Cípek Evropy v Asii

Kazachstán je sice převážně asijskou zemí, jeho malá část ovšem zasahuje i do Evropy. Není divu, vždyť se jedná o obrovské území o rozloze 2 724 900 km², což z něj činí devátý největší stát světa. Vzhledem k nízké hustotě zalidnění (asi 6,5 obyvatelů/km²) zde ovšem žije pouze 18 milionu obyvatel. Z toho také vyplývá, že na většině území Kazachstánu se nachází divoká příroda, která láká zahraniční dobrodruhy.

Co rozhodně navštívit v Kazachstánu

Hlavní město Astana

Astana se nalézá uprostřed kazašských stepí, takže zde působí poněkud zvláštně. Hlavním orientačním bodem je architektonicky velmi zajímavá věž Bayterek (Bayterek Tower), jež představuje topol. Za vidění pak stojí i mešita Hazrat Sultan (Khazret Sultan Mosque) z roku 2012, což je největší mešita ve střední Asii, která pojme 10 000 věřících. Zmínit musíme i prezidentský palác Ak Orda (Ak Orda Presidential Palace) nebo Pyramidu míru a souladu (Pyramid of Peace and Accord), kde se jednou za tři roky setkává 200 představitelů náboženství z celého světa

Mauzoleum Chodži Ahmeda Jásavího

Na jihu Kazachstánu se nachází město Turkestan, které bylo založeno již ve 4. století po Kristu a patří k nejstarším městům na tomto území. Nejúchvatnější památka je ovšem o 1000 let mladší. Mauzoleum Chodži Ahmeda Jásavího pochází z doby vlády turkického vojevůdce Timura (Tamerlána), který zemřel v roce 1405. Nebylo nikdy dokončeno, přesto je mnohými považováno za nejkrásnější stavbu země a hlavní muslimské poutní místo Kazachstánu.

Kosmodrom Bajkonur

Bajkonur, základna pro starty kosmických raket, pochází ze sovětské éry, svůj provoz zahájil v roce 1957. Komplex odpalovacích ramp se nachází na jihu Kazachstánu, ale i v současné době patří Rusku. Bajkonur sice trošku stárne, nicméně stále fascinuje svou rozlohou (asi 6717 km²) a celkovým vzezřením. Pro turisty je nepochybně zajímavé, že tu lze navštívit nejen muzeum, ale vidět je možné také rakety, a to dokonce i při startu.

Archeologická lokalita Tamgaly

V rámci archeologické lokality Tamgaly se můžete vydat ještě mnohem dále do historie. V této rokli v pohoří Chu-lli se totiž v hlavním i vedlejších kaňonech ukrývá na 5000 petroglyfů (obrazů vytvořených opracováním povrchu kamene). Většina z nich přitom pochází z doby bronzové. V okolí tohoto místa se navíc nalézají i zbytky dávných obydlí a pohřebišť.

Oblast Sarjarka

Sarjarka je jediným místem v Kazachstánu zapsaném na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Sestává přitom ze dvou rezervací, které se rozkládají kolem jezer Kurgaldžin a Naurzum v Kazašské pahorkatině. U těchto i dalších jezer a močálů se na své cestě zastavují migrující ptáci. Okolo jezer se nachází překrásná krajina. Místní jsou stepi domovem pastevců, ale také velkého množství rostlin i zvířat, včetně kriticky ohrožené antilopy sajgy tatarské.

Užitečné informace

Víza

Pro vstup na území Kazachstánu je potřeba turistické vízum. Vízum lze vyřídit přes Velvyslanectví Republiky Kazachstán v České Republice. Velmi potěšující záležitostí je fakt zrušení povinné registrace všech cizinců po příjezdu na cizinecké policii OVIR v Kazachstánu, pokud váš pobyt na turistické vízum nepřesáhne třicet dnů. Nutné však je (a velmi důležité) při příletu/vjezdu do země vyplnění imigrační karty, kterou odevzdáte při opuštění území KZ – tato karta slouží jako registrace v případě pobytu do třiceti kalendářních dnů (karta je při hraniční kontrole opatřena dvěma razítky, z nichž jedno označuje právě povinnou registraci). Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas. Časová platnost cestovního dokladu musí přesahovat nejméně o šest měsíců plánovanou dobu pobytu v Kazachstánu (KZ).

Cestování vozem

Pokud občan cestuje motorovým vozidlem, vyžaduje se řidičský a technický průkaz vozidla (žádoucí je notářsky ověřený překlad do ruského jazyka obou dokumentů). V případě, že majitelem vozidla je jiná osoba, než která řídí toto vozidlo, je rovněž žádoucí notářsky ověřená plná moc na užívání vozidla s oficiálním překladem do ruského jazyka. Při cestě do Kazachstánu motorovým vozidlem je také nutné sjednat pojištění tohoto vozidla (povinné ručení) platné na území Kazachstánu. V případě, že auto není pojištěno, vystavuje se jeho majitel nebezpečí, že mu nebude umožněn vjezd na území Kazachstánu, minimálně mu však bude ze strany příslušných orgánů policie Republiky Kazachstán udělena pokuta.

Časový posun

+5 GMT

Důležitá telefonní čísla

  • Policie: 102
  • Sanitka: 103
  • Hasiči: 101
  • Společné nouzové telefonní číslo: 112

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec–srpen

Vedlejší sezona – duben–červen a září–říjen

Mimo sezonu – listopad–březen

Hlavní sezona – červenec–srpen

Vedlejší sezona – duben–červen a září–říjen

Mimo sezonu – listopad–březen

Ceny a nákupy

V Kazachstánu platí kazachstánské tenge (KZT), přičemž kurs je přibližně 1 CZK – 15, 43 KZT. Ve velkých centrech fungují bankomaty a dá se platit kartou. Na kazašském finančním trhu operuje několik bank. Mimo velká centra se vyplatí mít u sebe hotovost.

Vejce (pravidelné) – 324 KZT

Místní sýr (1 kg) – 1,500 KZT

Voda (láhev 1,5 l) – 156 KZT

Bochník čerstvého bílého chleba (500 g) – 87 KZT

Pivo 0,5 litru – 198 KZT

Láhev vína (střední kategorie) – 1,800 KZT

Důležité kontakty

Kazachstán – Velvyslanectví Astana

Business Center Altyn Orda, Mangilik Yel Ave.8, 010000 Astana

Telefon: recepce (interaktivní spojovatelka) +77172/660472, sekretariát 660477, OEÚ1 660488, OEÚ2 660478, KO 660483, zást. vv/PO 660481

Fax: +77172/660142

Nouzová linka: +7702/2144498

E-mail: astana@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/astana

Vedoucí úřadu: PhDr. Eliška ŽIGOVÁ

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 9.00–17.00