Země půlměsíce

Při první návštěvě Turecka vás ohromí neskutečná různorodost krajiny, projevující se na každém kroku od egejských pláží až po vzdálené východní hory. Takový pohled vás pak při každé další návštěvě nasytí stejně dobře jako všudypřítomné kebaby. Nudit se nebudete ani na chvilku, i když zrovna nebudete smlouvat s prodavači s velkými kníry na bazaru. V rušném Istanbulu zažijete romantiku i davové šílenství jako v kterékoli jiné, typické západní metropoli. Můžete kroužit jak po Bosporu, tak po tržnicích a nočních klubech. V prázdninových destinacích, jako je Kapadókie a jihozápadní pobřeží, zase můžete šlapat po horách, jezdit na koni nebo se věnovat vodním sportům a občas to proložit uzobáváním chuťovek na terase s panoramatickým výhledem. V méně zalidněných východních krajích se nad pláněmi starověké Mezopotámie zvedají medově zbarvené pahorky a větrem ošlehané a opršené památky dodávají horským masivům lehkou příchuť romantiky. Neopomeňte tureckou kuchyni, která je jednou z nejlepších, jaké jste kdy ochutnali. Za prozkoumání stojí také bohatá historie a pestrá kultura, kterou utvářela jedinečná poloha Turecka v místech, kde si Evropa podává ruku s Asií. Ponořit se do kulturních zákoutí Turecka je stejně jednoduché, jako smočit se v seldžuckém nebo osmanském hamámu, zakousnout se do kebabu a okusit příchutě, které sem zavítaly po hedvábné cestě, nebo navštívit antické zříceniny rozeseté po zdejších polích, zátokách a pahorcích. Když to vše vezmete do úvahy, sotva překvapí, že Turecko přitahuje již dlouhá staletí tolik návštěvníků. Přidejte se k nim a objevujte sami pro sebe jeho odkaz.

Co rozhodně navštívit v Turecku

Efes

Rozhodně nejslavnější antická památka v Turecku. Mnozí ji mají za nejlépe dochované zříceniny v celém Středomoří. Efes je skutečně mohutnou oslavou řeckého umění a římské architektury. Mramorem vydlážděná a lemovaná Třída kurétů je nesmírně fotogenická, ovšem skutečným zlatým hřebem je komplex Terasových domů s nádhernými freskami a elegantními mozaikami, které vás nechají nahlédnout přes dlouhá tisíciletí do života antického města. Velká část Efesu však ještě pořád odpočívá pod zemí.

Poloostrov Gallipoli (Gelibolu)

Úzká šíje chránící vstup do Dardanel je nádherným kouskem země s pahorky a piniovými lesy, které se tyčí nad batůžkářskými ubytovnami v Eceabatu a hradem Kilitbahir. Putování pokojnou venkovskou krajinou je však pro mnoho lidí hlubokým zážitkem s trpkou příchutí – je poseta pomníčky a hroby mladých mužů, kteří bojovali a umírali ve zdejších drsných podmínkách daleko od domova při jedné z nejhorších epizod první světové války. Mnozí z vás si nejspíš vybaví scény z filmu Gallipoli (z roku 1981), v němž se otevřela cesta ke světové slávě Melu Gibsonovi.

Pamukkale

Úchvatné travertinové kaskády plus zříceniny římského a byzantského hlavního měst Hierapolis – to je rovnice jednoho z nejunikátnějších pokladů Turecka s přezdívkou „bavlněný hrad“. Ve dne oslnivě září, v noci připomíná obří mimozemskou sjezdovku. Opatrně našlapujte po špičkách kolem průzračných jezírek a sněžně bílých skal a až dojdete na vrchol, odměňte se občerstvující koupelí ve starověkém bazénu v Hierapoli.

Safranbolu

Prvotřídní příklad vzkříšení tureckého osmanského města zpět k životu. V roce 1994 bylo Safranbolu zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Domácí naplňuje město pýchou – naplněni hrdostí a sentimentem se ubytovávají v hrázděných domech, které jako by vypadly ze stránek dětské pohádkové knížky. Prodavači sladkostí a šafránu v dlážděných uličkách, řemeslníci a příštipkáři provozují svá tradiční řemesla přímo ve stínu středověkých mešit. A když rozpálenou noční oblohu rozpáře v létě blesk, je iluze dokonalá.

