangjiajie se z jiných koutů Číny dostanete vlakem nebo vnitrostátním letem. Ubytovat se můžete buď přímo ve městě, nebo v malém městečku Wulingyuan hned vedle jednoho z vchodů do parku. Mezi městem Zhangjiajie a přírodní oblastí se dá snadno přepravovat místními autobusy.

Vstupenka platí čtyři dny, během nichž můžete zavítat do všech čtyř částí Scénické oblasti Wulingyuan – kromě národního parku Zhangjiajie to jsou také přírodní rezervace s pohořím Tianzi a údolím Suoxi a scénická oblast Yangjiajie. Pokud máte v plánu navštívit i jiná místa v okolí, jako je pohoří Tianmen nebo nejvyšší a nejdelší skleněný most na světě vedoucí přes zdejší Velký kaňon, musíte si pořídit vstupenky zvlášť.

Vzhledem k obrovské rozloze celé oblasti Wulingyuan je potřeba využít turistických autobusů jezdících po celém národním parku. Jsou bezplatné, na rozdíl od lanovek, které vás vyvezou na vrcholky hor. Pokud si ale chcete výhledy radši zasloužit, můžete hory pokořit i pěšky.

Pro orientaci doporučuji mobilní mapy Maps.Me – v Číně fungují lépe než Google mapy a je na nich vyznačená každá stezka. Zároveň se určitě bude hodit oficiální mapa národního parku zakoupená v pokladně. Je velmi přehledně nakreslená, takže snadno poznáte, které cesty vedou po vrcholcích hor a které v údolí.

Zhangjiajie patří k nejnavštěvovanějším místům v Číně, proto jsou některé jeho části neustále v obležení turistů. Naopak mimo nejrušnější trasy kolikrát nepotkáte ani živáčka.

Při návštěvě Zhangjiajie můžete vidět čtyři hlavní pohoří: Yuanjiajie, Yangjiajie, Tianzi a Huangshi. Já se podívala do tří z nich.

Takhle vypadaly moje tři dny v národním parku Zhangjiajie a Scénické oblasti Wulingyuan:

Yuanjiajie

Yuanjiajie je největší turistickou atrakcí v celé oblasti a zdál se mi jako dobrý výchozí bod. Konkrétně tato část se neoficiálně jmenuje Avatarské hory (i když se James Cameron mohl klidně inspirovat i jinde, protože stejné přírodní útvary jako zde najdete po celém Wulingyuanu).

Do těchto Avatarských hor jsme vyjeli výtahem Bailong, vybudovaným ve skále. Jedná se o nejvyšší venkovní výtah na světě a nahoru vás vyveze asi za minutu. Možná jsme jen měli štěstí, ale nebyla tu zrovna nijak velká fronta a podařilo se nám ukořistit místo přímo u skleněné stěny výtahu, ze které máte během rychlé jízdy výhled ven.

Po vrcholcích hor vede stezka, z níž se můžete kochat nespočtem různých výhledů na okolní hory. Všude, kam jen dohlédnete, vystupují z krajiny vysoké pískovcové útvary. Výhledy na ně jsme sdíleli nejen s dychtivými čínskými turisty, ale také s místními opicemi.

A zatímco já jsem fotila úchvatnou přírodu, čínští turisté si občas řekli o fotku se mnou. Běloši jsou totiž v celé zemi atrakcí, takže se při cestování Čínou pozornosti nevyhnete. Čínská kamarádka, která mi v Zhangjiajie dělala společnost, si pročítala recenze o tomto národním parku na jedné čínské turistické stránce a narazila při tom na několik nadšených komentářů o tom, kolik je v Zhangjiajie cizinců…

Při procházce v Yuanjiajie narazíte na jednu horu, která byla na počest filmu Avatar přejmenována na Avatar Hallelujah Mountain (Avatarská hora Hallelujah). Uvidíte zde přírodní most, který vám možná bude trochu připomínat Pravčickou bránu. Na mostě i v jeho okolí se to hemží lidmi, ale z dálky na vás rozhodně udělá dojem.

Přímo nahoře v horách Yuanjiajie můžete nasednout do autobusu a dojet na vrcholky Yangjiajie nebo Tianzi. Pokud tedy spojíte dvě nebo i tři oblasti v jeden den, ušetříte za jízdy lanovkou.

My jsme se ale rozhodli první den zakončit sestupem do údolí a procházkou podél potoka Golden Whip. Ta vede z jedné strany národního parku na druhou a kdybyste si ji chtěli projít celou, údajně to trvá okolo tří hodin.

Huangshi

Druhý den jsme se vydali do Huangshi, což je pohoří na západní straně národního parku a dostanete se k němu jiným vchodem než k Yuanjiajie a Tianzi. Také jsme zde nepotkali ani zdaleka tolik lidí, takže zařazení Huangshi na váš itinerář mohu jenom doporučit. Krajina tu není o nic míň ohromující.

I tady můžete využít lanovku, ale my jsme raději zvolili pěší chůzi nahoru i dolů. Výšlap trval poklidným tempem necelé dvě hodiny a cestou jsme téměř nikoho nepotkali.

Huangshi je nejvýše položenou oblastí ve Wulingyuanu a na jeho vrcholcích vede příjemný pěší okruh.

Tianzi

Na závěr jsem se rozhodla pro zřejmě ten nejtěžší výšlap, který zde můžete podniknout, a to na horu Tianzi. Zvládnout se to dá, ovšem jen pokud vám nevadí stoupat asi dvě a půl hodiny po zdánlivě nekonečných schodech pořád vzhůru. Každopádně i na Tianzi vede lanovka.

Výhledy, které vás čekají nahoře, jsou zase malinko jiné než v Yuanjiajie a Huangshi a za trochu námahy určitě stojí. Tianzi je velmi rušnou destinací, o čemž svědčí i to, že zde v horách najdete jeden světový fastfoodový řetězec… (Který asi?)

Mimo přeplněnou hlavní vyhlídku na vrcholu Tianzi jsme ale objevili ještě několik dalších v okolí, kde nebyl skoro nikdo, zato výhledy se nám zdály ještě o něco krásnější. Pravda je taková, že drtivá většina čínských turistů cestuje velmi pohodlně, a kam je nedoveze lanovka nebo autobus, tam je nepotkáte. Stačí proto trocha chůze a můžete si vychutnat tento ráj na zemi v klidu, bez přítomnosti hlučných davů.

Chtěli byste navštívit Avatarské hory?

Zdroj: Youtube

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.