Země ve tvaru srdce

Při pohledu do mapy s trochou fantasie zjistíte, že Bosna a Hercegovina má opravdu tvar srdce, a to vaše si získá při první návštěvě. V průběhu staletí docházelo v této skalnaté oblasti uprostřed Balkánu k intenzivnímu mísení národů, tradic a kultur, což v devadesátých letech vyústilo v nesmírně komplikovaný a krvavý konflikt. Politické napětí po těchto bratrovražedných válkách stále přetrvává, ale všichni obyvatelé již věří v jasnější a lepší budoucnost. Největší přitažlivost pro turisty mají obnovená starobylá města Sarajevo a Mostar, kde zrekonstruované historické budovy kontrastují s módními bary a kavárnami. Architektonické obludnosti ze socialistické éry jsou po celé zemi překvapivě vzácnými skvrnami na kráse převážně venkovské krajiny. Mnohá města jsou kouzelně malá, rozložená kolem středověkých hradů a obklopená horskými hřebeny nebo říčními kaňony. Jen málo míst v Evropě nabízí lepší podmínky pro rafting nebo levné lyžování.

Co rozhodně navštívit v Bosně a Hercegovině

Mostar
Blagaj
Sarajevo
Počitelj

Užitečné informace

Vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů je bezvízový, a to bez ohledu na účel pobytu. Pro všechny cizince platí přihlašovací povinnost, která musí být splněna do 24 hodin po příjezdu na území Bosny a Hercegoviny. Přihlášení se provádí u místní úřadovny cizinecké policie BaH (dle místa pobytu cizince). Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za přihlášení zodpovídá hostitel.

V současné době představují pro turisty největší nebezpečí stále zaminované oblasti. Není potřeba se jich obávat ve městech a okolí měst, ta jsou pečlivě odminována. Velká část zaminovaných území je označena červenými cedulemi s obrázkem lebky se zkříženými hnáty a nápisem „PAZI MINE“ a dále žlutými igelitovými pásky se stejným nápisem. Při povodních v květnu 2013 však došlo k masivním sesuvům půdy, čímž mohlo dojít i k tomu, že se miny mohly dostat také mimo označené lokality. Pohyb v neznámém terénu bez znalého průvodce nedoporučuje. Dalším problémem obydlených oblastí Bosny a Hercegoviny jsou toulaví psi. Jsou hladoví a přibývá případů napadení člověka.

  • Policie: 122
  • Sanitka: 124
  • Hasiči: 123
  • Společné nouzové telefonní číslo: 911/112
  • Volací kód země: 387

Jízdenky se prodávají předem na autobusových nádražích. Mezi městy bývá obvykle snadné zastavit mávnutím ruky jakýkoli autobus jedoucí po své trase. Rezervace předem je někdy nutná na noční spoje a v hlavní turistické sezoně. Do nejpůsobivějších odlehlých oblastí je zavedena jen minimální veřejná doprava, a tak se někdy vyplatí mít vlastní dopravní prostředek. Na bosenských silnicích, plných zatáček, je jen mírná doprava, a pokud nespěcháte, je jízda skutečnou radostí. Vlaky jsou pomalejší a jezdí méně často než autobusy, ale obecně jsou zhruba o 30 % levnější.

Místní SIM se dá zakoupit na každé poště. Dostupnost wifi je ve většině hotelů a v některých podnicích.

Typ zásuvek je stejný jako v České republice.

+0 GMT

bosenština, chorvatština, srbština

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – duben–červenec

Příjemně teplé počasí v Hercegovině; rozkvetlé květiny v Bosně; hladiny řek kulminují. Ubytovací zařízení v Mostaru a Sarajevu bývají plná, ale nastává nejlepší doba pro začátečníky ke sjíždění řek na raftech.

Vedlejší sezona – leden–březen

Po novém roce vychází lyžování levněji.

Hlavní sezona – duben–červenec

Příjemně teplé počasí v Hercegovině; rozkvetlé květiny v Bosně; hladiny řek kulminují. Ubytovací zařízení v Mostaru a Sarajevu bývají plná, ale nastává nejlepší doba pro začátečníky ke sjíždění řek na raftech.

Vedlejší sezona – leden–březen

Po novém roce vychází lyžování levněji.

Ceny a nákupy

Měnou je konvertibilní marka (BAM, lokálně KM). Po zrušení německé marky v roce 2002 je konvertibilní marka pevně fixována na euro. Platební karty nejsou v zemi stále příliš rozšířené. Zejména ve větších městech však narazíte na bankomaty, z nichž je možné vybrat potřebnou hotovost. Každý bankomat by měl nabízet mimo místního jazyka minimálně ještě angličtinu. Jinak lze peníze také vyměnit ve směnárnách či v bankách. Banky by měly být obecně serióznější. Ale i směnárny mohou nabídnout solidní kursy, je třeba se však porozhlédnout, abyste zbytečně neplatili víc, než je nutné. Na mnoha místech, zejména v turistických lokalitách, je pak rovněž možné platit v eurech. Kurs je podle sezony 13,00–14,00 Kč/1 BAM.

Oběd v levné restauraci: do 10 BAM

Víno 0,7 litru: od 9 BAM

Litr mléka: 1,5 BAM

Káva: 1–1,5 BAM

Jídlo v lepší restauraci: 20–30 BAM

Pivo 0,5 litru: 2 BAM

Chléb: 0,5 BAM

Kopeček zmrzliny: 0,5 BAM

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad Bosna a Hercegovina – Velvyslanectví Sarajevo

Ambasada Republike Češke, Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo

Telefon: +387 33/587 050

Fax: +387 33/ 587 060

Nouzová linka: +387 66 906 195

E-mail: sarajevo@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek: consular_sarajevo@mzv.cz

Web: www.mzv.cz/sarajevo

Vedoucí úřadu: RNDr. Jakub SKALNÍK

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–čtvrtek 8.00–17.00
  • pátek 8.00–14.30

úřední hodiny pro veřejnost: pondělí–pátek 10.00–12.00

Inspiruj i ostatní

Související články

shares

Staré město v Mostaru

Prohlédněte si mostarské Staré město, prostoupené historickou atmosférou, a obdivujte nádherně zrekonstruovaný Starý most, který se klene nad řekou Neretvou. Za soumraku se rozzáří světla četných restaurací v objektech bývalých mlýnů nad řekami. Úzká „zlatá ulička“ Kujundžiluk, v níž místní obchodníci nabízejí spoustu rukodělných výrobků a nejrůznějších cetek, je plná radostného hemžení.

Blagaj

Charakteristickou zajímavostí hezké vesnice Blagaj je hrázděný dervišský klášter (tekija), stojící na břehu nadpozemsky modrozelené řeky Buna, jejíž pramen vyvěrá z jeskyně pod strmou skalní stěnou. V dřevěném interiéru v horním patře budovy kláštera se nacházejí hroby dvou tádžických dervišů z 15. století, které přitahují zbožné poutníky. Nejlepší výhled na klášter se otvírá z druhého břehu řeky, z cesty vedoucí za přitažlivou restaurací.

Sarajevo

Toulejte se nadčasovými sarajevskými uličkami, zajděte do zdejších módních kaváren a poznejte eklektický noční život tohoto města. Rušná stará turecká čtvrť Baščaršija je změtí pěších uliček, dvorků a malých náměstí s mramorovou dlažbou, které jsou plné mešit, řemeslnických, zejména kovotepeckých dílen, klenotnictví a lákavých restaurací. O tradiční náboženské toleranci obyvatel Sarajeva svědčí několik mešit a synagog umístěných nedaleko od sebe, stejně jako krásně osvětlená pravoslavná katedrála z roku 1872 a katolické katedrály.

Počitelj

Vesnice Počitelj, stupňovitě rozložená na příkrém svahu, pochází z období osmanské říše a patří k architektonicky nejmalebnějším obcím v zemi. Kvůli své poloze v přírodním skalním amfiteátru je změtí schodišť, šplhajících po svahu mezi zchátralými kamennými domy a granátovníky. Nad obcí se tyčí její charakteristická dominanta, osmiboká hradební věž, jež bývala součástí opevnění. Ještě krásnější výhled se zde otvírá z hradebních bašt.