Užitečné informace

Víza

Mezi ČR a TR je uplatňována od roku 1991 bezvízová dohoda pro diplomatické a služební pasy ČR a pro diplomatické, služební a zvláštní pasy TR. Vláda Turecké republiky zrušila s účinností od 1. ledna 2005 vízovou povinnost pro držitele cestovních pasů České republiky, kteří cestují do Turecké republiky za turistickým účelem a jejichž pobyt nepřesáhne 90 dnů v průběhu 180 dnů. Od 1. 2. 2012 si čeští občané cestující do Turecka za účelem turistiky rovněž mohou před vypršením „bezvízových“ 90 dnů požádat u úřadu guvernéra provincie, ve které se nacházejí, o vystavení povolení k pobytu až na dalších 180 dnů. Detailní informace podmínek podání žádosti poskytne místně příslušné oddělení turecké cizinecké policie. Občané ČR, kteří cestují do Turecké republiky za jiným účelem než turistickým, si nadále musejí k cestám do Turecké republiky obstarat vízum. Při cestě motorovým vozidlem je vždy vozidlo zapsáno na hraničním přechodu tureckými celními orgány do pasu majitele vozu, nebo osoby s oprávněním dané vozidlo řídit. V případě, že řidič není osobou uvedenou v technickém průkazu jako majitel, vyžadují turecké celní orgány předložení plné moci podepsané majitelem, opravňující tuto osobu vozidlo používat. Důrazně doporučujeme, aby řidič vozidla při vjezdu do Turecka trval na zapsání vozidla do svého cestovního pasu a předešel tak případným obtížím při opuštění země. Do cestovního pasu je rovněž zanesen termín, do kdy má být vozidlo vyvezeno zpět, popř. přihlášeno. Toto povolení je vydáváno maximálně na dobu 180 dnů. Daný osobní automobil může opustit území Turecka pouze s řidičem, který má vozidlo zapsané v cestovním pase. Osobě, v jejímž cestovním pase je vozidlo zapsáno, je zabráněno opustit Turecko bez tohoto vozidla nebo bez předložení potvrzení, že vozidlo bylo v zemi přihlášeno, popř. uloženo do celního skladu. Českým občanům cestujícím přes Turecko do Sýrie a Íránu se doporučuje, aby si víza těchto zemí obstarali již v Praze, neboť zastupitelské úřady Sýrie a Íránu v Turecku víza obvykle odmítají vystavit.

Důležitá čísla

  • První pomoc – 112
  • Hasiči – 110
  • Policie – 155

Doprava

Autobusy jsou rychlé a efektivní, vlaky většinou pomalé

Elektřina

Napětí: 230 V, frekvence: 50 Hz

Časový posun

+3 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červen–srpen

Ceny i teploty šplhají do nebeských výšin. Všude velké davy, rezervujte s předstihem. Turecké prázdniny jsou od poloviny června do poloviny září. Hlavní sezona připadá v Istanbulu na duben, květen, září a říjen.

Vedlejší sezona – květen a září

Méně davů, většina obchodů je otevřena, ceny jsou nižší. Příjemné teplo. Vedlejší sezona připadá v Istanbulu na období od června do srpna.

Mimo sezonu – říjen–duben

Říjen je podzim, jaro začíná v dubnu. Ubytovací zařízení v turistických oblastech jsou mimo provoz nebo nabízejí slevy. Svátek obětování Kurban Bayramı (Íd al-Adhá) připadá na říjen. Hluchá sezona připadá v Istanbulu na období od listopadu do března.

Hlavní sezona – červen–srpen

Ceny i teploty šplhají do nebeských výšin. Všude velké davy, rezervujte s předstihem. Turecké prázdniny jsou od poloviny června do poloviny září. Hlavní sezona připadá v Istanbulu na duben, květen, září a říjen.

Vedlejší sezona – květen a září

Méně davů, většina obchodů je otevřena, ceny jsou nižší. Příjemné teplo. Vedlejší sezona připadá v Istanbulu na období od června do srpna.

Mimo sezonu – říjen–duben

Říjen je podzim, jaro začíná v dubnu. Ubytovací zařízení v turistických oblastech jsou mimo provoz nebo nabízejí slevy. Svátek obětování Kurban Bayramı (Íd al-Adhá) připadá na říjen. Hluchá sezona připadá v Istanbulu na období od listopadu do března.

Ceny a nákupy

Místní měnou je nová turecká lira (TRY), přičemž kurz vůči koruně je 1 TRY – 4,85 CZK. Směnárny přijímají především eura a dolary. Dostupnost směnáren je dobrá především v letoviscích a větších městech. Nevýhodné jsou kurzy především na letištích, nejlepší pak v centrech měst, v bankách je třeba počítat s poplatky. Výběr z bankomatu nebývá problém jak s kartou Visa, tak Mastercard. Ve městech či u turistických zajímavostí (například v Pamukkale či Kappadokii) je i několik bankomatů v řadě vedle sebe. Platby kartou jsou běžné v supermarketech nebo lepších restauracích, hotovost však bude nutností. Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty.

Mléko (1 litr) – 2,80 TRY

Bochník čerstvého bílého chleba (500 g) – 1,60 TRY

Místní sýr (1 kg) – 19 TRY

Pivo (0,5 l točené) – 10,00 TRY

Vejce (12) – 6,50 TRY

Důležité kontakty

Embassy of the Czech Republic

Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., 06700 Ankara

Telefon: ústředna (strom) +90312/405 61 39, recepce (přímá) -405 69 65, KO -405 69 54, sekretariát VV -405 69 55 – bez přepojení

Fax: +90312/446 30 84, KO +90/312/447 73 95

Nouzová linka: +90532/375 13 87

E-mail: ankara@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/ankara

Vedoucí úřadu: M.A. Pavel KAFKA

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–čtvrtek 8.30–16.30
  • pátek 8.30–14.00

Úřední hodiny KÚ pro veřejnost:

  • pondělí–čtvrtek 9,00–16,00
  • středa 9.00–12.30

přijímání žádostí o dlouhodobá víza

  • pondělí–čtvrtek 14.00–16.00

legalizace

  • pátek (pro občany ČR) 9.00–12.00