iKoktejl mini průvodce

po Evropě

Mini průvodce Vatikánem

S rozlohou pouhých 0,44 kilometrů čtverečních je Vatikán nejmenším suverénním státem na světě. Jeho centrum tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky, sídlí tu řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve Vatikánských muzeích. Jakmile si vatikánské památky a umění, které střeží, alespoň trochu prohlédnete, nejspíš budete zralí na pauzu. A něco k snědku. Pár slušných podniků najdete v samotném Vatikánu, ale půvabná obytná čtvrť Prati je plná skvělých tratorií, restaurací i stánků – tak zamiřte raději tam.

Mini pruvodce Slovinskem

Ve Slovinsku najdete skvělá muzea i historické kostely, ale je to především příroda, za níž se tam jezdí. Zasněžené vrcholky hor, tyrkysově zelené řeky, jaderské pobřeží. Slovinsko má šarm typické outdoorové destinace, kde lidé rádi tráví čas aktivně. Nejpopulárnější jsou procházky a túry po horách, ale roste i počet milovníků cyklistiky. Rychle tekoucí řeky, jako je třeba Soča, zase volají po splavení na raftu, ale škála aktivit, které si můžete ve Slovinsku užít, je mnohem širší – od jezdectví přes jeskyňářství, potápění až po lety balonem.

Mini průvodce Slovenskem

Před pivem dává přednost vínu a v ostýchavém srdci mezi horami a lesy ochraňuje úchvatnou lidovou kulturu, o jakou většina evropských národů přišla. Možná největším půvabem Slovenska je jeho malá rozloha. Jeden den můžete kráčet lesnatými stržemi mezi vodopády, další vesele jódlovat z vrcholů vyšších než 2500 metrů. Maličké metropoli Bratislavě, která přetéká zvláštními muzei, tvoří pozadí husté lesy.

Mini průvodce San Marinem

Oficiálním názvem Nejjasnější republika San Marino je třetí nejmenší evropský stát, který je ze všech stran obklopen Itálií. Leží v italském vnitrozemí nedaleko turistického centra Rimini a žije zde přibližně 32 000 obyvatel. San Marino je považováno za nejstarší dosud existující republiku na světě. Patří mezi nejbohatší evropské státy, právě bohatství a tradice na vás dýchnou při jeho návštěvě na každém kroku.

Mini průvodce Švýcarskem

Mámivě krásná krajina plná horských štítů, zelených údolí, farem rozzářených červenými muškáty, jezer, horských vesnic s dřevěnými stodolami stojícími na kůlech i živoucích měst. To je Švýcarsko. Za kulisou v podobě sametově hebké čokolády, kukačkových hodin a jódlování se skrývají velkolepé zážitky. Země čtyř jazyků evokuje romantické představy. Zvláště pokud je řeč o legendárních místech jako Sankt Moritz nebo Zermatt.

Mini průvodce Ruskem

Rusko fascinuje svět dlouhá staletí. Vypráví se o jeho nezměrném bohatství i nepopsatelné bídě, o krutých tyranech i velkých myslitelích, vlídné pohostinnosti i neodbytné byrokracii, nádherném baletu i průmyslových monstrech, zbožné skromnosti i nespoutaném hédonismu.

Mini průvodce Nizozemskem

Nizozemsko Nizozemsko Země malá rozlohou, ale velká nabídkou Nizozemsko je zábavná malá země. A není to jen Amsterodam, na který svou výpravu omezují mnozí cestovatelé. Jako srdce Nizozemska je sice fajn, ale pokud se omezíte jen na něj, nikdy neporozumíte zbytku této...

Mini průvodce Ukrajinou

Tato slovanská země, připomínající zlomené srdce protnuté šípem řeky Dněpr, je rozlehlou stepní plání, kde voní šalvěj, kvetou slunečnice a vlčí máky. Je to krajina požehnaná téměř ideálním podnebím a nesmírně úrodnou půdou, kde jako v jedné obrovské zahradě kvete kvítí, dozrává ovoce a farmářské trhy přetékají hojností.

Mini průvodce Tureckem

Při první návštěvě Turecka vás ohromí neskutečná různorodost krajiny, projevující se na každém kroku od egejských pláží až po vzdálené východní hory. Takový pohled vás pak při každé další návštěvě nasytí stejně dobře jako všudypřítomné kebaby. Nudit se nebudete ani na chvilku, i když zrovna nebudete smlouvat s prodavači s velkými kníry na bazaru. V rušném Istanbulu zažijete romantiku i davové šílenství jako v kterékoli jiné, typické západní metropoli. Můžete kroužit jak po Bosporu, tak po tržnicích a nočních klubech.

Mini průvodce Německem

V Německu se snoubí historie a současnost. Je to rodiště Martina Luthera, Alberta Einsteina, Goetha, bratří Grimmů či Beethovena, stejně jako místo, kde vznikl tiskařský lis, automobil, aspirin nebo „empétrojky“. Kromě historických i moderních měst stojí za to vyrazit i do přírody – uchvátí vás severní členité pobřeží lemované dunami i skvostné Alpy s rozeklanými vrcholy na jihu. Magická německá krajina vás bezpečně promění ve vášnivého fotografa. Stále je tady co fotit, a to i když se vymaníte z okouzlení tamní přírodou a zavítáte do měst.

Mini průvodce Španělskem

Půvabná země s obrovským charismatem – podupává v rytmu flamenka, okouzlí kuchyní, architekturou, avantgardními městy, různorodou krajinou a pohodovými lidmi. Španělsko je možná tou nejexotičtější destinací Evropy. Vydejte se za oponu letovisek a poznejte opravdovou duši této země. Jeden den můžete ležet na andaluských či katalánských plážích, druhý den si užívat některá z nejkrásnějších evropských pohoří – Pyreneje a Picos de Europa na severu či Sierra Nevadu na jihu – a další den se potulovat po dynamických španělských městech, které jsou svatyněmi moderního a svěžího života. Madrid, Barcelona, Valencie a Sevilla jsou synonymy pro příznačnou schopnost Španělů užívat si života naplno a až do rána.

Mini průvodce Velkou Británií

Málokteré místo nabízí tolik zajímavostí na tak malém území jako Velká Británie. Z jižního pobřeží Anglie k nejsevernějšímu výběžku Skotska je to necelý tisíc kilometrů, takže ostrov můžete projet za jediný den, ale i kdybyste jeho poznávání věnovali celý život, spatříte jen zlomek. Jakkoli britské území není velké, každý kilometr čtvereční nabízí více zajímavostí než leckterá desetkrát větší země. K vrcholným turistickým zajímavostem bezpochyby patří dědictví zdejší minulosti.

Předplatné časopisu

Buď vždy první

Doporučujeme

Baner LP300x300

škoda fabia