Ostrov snoubící křišťálově čisté moře s gurmánským luxusem

Kypr patří do Evropy, ale blízko má také k Asii a Blízkému východu. Díky této poloze je originální ve všech směrech – ať už jde o nepřeberné památky nebo o gastronomické speciality. Ale to největší kouzlo tkví ve středomořském klimatu, které zaručuje pohodové dny plné slunce. Když vyrazíte za hranice kyperských letovisek a vydáte se na průzkum ostrova, odmění se vám tím nejlepším. Odkryje se před vámi pravá tvář ostrova bohyně Afrodity, nabízí nejen úžasné pláže, ale také divoké pohoří a spoustu rozmanitých památek. Začít můžete v bláznivých ulicích Lefkosíe a starého města Severní Nikósie, odtud zamířit do Kyrenie a vydat se podél severního pobřeží. Zastavte se v Bellapais, vyšlápněte k hradům sv. Hilariona a Buffavento, nevynechte hrad Kantara s překrásným výhledem. Za návštěvu stojí i Famagusta, Salamis a klid najdete na Zlaté pláži poloostrova Karpas, jehož pobřeží a moře je třešničkou na kyperském dortu. A to je jen zlomek toho, co tento ostrov nabízí.

Co rozhodně navštívit na Kypru

Lefkosía/Severní Nikósie

Lefkosía má nálepku posledního rozděleného hlavního města světa. To se pomalu mění díky nonstop otevřeným přechodům do severní poloviny města a rozhodně by vás to nemělo odradit od návštěvy – Lefkosía je totiž atraktivní, svůdné město a kulturní srdce země. Objevíte v něm, jaký je opravdu moderní Kypr. Starověké hradby doplňují okázalé bary, je tu nejlepší muzeum v zemi, labyrint úzkých uliček starého města, kostely vedle mešit a spoustu překrásných koloniálních domů.

Páfos

Když stojíte osamoceni uprostřed tohoto archeologického areálu, obklopeni akry dějin, nekonečnou modrou oblohou a divokým fenyklem a kapary, které rostou na okrajích Středozemního moře, budete si připadat tisíce let vzdálení od všeho turistického. Jenže Páfos je živoucím turistickým centrem. Naštěstí Ktima, staré centrum Páfosu, uniklo stavebnímu boomu spojenému s cestovním ruchem – je to tišší místo plné koloniálních budov. Ovšem v noci je tu pěkně mrtvo.

Starověký Kourion

Kourion založený v mladší době kamenné a vzdorovitě usazený na svahu s vyhlídkou na moře je velkolepým místem, ať už jste, nebo nejste fanoušky archeologie. Nachází se v bezprostřední blízkosti dalších dvou památek: Svatyně Apollóna Ylatiského a hradu Kolossi. Návštěvu všech tří míst tak zvládnete během jediného dne – a zchladit se můžete při koupání na Kourionské pláži přímo pod areálem starověkého Kourionu.

Masiv Troodos

Masiv Troodos zahrnuje i nejvyšší vrchol v zemi, kterým je hora Olymp shlížející na oblast Lemesósu, Lárnaky i planinu Mesaoria. Masiv je ideálním místem pro aktivní cestovatele, i pro ty, kteří touží po kultuře, historii a místním vyžití. Na jaře je skvělým prostředím pro horské túry a cyklistiku, v létě vábí chladivým stínem vysokých borovic. A v zimě se tu dá lyžovat. Ale nejde jen o adrenalin – v Troodosu se vám naskytne pohled na vesničky, které si stále žijí vlastním tempem, na rozdíl od bouřlivých turistických center.

Byzantské kostely

Kyperské byzantské kostelíky plné fresek v regionu Troodos jsou opravdu pozoruhodné a deset z nich patří i na Seznam světového dědictví UNESCO. Na návštěvu všech kostelů byste potřebovali přinejmenším dva dny, pamatujte ale, že spoustu času vám zabere pátrání po správcích, protože některé kostely jsou neustále zamčené. Hodit se vám bude auto, abyste se ke kostelům dostali.

Starověká Salamis

Starověká Salamis je rozsáhlá a na návštěvu této jedné z nejdůležitějších archeologických lokalit na ostrově budete potřebovat minimálně půl dne. Nachází se 9 km severně od Famagusty a kdysi šlo o jedno z kyperských městských království. Největší rozkvět zažilo město během 6. století př. n. l., kdy si zde razili vlastní mince a vychovávali prosperující filozofickou a literární scénu. Výborná je písečná pláž, která se táhne podél naleziště – po historické exkurzi se pak můžete svlažit v moři.

Užitečné informace

Víza

Po vstupu České republiky do Evropské unie mají čeští občané právo se svobodně pohybovat a pobývat na území členských států EU včetně Kyperské republiky. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Občané EU se musejí na území Kyperské republiky zaregistrovat u místně příslušného imigračního úřadu do tří měsíců od příjezdu, v případě turistů provádějí ubytovací zařízení tuto registraci automaticky.

Rizika

Mezi oběma částmi Kypru mají možnost čeští turisté cestovat na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nicméně s ohledem na skutečnost, že tzv. Severokyperskou tureckou republiku nikdo (kromě Turecka) mezinárodně neuznává, může být konzulární pomoc turistům pobývajícím v severní části ostrova poskytována pouze v omezeném rozsahu.

Důležitá čísla

První pomoc, policie, hasiči – 112 nebo 199

Doprava

Cestování po ostrově je snadné díky veřejné dopravě, případně můžete jezdit na kolech.

Časový posun

+2 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červen–září

Vysoké teploty (průměrné letní teploty se pohybují mezi 22 a 37 stupni, často překračují i čtyřicítky), spousta turistů, zvláště v srpnu bývá na Kypru opravdu nabito, neboť děti mají prázdniny a místní se mačkají s turisty na plážích i lavičkách v restauracích. Ceny za ubytování stoupají.

Vedlejší sezona – říjen, duben, květen

Krajina je pokryta kvetoucími květinami, nejpříjemnější období pro pěší turistiku a cyklistiku.

Mimo sezonu – zbylé měsíce

Dešťové srážky jsou nejčastější na podzim a v zimě, mimo tyto měsíce prší jen zřídka. Zimy jsou proměnlivé, střídá se chladnější a teplejší počasí. V masivu Troodos v zimě obvykle trochu sněží a mrzne, na hoře Olymp na jihu se může od začátku ledna do poloviny března lyžovat.

Hlavní sezona – červen–září

Vysoké teploty (průměrné letní teploty se pohybují mezi 22 a 37 stupni, často překračují i čtyřicítky), spousta turistů, zvláště v srpnu bývá na Kypru opravdu nabito, neboť děti mají prázdniny a místní se mačkají s turisty na plážích i lavičkách v restauracích. Ceny za ubytování stoupají.

Vedlejší sezona – říjen, duben, květen

Krajina je pokryta kvetoucími květinami, nejpříjemnější období pro pěší turistiku a cyklistiku.

Mimo sezonu – zbylé měsíce

Dešťové srážky jsou nejčastější na podzim a v zimě, mimo tyto měsíce prší jen zřídka. Zimy jsou proměnlivé, střídá se chladnější a teplejší počasí. V masivu Troodos v zimě obvykle trochu sněží a mrzne, na hoře Olymp na jihu se může od začátku ledna do poloviny března lyžovat.

Ceny a nákupy

Na Kypru se platí eurem. Eura je lepší si vyměnit v ČR, i když drtivá většina obchodů, restaurací či hotelů akceptuje platební karty. Platební podmínky, směnárny a banky fungují stejně jako v jakémkoli státě Evropské unie. Výběr z bankomatu je možné provést u většiny bank 24 hodin denně. Kypr je dvakrát až třikrát dražší než ČR. Samozřejmě záleží, jestli se budete stravovat z vlastních zdrojů či jíst v restauracích. Další kritérium je, jestli se pohybujete v turistické destinaci nebo jste ve vnitrozemí. Ceny jsou vyšší hlavně uprostřed léta a v turistických cílech. V hlavním městě je v létě levněji než u moře, protože to není tolik vyhledávaná destinace.

Mléko – 1,10 eura

Chleba – 1,50 eura

Sýr 400 g – 4–8 eur

Taxi 1 km – 2 eura

Večeře v restauraci – 10–15 eur

Točené pivo 0,5 litru – 3–5 eur

Bageta – 1 euro

Máslo – 2,50 eura

Hotel – od 50 eur

Důležité kontakty

Kypr – Velvyslanectví Nikósie

18 Kyriakou Matsi Avenue, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, 1082 Nicosia

Telefon: +357/22421118, 22314058

Fax: +357/22421059

Nouzová linka: +357/99356380

E-mail: nicosia@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/nicosia

Vedoucí úřadu: Ing. Helena BAMBASOVÁ

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 7.30–16.00

Úřední hodiny KO pro veřejnost (nutné domluvit schůzku předem)

  • pondělí–pátek 9.00–15.00