Ostrůvky na Maledivách jsou přes den rájem na zemi. Jako kdyby to nestačilo, ostrov Vaadhoo navíc skrývá neskutečnou krásu, kterou vám odhalí až v noci. Při pohledu na modře blikající vlny omývající krásnou písčitou pláž vás napadne jediné – tohle je hvězdné moře.Toto místo opravdu existuje. Podívejte se na hvězdné moře na Maledivách!

Vaadhoo, kde najdete hvězdné moře na Maledivách, je jeden z ostrovů pod správní jednotkou Raa. Žije zde jen 500 obyvatel, ale je světově proslulý právě kvůli modrému zázraku.

Proč se hvězdné moře na Maledivách tvoří?

Proces, odborně bioluminiscence, je přírodní chemickou reakcí vody a vzduchu. Mořské mikroorganismy, tzv. fytoplankton, začnou modře svítit v obranné reakci, kdy tvoři jedovaté látky. Tyto látky škodí rybám, lidem, i dalším tvorům. Takže i když je to celé velice kouzelné, nedá se říct, že by modré světlušky byly vyloženě přátelské. V podstatě je to jejich obranný mechanismus, aby je nesnědly ryby. A když je taková ryba sní, fytoplankton svítí dál uvnitř jejího těla, takže ji s velkou pravděpodobností uloví nějaký větší predátor.Jak vlastně vzniká bioluminiscence?

Tím, jak se fytoplankton ve vodě pohybuje, vysílá elektrické signály kolem svého tělíčka plného protonů. Tyto elektrické impulzy spouští protonové iontové kanály, které reagují na elektrické napětí a proudí do scintilonů (blikající jednotka uvnitř jejich těla). pH v cytoplazmě se mění a vytváří tak celou řadu chemických reakcí, které aktivují enzymy, tzv. luciferázy. Jakmile luciferáza přijde do kontaktu se vzduchem, vytváří se modré neonové světlo. Zajímavé, že? Mimochodem luciferázy fungují i u světlušek, které známe z našich luhů a hájů.

Je to jediné hvězdné moře na planetě?

Hvězdné moře na Maledivách tvoří speciální druh fytoplanktonu – obrněnky. Na světě ale nejsou jediné. Bioluminiscenci vytváří také kril, hlubinné chobotnice a ďasové (to jsou ty ryby s lampičkou). Na Maledivách můžete něco podobného vidět i na ostrovech Mudhdhoo a Rangali, ale hledejte také na indických Lakadivách, v Mosquito Bay v Portoriku a na kalifornské pláži Leucadia. Já jsem viděla bioluminiscenci v laguně Manialtepec na jihu Mexika. Takže i když najdete hvězdné moře i jinde, pamatujte, že na Maledivách je nádherně. Kdo by nechtěl spojit výlet za bioluminiscencí s pohodou na krásných plážích?!koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl