Ze Šanghaje se přesouvám na jih. Směr mé cesty je střet tří provincií, provincie Anhui, Jiangsu a Zhejiang. Tato oblast je rodištěm starodávné kultury Huizhou, která velmi výrazně přispěla ke zformování čínského kulturního dědictví. Vítejte na nejkrásnějším venkově v Číně, v oblasti Wuyuan! Wuyuan hrdě hlásí svůj obchodní slogan “Nejkrásnější vesnice v Číně”, pravda je ale taková, že oblast Wuyuan se skládá z okresního městečka a památkové zóny kolem něj. 

Celá tato oblast se velmi rychle rozvíjí díky turistickému ruchu. Za turistickou památku byla oblast Wuyuan vyhlášena již před 15 lety, avšak velký boom domácích turistů začal až v roce 2015, kdy zde poprvé otevřeli stanici rychlovlaků. Dostat se sem proto dnes není vůbec žádný problém. I přesto že Wuyuan patří do provincie Jiangsu, řadí se tradičně do oblasti Huizhou.

čínská kultura huizhou

Huizhou a jeho obchodní tradice

Huizhou je území na jihu provincie Anhui v okolí Žlutých hor Huangshan (link: http://www.bamboome.sk/o-cine/nesmrtelne-hory-huangshan). Jeho hlavním městem bylo město Huizhou, které bylo později přejmenováno na město Huangshan. Oblast starobylé kultury Huizhou je na čínské poměry sice malá, ale velmi slavná a kdysi to dokonce bývala jedna z nejbohatších a nejvlivnějších oblastí Číny. První obyvatelé byli imigranti prchající před neustálými válkami z různých oblastí Číny. Mnoho z těchto lidí patřilo ke slavným rodinám a vždy kladlo velký důraz na vzdělání a rodinné tradice.

Před příchodem Mongolů do Číny pocházelo velké množství úspěšných absolventů státních zkoušek a tím pádem i císařských úředníků právě z Huizhou. Díky tomu tato oblast rychle prosperovala a rostla. Tak rychle, že úrodné půdy kolem nestačily uživit její obyvatelstvo. A tak se zde kromě učenců začali rodit i vynikající obchodníci, kteří začali cestovat po celé Číně a obchodovat s místními produkty, zejména čajem a porcelánem. Huizhouvský obchodník je dodnes v Číně pojem. V období dynastie Ming tu až 70% obyvatelstva obchodovalo a zároveň aspirovaly na úřednický post. Každý chtěl nejprve zbohatnout obchodem a později své bohatství zvelebovat díky vlivnému postavení na císařském dvoře.

čínská kultura huizhou

Tradiční čínští obchodníci

Obchodníci v Číně bývali tradičně až na konci společenského řetězce. To však změnily právě obchodníci z Huizhou tím, že postupně měnily veřejné mínění stavbou silnic a štědrými dary. Nebáli se přispívat k rozvoji společnosti a díky tomu se obchodník v Číně stal uznávanou osobou. V mnoha vesničkách najdete dodnes staré budovy obchodních komor nebo rezidence bohatých obchodníků. Bývají to vždy ty největší a nejkrásnější budovy.

Místní obyvatelé byli přísnými konfucianisty a respektovali rodinné tradice, kulturu, umění a vzdělání. Díky tomu se mnohé památky a architektonické skvosty z dynastie Ming a Qing dochovaly dodnes v původním stavu. Samozřejmě tomu dopomohla i relativně vzdálená a kdysi nedostupná poloha, která zachránila mnohé vesničky od rozvoje dvacátého století. I přesto že mnoho domů je dnes ve špatném stavu, z kamenných a bohatě zdobených obydlí se dá vycítit dávné bohatství této oblasti.

čínská kultura huizhou

nejkrásnější vesnice v Číně
Foto: Neil Young

Podívejte se na krátké video z čínského venkova od videoblogera Pavla Dvořáka:

O autorovi

Pavel Dvořák je tlumočník, cestovatel a (video-foto)bloger. V čínské Šanghaji žije od roku 2009 se svou šanghajskou manželkou. Čína a čínština jsou jeho vášní už od dětství, od doby kdy poprvé viděl film Jackieho Chana. Svého velkého hrdinu později poznal i osobně. Na svém blogu Cesty Čínou pravidelně publikuje články o životě a cestování v Číne, videoblog a fotografie z této nádherné krajiny.

Web: www.cestycinou.sk
Instagram www.instagram.com/viktormugli
Facebook: www.facebook.com/bamboome.sk

BAVÍ VÁS NAŠE ČLÁNKY?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

Baví vás naše články?

Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.