Stát městské turistiky

Země zaslíbená módě, fotbalu a gastronomii, protkaná desítkami úžasných památek. Itálie vás nebude nudit ani na vteřinu. Jednoduše přijeďte a zbytek už nechte na samotné Itálii – omotá si vás kolem prstu během chvilky a ukáže vám, jak se opravdu žije. Za pár hodin si zamilujete vkus a styl Italů – ostatně můžete si pořídit zbrusu nový šatník a proměnit se od základů. Za pouhý týden načichnete italskou mentalitou – osedláte Vespu a za jejími řídítky předvedete posunky, za které by vás jinde mohli zatknout. A při tom všem byste si měli naplno dopřávat místní speciality s výraznou chutí, které dostanete s těmi nejlepšími těstovinami nebo rizotem, jaké jste v životě jedli. S plným žaludkem pak budete mít spoustu možností, kam se vydat a co dělat: na pláž na překrásném amalfském pobřeží, možná na operu v římském amfiteátru nebo na některý z italských festivalů podle vlastního výběru. Nemusíte čekat na karneval v Benátkách nebo na další vítězství na fotbalovém mistrovství světa, abyste se bavili v ulicích – stačí svátek jakéhokoli světce nebo sagra (oslavy sklizně). Itálie je také našlapaná památkami (47 z nich patří na Seznam UNESCO) a města jako Pompeje, Herculaneum či Ostia Antica vás uhranou svou zachovalostí – přísahali byste, že nemohou být přes 1950 let stará. Ale kromě toho je Itálie také živoucí, dynamická a moderní. Skvělé nápady, úžasná jídla a velké zážitky – to je mix, který vám přichystala na vaši dovolenou snů.

Co rozhodně navštívit v Itálii

Řím

Někdejší pupek světa, chcete-li caput mundi (hlavní město světa), dnes uchovává bohatství evropských uměleckých děl a architektonických památek vytvořených za více než 2500 let. Na jednu návštěvu je zde toho jednoduše příliš mnoho k vidění, Panteonem a Koloseem počínaje a Michelangelovou Sixtinskou kaplí a kontroverzními Caravaggiovými obrazy konče. A tak stejně jako nespočet návštěvníků před vámi hoďte minci do fontány di Trevi a slibte, že se vrátíte.

Benátky

Ve srovnání s benátským Velkým kanálem (Canal Grande) působí velkolepé bulváry jiných měst naprosto tuctově. Nastupte na některou z lodí, jež brázdí vody této hlavní dopravní tepny, a nechte se svézt od kontroverzního moderního mostu ve tvaru rybí ocasní ploutve, který navrhl španělský architekt Santiago Calatrava, ke gotickému Dóžecímu paláci z růžového mramoru. Impozantní budovy, jež kanál lemují, pocházejí z různých staletí a představují rozmanité styly od středověké maurské gotiky po postmoderní baroko 21. století.

Florencie

Právě ve Florencii se podle UNESCO nachází vůbec „největší koncentrace celosvětově proslulých uměleckých děl“: od Brunelleschiho úchvatné rudé kopule chrámu Santa Maria del Fiore po Michelangelova velkolepého Davida či Botticelliho obraz Zrození Venuše. Zatímco

Řím a Milán byly mnohokrát zničeny a znovu postaveny, centrum Florencie se svými kamennými věžemi a zahradami lemovanými cypřiši vypadá z velké části stejně jako v roce 1550. Působí spíš jako renesanční obraz, který se vám navždy vryje do paměti.

Pompeje

Kdysi vzkvétající římské město pohřbila před téměř dvěma tisíci let vrstva sopečného popela. Projděte se římskými ulicemi, po trávou zarostlém a sloupy lemovaném fóru, prohlédněte si městský veřejný dům, amfiteátr pro pět tisíc diváků či budovu Villa dei Misteri zdobenou freskami a představte si onu strašlivou tragédii, jak ji vylíčil Plinius mladší: „Opět se setmělo, znovu popel, hustý a těžký. Opakovaně jsme vstávali, abychom ho setřásli; jinak bychom byli zasypáni a jeho tíhou rozmačkáni.“

San Gimignano

Toskánské kopce jsou posety středověkými městečky, ale San Gimignano je skutečně jedinečné. Nad tímto nevelkým městem se tyčí jedenáct středověkých mrakodrapů. Ve 14. století zde jednotlivé šlechtické rody soutěžily o prestiž a předháněly se ve stavbě vysokých věží, dokud nepropukl mor a tyto umělecké symboly moci a přepychu se neukázaly jako zcela bezvýznamné. O několik staletí později se tehdejší ctižádost místních boháčů městu vyplatila: San Gimignano je dnes zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Užitečné informace

