iKoktejl mini průvodce

po Evropě

Mini průvodce Portugalskem

Mini průvodce Portugalskem

Vzpomínky z Portugalska mohou být různé, většinou ale zahrnují skvělé jídlo a víno, idylickou přírodu, rušný noční život, atraktivní města, zlaté pláže, kamenné vesničky i středověké hrady. To je slibný začátek, ale zdaleka to tím nekončí. V portugalských městech tepe život, koneckonců kalendář je tu plný různých svátků a oslav – třeba lisabonská Festa de Santo António nebo portské Festa de São João. Můžete pít, tancovat a slavit celou noc.

Mini průvodce Polskem

Mini průvodce Polskem

Žádná jiná země nemá takovou minulost jako Polsko. Vynořilo se z ponurých a šedých dekád komunismu a stalo se hrdým a nezávislým členem nové Evropy, a přitom tu z většiny míst stále dýchá historie. Stačí pouhých pár hodin jízdy od rušného krakovského středověkého náměstí s trhem nebo od zářících věžáků a labužnických restaurací v novém finančnickém okrsku Varšavy a ocitnete se ve venkovské krajině s dřevěnými domky a úzkými políčky, kde jsou u silnic kapličky plné květin a na telegrafních sloupech čapí hnízda.

Mini průvodce Norskem

Mini průvodce Norskem

Strmé stěny fjordů se zařezávají do rozeklaného pobřeží a zvyšují dramatičnost norských přírodních krás. Doplňují je majestátní ledovce, hadovitě se svažující z ledovcových polí, která patří k největším v Evropě. Norové svou přírodu milují a vy budete taky. Norsko je jednou z nejrozmanitějších a nejzajímavějších evropských destinací pro dobrodruhy. Na něco si troufnou jen mladí a nebojácní milovníci extrémů, ale většinu aktivit si tady užijí všichni cestovatelé – v létě prvotřídní turistiku, cyklistiku či rafting, v zimě pak jízdu se psím spřežením nebo na sněžných skútrech a hlavně lyžování. Při všech aktivitách ale nezapomínejte odpočívat a rozhlížet se kolem sebe.

Mini průvodce Moldavskem

Mini průvodce Moldavskem

Moldavská republika je poměrně nový stát, který vznikl až ve 20. století. Navazuje ale na historické království Moldávie, které se rozkládalo na celém území dnešního Moldavska a na části území dnešního Rumunska a Ukrajiny. Díky tomu, že není běžnou destinací, má o to víc co nabídnout. A to vše v nejryzejší podobě nezkažené moderním světem.

Mini průvodce Monakem

Mini průvodce Monakem

Co mu chybí na velikosti, vynahrazuje svou okázalostí, přitažlivostí a požitkářstvím. Monako je skutečně okouzlující. Jde sice o suverénní stát, ale jeho status je neobvyklý. Přestože není členem Evropské unie, je součástí její celní unie, což znamená, že při přechodu hranic z Francie do Monaka vás nečekají žádné hraniční formality.

Mini průvodce Maltou

Mini průvodce Maltou

Malta je fascinující středomořský mikrokosmos, který jako houba nasával různé podněty od sousedů i dobyvatelů – zaposlouchejte se do místního jazyka, v němž uslyšíte jak severoafrické, tak arabské vlivy; ochutnejte zdejší kuchyni nasáklou Sicílií a povšimněte si pozůstatků po anglické nadvládě. V poměrně nedávné minulosti Malta proslula jako letovisko a její pláže a moře takovéto hodnocení ospravedlňují.

Mini průvodce Makedonií

Mini průvodce Makedonií

Tato země, zčásti Balkán a zčásti Středomoří, nabízí působivé starověké památky i čilý moderní noční život a zahrnuje mnohem více aktivit, dění a přírodních krás, než by se na tak malém území zdálo možné. Příjemná Skopje zůstává jedním z nejneobvyklejších evropských hlavních měst, jež se díky své neustálé obnově nepřetržitě rozvíjí. Se svými módními kavárnami, restauracemi, bary a kluby, často navštěvovanými velkým množstvím studentů, si Skopje také buduje své místo na zábavní scéně regionu.

Mini průvodce Srbskem

Mini průvodce Srbskem

Okouzlující země nížin, hor i několika stovek pohádkových kostelů, která vás bude fascinovat doslova na každém kroku. Vydejte se námi do Srbska, země zatím málo poznané.

Mini průvodce Švédskem

Mini průvodce Švédskem

Švédský styl není okázalý, forma a funkce jsou těsně spojeny. V hlavní roli je umírněnost, praktičnost, řád, jednoduché linie a inteligentní design. Když budete projíždět Švédskem, jako byste se ocitli na stránkách magazínu o navrhování interiérů. Péče, s jakou jsou v celé zemi nazdobené a udržované domy, chalupy, kavárny i veřejné prostory, vás ohromí.

Mini průvodce Vatikánem

Mini průvodce Vatikánem

S rozlohou pouhých 0,44 kilometrů čtverečních je Vatikán nejmenším suverénním státem na světě. Jeho centrum tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky, sídlí tu řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve Vatikánských muzeích. Jakmile si vatikánské památky a umění, které střeží, alespoň trochu prohlédnete, nejspíš budete zralí na pauzu. A něco k snědku. Pár slušných podniků najdete v samotném Vatikánu, ale půvabná obytná čtvrť Prati je plná skvělých tratorií, restaurací i stánků – tak zamiřte raději tam.

Mini pruvodce Slovinskem

Mini pruvodce Slovinskem

Ve Slovinsku najdete skvělá muzea i historické kostely, ale je to především příroda, za níž se tam jezdí. Zasněžené vrcholky hor, tyrkysově zelené řeky, jaderské pobřeží. Slovinsko má šarm typické outdoorové destinace, kde lidé rádi tráví čas aktivně. Nejpopulárnější jsou procházky a túry po horách, ale roste i počet milovníků cyklistiky. Rychle tekoucí řeky, jako je třeba Soča, zase volají po splavení na raftu, ale škála aktivit, které si můžete ve Slovinsku užít, je mnohem širší – od jezdectví přes jeskyňářství, potápění až po lety balonem.

Mini průvodce Slovenskem

Mini průvodce Slovenskem

Před pivem dává přednost vínu a v ostýchavém srdci mezi horami a lesy ochraňuje úchvatnou lidovou kulturu, o jakou většina evropských národů přišla. Možná největším půvabem Slovenska je jeho malá rozloha. Jeden den můžete kráčet lesnatými stržemi mezi vodopády, další vesele jódlovat z vrcholů vyšších než 2500 metrů. Maličké metropoli Bratislavě, která přetéká zvláštními muzei, tvoří pozadí husté lesy.

Texty našich mini průvodců jsou inspirovány Lonely Planet

Předplatné časopisu

Buď vždy první

Doporučujeme

Lonely Planet

Pin It on Pinterest