Boží stát v srdci Říma

S rozlohou pouhých 0,44 kilometrů čtverečních je Vatikán nejmenším suverénním státem na světě. Jeho centrum tvoří obrovská masa svatopetrské baziliky, sídlí tu řada nejcennějších italských mistrovských děl, z nichž mnohá najdete ve Vatikánských muzeích. Jakmile si vatikánské památky a umění, které střeží, alespoň trochu prohlédnete, nejspíš budete zralí na pauzu. A něco k snědku. Pár slušných podniků najdete v samotném Vatikánu, ale půvabná obytná čtvrť Prati je plná skvělých tratorií, restaurací i stánků – tak zamiřte raději tam.

Co rozhodně navštívit ve Vatikánu

Sixtinská kaple
Stanze di Raffaello
Vatikánská muzea
Vatikánská knihovna
Museo Gregoriano Egizio

Užitečné informace

Nejsou potřeba

Do Vatikánu se dostanete autobusem nebo metrem. Nejrychlejší autobusovou linkou z Termini je č. 40, vystoupíte kousek od Andělského hradu. Dále jezdí i linky č. 64 a 492. Při jízdě metrem jeďte linkou A do stanice Ottaviano–San Pietro. Odtud vás navedou ukazatele.

  • Policie: 113
  • Sanitka: 118
  • Hasiči: 115
+1 GMT

Kdy vyrazit

Na jaře a brzy na podzim panuje pěkné počasí. Turistů je dost, přes léto je to ještě horší.

Ceny a nákupy

Od roku 1999 je měnou Vatikánu euro, které nahradilo vatikánskou liru. Papežský stát si razí vlastní euromince v omezených sériích. Díky tomu jsou tyto mince, stejně jako poštovní známky, žádány ze strany sběratelů z celého světa. České koruny si na eura můžete proměnit v bankách a směnárnách nebo i cestou ve směnárenském automatu (na letišti, nádraží, ve velkém supermarketu). Ve většině hotelů, restaurací a obchodů lze platit platebními kartami a eurošeky. Mnohé podniky stále dávají přednost platbě v hotovosti, proto je dobré se ujistit, zda podnik přijímá karty. Teprve potom si objednejte nebo rezervujte pokoj. Vatikán má vlastní banku IOR a dokonce i bankomat, pravděpodobně jediný s instrukcemi v latině.

Chléb – 2–5 eur | Pečivo – 1–3 eura

Zmrzlina – 1–3 eura

Crepes (palačinka) – 1,5–3,5 eura

Čaj – 0,4–1 euro

Známky – 0,41–0,77 eura

Pivo – 3 eura

Caffe – 0,8–1 euro | Cappuccino – 1–1,4 eura

Džus – 0,75–1 euro | Limonáda (Coca-Cola, Sprite, Fanta, atd.) – 1–2,3 eura

Salámy – 0,8–2 eura

Důležité kontakty

Itálie – Velvyslanectví Řím

Ambasciata della Repubblica Ceca

Via dei Gracchi 322, 00192 Roma

Telefon: +39 06 360 95 71-3

Fax: +39 06 324 44 66

Nouzová linka: +39 335 310 450

E-mail: rome@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/rome

Vedoucí úřadu: PhDr. Hana HUBÁČKOVÁ

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Sixtinská kaple

Až vejdete do kaple, můžete zůstat stát a zírat na místě. Za nejlepším pohledem je však dobré vyrazit k vzdálenější (východní) stěně a hlavnímu vchodu do kaple. Michelangelova stropní freska – jejíž tvorba trvala čtyři roky – pokrývá celou plochu 800 čtverečních metrů a navazující architektonické prvky. Ostatní stěny kaple rovněž krášlí překrásné renesanční fresky, zachycující výjevy ze života Mojžíše (nalevo) a Krista (napravo).

Stanze di Raffaello

Jakkoli jsou ve stínu Sixtinské kaple, jsou Stanze di Raffaello (Raffaelovy síně) mimořádné. Čtyři síně byly součástí soukromého bytu papeže Julia II. a ten roku 1508 pověřil relativně neznámého pětadvacetiletého Raffaela jejich výzdobou. Výsledné fresky upevnily Raffaellovo postavení a pověst stoupající hvězdy. Síně nesou jeho jméno, ale nemaloval je všechny: jeho dílem je Stanza della Segnatura (Studovna) a Stanza d’Eliodoro (Čekárna). Zbylé jsou dílem Raffaelových žáků, kteří použili jeho návrhy.

Vatikánská muzea

Návštěva Vatikánských muzeí je vzrušující a nezapomenutelný zážitek. Obrovský muzejní komplex se zhruba sedmi kilometry expozic a více mistrovskými díly, než kolika se jich pyšní lecjaká malá země, sídlí v Apoštolském paláci (Palazzo Apostolico Vaticano) s rozlohou 5,5 hektaru a nabízí jednu z největších uměleckých sbírek na světě. Prohlédnout si vše během jedné návštěvy je zhola nemožné – říká se, že kdybyste každému exponátu věnovali minutu, trvala by vám prohlídka dvanáct let – takže je rozumné si vybrat.

Vatikánská knihovna

Biblioteca Apostolica Vaticana, kterou založil Mikuláš V. roku 1450, obsahuje přes 1,5 milionu svazků, včetně iluminovaných rukopisů, prvních tištěných knih, grafik a kreseb.

Museo Gregoriano Egizio

Egyptské muzeum založil papež Řehoř XVI. roku 1839 a vystavuje artefakty přivezené z Egypta v antických dobách. Sbírka je malá, ale fascinující. Patří k ní Trono di Rameses II., část sochy sedícího krále, pestře malované sarkofágy z doby kolem roku 1000 př. n. l. a pár hrozivých mumií.