Skrblík, aneb jak ušetřit

Večer si zajděte na „aperitivo“. Aperitivo se podává v barech a podnicích od brzkého večera (18–19 hodiny). Zaplatíte si drink (typicky skleničku prosecca, aperol spritz, negroni atp.) jehož cena se pohybuje v rozmezí 5–10 eur a k němuž můžete neomezeně konzumovat občerstvení na baru. To se velmi liší. V některých podnicích dostanete pár jednohubek, někde mají plné stoly včetně těstovin, salátů a pizzy. Nestyďte se zajít si pro jídlo klidně několikrát, dělají to tak i místní. Místo láhve vína si objednejte „vino della casa“ – karafu točeného vína. Kávu si dávejte v barech a vychutnejte si ji jako Ital vestoje u pultu. Pokud si kávu necháte přinést ke stolku, vyjde vás dráž.

Víza

Itálie je součástí schengenského prostoru a obyvatelé ČR pro vstup do země nepotřebují víza, ani cestovní pas, stačí občanský průkaz.

Doprava

Italská síť vlakových, autobusových, lodních a vnitrostátních leteckých linek umožňuje návštěvníkům dopravit se do většiny destinací rychle a vcelku levně.

Důležitá čísla

Karabiníci – 112, policie – 113, hasiči – 115, první pomoc – 118, pomoc motoristům – 116

Elektřina

230 V/50 Hz, v některých starších budovách se dodnes používá proud o napětí 125 V; v Itálii se používají zástrčky se dvěma nebo třemi válcovými zdířkami.

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec–srpen

Teplo, města i pláže přeplněné turisty. V srpnu si bere dovolenou většina Italů, takže letoviska budou přeplněná a ceny vyšší. Naopak města budou vylidněná a hodně podniků bude mít z důvodu dovolených zavřeno. Pokud plánujete návštěvu Vatikánu, vyhněte se hlavním křesťanským svátkům.

Vedlejší sezona – duben–červen a září–říjen

Dostatek možností ubytování, zejména na jihu. Jaro je nejlepší dobou na festivaly, květiny a místní ovoce a zeleninu. Na podzim vás čeká příjemně teplé počasí a vinobraní.

Mimo sezonu – listopad–březen

Ceny jsou v tomto období nejvýhodnější – až o 30 % nižší než v hlavní sezoně. V pobřežních a horských oblastech jsou mnohé zajímavosti, hotely jsou zde zavřené. Ve velkých městech bývá bohatý výběr kulturních událostí.

Hlavní sezona – červenec–srpen

Teplo, města i pláže přeplněné turisty. V srpnu si bere dovolenou většina Italů, takže letoviska budou přeplněná a ceny vyšší. Naopak města budou vylidněná a hodně podniků bude mít z důvodu dovolených zavřeno. Pokud plánujete návštěvu Vatikánu, vyhněte se hlavním křesťanským svátkům.

Vedlejší sezona – duben–červen a září–říjen

Dostatek možností ubytování, zejména na jihu. Jaro je nejlepší dobou na festivaly, květiny a místní ovoce a zeleninu. Na podzim vás čeká příjemně teplé počasí a vinobraní.

Mimo sezonu – listopad–březen

Ceny jsou v tomto období nejvýhodnější – až o 30 % nižší než v hlavní sezoně. V pobřežních a horských oblastech jsou mnohé zajímavosti, hotely jsou zde zavřené. Ve velkých městech bývá bohatý výběr kulturních událostí.

Ceny a nákupy

V celé Itálii se používá euro včetně San Marina a Vatikánu. Euro je výhodnější směnit v ČR, italské směnárny si účtují vyšší poplatky a v bankách vám peníze nebudou chtít směnit vůbec. Bankomaty jsou běžně dostupné i v menších městečkách, poplatky za výběr se liší podle toho, u jaké banky máte účet a jaké podmínky máte pro výběr v zemích EU. V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou, budete-li cestovat na venkov, mějte s sebou raději nějaké drobné v hotovosti.

Těstoviny 0,5 kg – asi 80 centů

Voda 1,5 l – asi 60 centů

Pesto – asi 2–3 eura

Parmezán 400 g – asi 8 eur

Prosciutto 150 g – asi 3–4 eura

Rajčata 1 kg – asi 1,50–2,00 eura

Pivo 0,5 litru – 4,4 eur

2x jogurt – 1,50 eur

Gorgonzola 200 g – do 3 eur

Krabička cigaret – asi 5 eur

Důležité kontakty

Itálie – Velvyslanectví Řím Ambasciata della Repubblica Ceca

Via dei Gracchi 322, 00192 Roma

Telefon: +39 06 360 95 71-3

Fax: +39 06 324 44 66

Nouzová linka: +39 335 310 450

E-mail: rome@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/rome

Vedoucí úřadu: PhDr. Hana HUBÁČKOVÁ

Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 7.45–16.15