Čas od času slýchám příběhy o lidech, kteří si pro sebe koupí celý ostrov. Naposled mě zaujal příběh Angličana Brendona Grimshawa, který si v 70. letech koupil jeden ze zcela neobydlených ostrovů: Moyenne na Seychelách. Přestěhoval se sem a strávil většinu svého života péčí o faunu a flóru, která se na ostrově nachází. V roce 2012 zemřel. Na Moyenne si samozřejmě dělaly zálusk developerské společnosti, ale Grimshaw vše zařídil tak, aby byl jeho ostrov zachován v původním stavu a získal status národního parku. Hezké, že?

Neobydlených ostrovů ale na světě najdete mnohem víc. Proč na nich nikdo nežije? Důvodem jsou často finanční, politické, environmentální i náboženské překážky. Mnohdy jde o kombinaci všech těchto důvodů.

10 neobydlených ostrovů světa: proč na nich nikdo nežije?

 

10. Okunošima, Japonsko

okunoshima

Okunošima, ležící v japonské prefektuře Hirošima, je ostrov, kde žijí pouze králíci. Během druhé světové války tady Japonské císařství mělo továrnu na chemické zbraně. Právě pro testování zbrání sem navezly králíky. Ti z továrny utekli, když továrnu po válce uzavřeli. V roce na Okunošimě japonská vláda zřídila Muzeum chemických zbraní. Ostrovu se přezdívá Králičí ostrov a za zvířátky sem jezdí turisté spíš než do muzea.

9. Ostrovy Protinožců, Nový Zéland

novy_zeland

Neobydlená skupina skalnatých ostrovů Protinožců leží jižně od Nového Zélandu. Studené počasí a divoký vítr způsobily, že tady nikdo nechce bydlet. Ostrovy jsou známé díky velkému množství ztroskotání a úmrtí vlivem nepříjemného klimatu. Na ostrově dokonce zřídili chatky pro trosečníky, které jsou pravidelně zásobovány potřebnostmi pro přežití.

8. Jaco Island, Východní Timor

Jaco_Island

Na tomto krásném ostrově nikdo nebydlí, protože místní věří, že jeho území je posvátné. Nicméně to jim nebrání v tom, aby tady ubytovávali turisty, a tak je možné si na ostrov zajet na denní výlet i tady přespat ve stanu. Místní rybáři tu fungují také jako prodavači pro turisty.

7. Clippertonův ostrov, Francie

Clipperton

Clippertonův ostrov je korálový atol ležící jihozápadně od Mexika. V roce 1914 na ostrově bydlelo 100 lidí, ale kvůli občanské válce v Mexiku zůstali bez dopravy zásob z pevniny. V roce 1917 z ostrova zachránily poslední 3 přeživší ženy. Ostrov je ve vlastnictví Francie a v současnosti sem jezdí vědci na expedice.

6. Ostrov North Brother, USA

Riverside Hospital

Zdroj: reivax Zapomenutý ostrov kousek od New Yorku? I to je možné. Má totiž poměrně zajímavou historii. V roce 1885 na ostrově byla otevřena nemocnice Riverside (na obrázku) a ostrov tak sloužil jako karanténa pro nemocné. Po uzavření nemocnice její prostory sloužily pro ubytování veteránů, poté jako odvykací centrum pro drogově závislé. Různé zákony nakonec zajistily v roce 1963 uzavření celého ostrova. Rozpadlé budovy tu stále stojí a střeží je duchové té spousty lidí, kteří tu trpěli. Jeden z těch docela strašidelných opuštěných ostrovů, že?

5. Hašima, Japonsko

Hašima

Hašima, nebo také ostrov Bitevní loď, jak se tomuto ostrovu přezdívá, kdysi ubytovával horníky a jejich rodiny. V největší slávě tohoto 6 hektarového ostrova měl více než 5000 obyvatel. Uhelný dům ale později zavřeli a horníci se odstěhovali. Na Hašimu se pak všichni báli vůbec vstoupit, ale v roce 2009 japonská vláda otevřela ostrov turistům.

4. Fort Carroll, USA

Fort_Carroll

V roce 1847 americká armáda vybudovala umělý ostrov s pevností Carroll pro ochranu města Baltimore. Pevnost ale armáda nestihla dokončit do začátku občanské války, a tak potom stavbu přerušila. Začali ji opět modernizovat před začátkem španělsko-americké války, ale opět nestihli stavbu dokončit. Při každé snaze pevnost zmodernizovat stavba zastarala. Armáda definitivně ostrov opustila v roce 1921 a tak pevnost dnes jen chátrá.

3. Lazzaretto Nuovo, Itálie


Ostrůvek, který leží u příjezdu do laguny, která obklopuje Benátky, sloužil ve středověku jako klášter. Později byl využíván jako karanténa pro veškeré lodě, které do města pluly, aby nedošlo k přivezení moru. Později se ostrova zmocnila armáda, ale také ho později opustila. V současnosti je na ostrůvku muzeum, a je otevřený pro turisty.

2. Tree island, Jihočínské moře

 

 

O jeden z neobydlených ostrovů, Tree island, se dodnes vedou spory. Jedná se o jeden z Paracelských ostrovů, které si nárokuje Čína, která je spravuje, ale také Vietnam a Taiwan. Turisté mohou ostrov na základě povolení navštívit, ale jediní, koho tu potkají, jsou místní vojáci, kteří zde bydlí nastálo.

1. Atol Palmyra, USA

Atol_Palmyra

1600 km na jih od Havaje leží tento atol, na kterém během druhé světové války americká armáda postavila leteckou dráhu, která už se stihla rozpadnout. Teď má atol ve správě Agentura pro rybářství a podmořský život.

Tak který ostrov byste si rádi koupili? Je v našem seznamu vůbec nějaký?

 

Těšíme se na vaše komentáře.


koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl