Černá Hora

Černá Hora

Přírodní perla Balkánu

Černá Hora je často považována za novou „nejmódnější“ destinaci. Ale přestože se země oprávněně koupe v záři reflektorů, její obyvatelé zůstávají stejní jako vždy: otevření, družní a okouzlující. Na rozdíl od řady jiných „nových“ destinací nemají v Černé Hoře ve zvyku obtěžovat či šidit návštěvníky, většinou se dočkáte spíše medvědího objetí než otravného nadhánění. Ať už si budete užívat horalské pohostinnosti či přímořské družnosti, očekávejte to nejvřelejší přijetí, nejvelkorysejší pohostinství a nejméně pětikilový váhový přírůstek, tady prostě rádi krmí. Od začátku na konec neměří černohorské pobřeží ani 300 km, ale tento úsek zahrnuje jednu z nejkrásnějších přímořských scenerií v Evropě. Hory se z křišťálového moře tyčí tak, že starobylá opevněná městečka navrchu si špičky nohou smáčejí ve vodě, jako by byla na prázdninách. V létě je celá krajina provoněná divokými bylinkami, jehličnany a středomořskou květenou. Když pláže zavalí východoevropští turisté, může se jim neohrožený cestovatel snadno vyhnout, pokud vyrazí mimo prošlapané stezky do drsných hor či do mnoha městeček a vesnic, kde žijí Černohorci obyčejný život. Pěšky, na koni, horském kole či kajaku se vydejte do nějakého zapomenutého koutu, který budete mít s velkou pravděpodobností sami pro sebe. To vše – a mnohem více – je vtěsnáno do země pětkrát menší, než je Česko.

Co rozhodně navštívit v Černé Hoře

Kotor

Cesta proti proudu času do Evropy opevněných měst s vodními příkopy, stinnými uličkami a kostelem na každém náměstí. Kotorské staré město možná není tak působivé jako dubrovnické a nablýskané jako budevské, ale působí živěji, a také dramatičtěji.

Národní park Skadarské jezero

Největší balkánské jezero, o něž se dělí Černá Hora s Albánií, je sídlem mimořádně rozmanité ptačí říše. Na černohorské straně zahrnuje národní park ostrovní kláštery, staré kamenné vesnice proslulé vínem a hadí smyčky řeky Crnojevića. Ta stéká z hor a cestou k jezeru se líně klikatí polštáři leknínů kolem dvou kuželovitých vrchů, jimž místní láskyplně říkají „Sofia Loren“.

Stari Bar

Zatímco v moderním průmyslovém městě Baru mnoho zajímavostí není, kousek dál ve vnitrozemí se ukrývá poklad. Starobylé sídlo Stari Bar se záhadnými rozvalinami na útesu obsypaném sukovitými olivovníky, z nichž mnohé jsou starší než tisíc let.

Horská oka – Národní park Durmitor

Nádhera impozantních šedých vrcholů pohoří Durmitor se odráží v osmnácti ledovcových jezírcích, jimž se říká „horská oka“. Největší a nejpůvabnější je Černé jezero; za jeho temnou barvu mohou okolní černé borovice i vrchol Medvěd, jenž se nad ním tyčí. K jezeru se dostanete snadno a procházet se po jeho březích je příjemné, ostatní odlehlejší jezera vyžadují delší výpravu po pěších stezkách parku.

Užitečné informace

Víza

Občanům ČR cestujícím do Černé Hory s platným pasem je umožněn za nevýdělečným účelem či v případech tranzitu bezvízový vstup a pobyt do 90 dnů (vždy během šesti měsíců od prvního vstupu do Černé Hory) nebo do 30 dnů s občanským průkazem.

Doprava

Autobusy jezdí do všech větších měst – jsou cenově dostupné, spolehlivé a poměrně pohodlné. Autobusem se sice dostanete téměř kamkoli, ale auto vám poskytne volnost prozkoumávat malebné vedlejší silnice. Některé jsou mimořádně úzké a přilepené ke stěnám strží, takže nejsou vhodné pro nezkušené či bázlivé řidiče. Vlaky jsou levné, ale tratí je málo. Většina vagonů je stará a bývá v nich horko. Na hlavní trati leží Bar, Virpazar, Podgorica, Kolašin, Mojkovac a Bijelo Polje, druhá trať vede z Podgorice do Danilovgradu a Nikšiće.

Mobilní telefony

Chcete-li se zdržet déle, není špatné pořídit si místní SIM kartu. Mobilní telefonování je v Černé Hoře drahé, ale největší operátoři nabízejí velmi levné volání do vlastních sítí – je tedy zvykem, že podniky uvádějí tři různá telefonní čísla do tří různých sítí.

Jazyk

černohorština, srbština, albánština

Časový posun

GTM + 1

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec–srpen

Nejteplejší, nejsušší, nejrušnější a nejdražší čas na návštěvu. Ubytování je nutné rezervovat dlouho předem; některé podniky vyžadují minimálně třídenní pobyt.

Vedlejší sezona – květen–červen a září–říjen

Nejlepší doba k návštěvě, slunce svítí dostatečně a průměrná teplota vody přesahuje 20 °C. Některé bary a restaurace mají zavřeno a zařídit si aktivity může být složitější.

Mimo sezonu – listopad–duben

Lyžařská sezona, nejvyšší ceny v Kolašinu a Žabljaku. Většina hotelů, restaurací a barů na pobřeží zavírá, ceny letí dolů.

Hlavní sezona – červenec–srpen

Nejteplejší, nejsušší, nejrušnější a nejdražší čas na návštěvu. Ubytování je nutné rezervovat dlouho předem; některé podniky vyžadují minimálně třídenní pobyt.

Vedlejší sezona – květen–červen a září–říjen

Nejlepší doba k návštěvě, slunce svítí dostatečně a průměrná teplota vody přesahuje 20 °C. Některé bary a restaurace mají zavřeno a zařídit si aktivity může být složitější.

Mimo sezonu – listopad–duben

Lyžařská sezona, nejvyšší ceny v Kolašinu a Žabljaku. Většina hotelů, restaurací a barů na pobřeží zavírá, ceny letí dolů.

Ceny a nákupy

V Černé Hoře je oficiální měnou euro. Směnárny nalezneme v hlavních turistických centrech nebo na hraničních přechodech a letištích. Není problém vybrat peníze z bankomatu. Platby kartou jsou běžné v supermarketech a v obchodech v centrech měst a lepších restauracích nebo na autobusových nádražích. Je však vždy lepší s sebou mít hotovost, především v malých obchodech, ale i v mnoha ubytováních kartou platit nelze.

Ubytování v běžném hotelu: od 700 Kč/pokoj

Litr benzinu: 29 Kč

5 l barel vody: 40 Kč

Vstupné na oficiální pláž: 30–60 Kč

Jídlo v restauraci: od 80 Kč

Pivo 0,5 litru: 59 Kč

Jídlo ve stánku: od 40 Kč

Jízdné meziměstským autobusem: zhruba 25 Kč za 10 km

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad Černá Hora – Velvyslanectví Podgorica

Konzularna kancelarija Republike Češke Partizanski put 6A – Tološi, 81 000 Podgorica

Telefon: + 382 (0) 20 281 103

Fax: + 382 (0)20 281 101

Nouzová linka stálá diplomatická a konzulární pohotovost: + 382 (0)69 338 800

E-mail: podgorica@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/podgorica

Vedoucí úřadu: Mgr. Karel URBAN

Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 9.00–13.00