Arménie a Hayastan 2021
15.
listopad, 2021
Arménii opět navštívila skupina vědců z Česka. Po roční odmlce, kterou způsobila celosvětová pandemie a také obnovený válečný konflikt o Náhorní Karabach, se čeští vědci vrátili k rozdělané práci v Arménii. V roce 2021 pokračovala česko – arménská archeologická expedice za účasti odborníků z Archeologického ústavu Akademie věd republiky Arménie, Univerzity Pardubice, organizace Naše historie a G-Impuls. Práce mohly proběhnout díky podpoře nadace Chironium a Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského. Nad expedicí převzal záštitu velvyslanec ČR v Arménii, JUDr. Kopecký.
Klášter Noravank
Průzkum pokračuje
Práce se v letošním roce přesunuly do provincie Vayot dzor. Jde o provincii na jihozápadě země, v těsném sousedství válkou zmítané oblasti. Prakticky jde o úzký pruh území Arménie, vklíněný mezi Azerbájdžán a Írán. Území je velmi bohaté na historické památky. V roce 2021 se česko-arménská expedice protáhla na celý měsíc září. Postupně byly pořízeny digitální kopie významných architektonických památek (především nejstarších křesťanských). Postupně byl skenován klášter Noravank, kostel Panny Marie v Areni, významný a záhadný objekt Aghitu, jehož vznik i poslání zatím obestírá spousta otazníků. Po letošním nedestruktivním průzkumu a podrobné dokumentaci víme, že jde o velmi starou architekturu (někdo si troufá odhadovat, že z doby království Urartu), kterou upravili a znovu využili nejstarší křesťané.
letecký pohled na kaňonovitou soutěsku – archeologická expedice (Areni Noravank)
Areni 1 a Areni 2
Formou takzvané letecké archeologie byl proveden první průzkum a dokumentace lokality Karahunj. Karahunj je pravěká lokalita, takové arménské Stonehenge. Jedná se určitě o významné pravěké pohřebiště a oficiálně se předpokládá, že jde i o starověkou astronomickou observatoř. Vůbec poprvé se Češi začali aktivně podílet na výzkumu a dokumentaci jeskyně Areni-1 a Areni-2. Jeskyně samotné a jejich okolí je celosvětově významnou archeologickou lokalitou. Právě v jeskyni Areni-1 je archeologickým výzkumem doložené nejstarší lisování a stáčení vína na světě a to do doby před 6000 lety.
Lokalita Karahunj
Archeologická lokalita Gnishikadzor, kde probíhala česko arménská archeologická sondáž
Nejstarší Arméni
Na konci září, a vlastně také na konci expedic, byly na tiskové konferenci (uspořádáno přímo v jeskyni Areni-1) představeny veřejnosti výsledky mezinárodní spolupráce. Zlatým hřebem bylo potom představení vědecké rekonstrukce tváře nejstarších Arménů. Při výzkumu v jeskyni byly nalezeny ostatky tří jedinců, které podle analýz DNA nejvíce odpovídají arménské populaci. Jsou staré 6000 let a jedná se tak (s určitou nadsázkou) o nejstarší Armény. Ve spolupráci mezinárodního týmu odborníků z ČR, Arménie a Brazílie byla těmto dávno mrtvým lidem (díky moderní forenzní vědě a moderní 3D technologii) navrácena jejich tvář.

Martin Dlouhý
Baví vás naše články?
Na našem blogu zveřejňujeme jen střípky z toho, co se můžete dočíst v tištěné nebo elektronické verzi časopisu Koktejl. Vydejte se s námi objevovat svět. Díky předplatnému časopisu Koktejl budete neustále na cestách.

5 tipů, jak během svých letních cest ušetřit
19.květen, 2022Nezáleží na tom, kolik peněz máte...

Dokonalé jarní lyžování na 5 tyrolských ledovcích – Hintertux
1.březen, 2022 Jarní lyžování, dechberoucí...

Film Až zařve lev je dokončen!
22.únor, 2022Celovečerní umělecký dokumentární...

Za východem slunce na Sinaji
9.únor, 2022Cesta na sinajskou Horu svaté...

Nádherný Zermatt není za babku
21.listopad, 2021Ano, hned na začátku si je...

Sopečné ostrovy Stromboli & Vulcano
16.srpen, 2021Vždy mě fascinovaly přírodní...

Valpuržina noc
30.duben, 2022Do roka máme několik magických...

Vína ze Slovácka na světové úrovni
26.duben, 2022Nad mírnými zvlněnými svahy...

22. duben celosvětově připadá na Mezinárodní den Země
22.duben 2022Ideální příležitost položit si...

Když nechcete trávit dovolenou jen na pláži: Kam vyrazit na poznávací cestu?
9.květen, 2022O tom, že svět začal zase bez obav...

Kapverdy: Exotický ráj, kde je krásně po celý rok.
2.květen, 2022Když chcete vypnout a čerpat...

Užijte si dovolenou v Braniborsku
16.duben, 2022 Braniborsko je země, v níž si...