Milovníci přírody a turistiky často upínají zrak daleko za naše hranice a tím přehlíží přírodní skvosty, které jsou přímo napojené na naši domovinu. Náš západní soused, Německo, se může pyšnit, a pyšní, mnoha národními parky, které jsou jak kulisou vystřiženou z filmu.

Německo a jeho národní parky jsou obrovskou škálou přírodního bohatství a zároveň ještě nejsou příliš dotčené moderní dobou. Mnohotvárná, pestrá a místy unikátní flóra a fauna slibuje jedinečné zážitky ze zdejší přírody. Německé přírodní parky, biosférické rezervace a národní parky jsou místy, kde si ochrana přírody a rekreace neprotiřečí. Ty jsou sdruženy pod společnou značkou „Nationale Naturlandschaften“ (národní přírodní krajiny). Tato značka nabízí platformu, na níž se mohou přírodní krásy Německa rovnocenně prezentovat v celé své různorodosti.

Celoroční pohádka

Národní park Berchtesgaden patří mezi ty nejstarší, které v Německu vznikly. Národní park leží na jihu Bavorska a je to opravdový ráj pro ty, kdo si chtějí užívat nebo aktivně sportovat. Na turistických stezkách a alpských chodníčcích o celkové délce 260 kilometrů není prostor pro nudu. Po túře se můžete osvěžit ve vodách jezera Königssee nebo si můžete objednat pořádnou svačinu v některé z tradičních horských chat. A pokud se kouzla horských chalup nemůžete nabažit, není problém vyrazit na několikadenní horskou túru. Na cestě se vám může stát, že vám cestu zkříží kozorožec nebo svišť, na obloze bude kroužit vzácný orel skalní a na okraji cesty poroste šalvějka pyrenejská. Bohatství zvířecích a rostlinných druhů je v tomto kraji obrovské. Národní park Berchtesgaden ale není jen pěší turistikou živ. Vzduchem tu plachtí vyznavači paraglidingu i rogalisté a cítí se volní jako ptáci. Horolezci předvádějí svůj um na hoře Watzmann vysoké 2 713 metrů. V zimě se zasněženou krajinou prohánějí lyžaři a snowboardisté. Po celý rok vyváží návštěvníky pohodlně až k hranici národního parku v nadmořské výšce 1 800 metrů lanovka Jennerseilbahn. A kdo netouží po tom, vyšplhat se až úplně nahoru, může obdivovat toky potoků zařezávajících se hluboko do skal, například v soutěsce Wimbachklamm. Se svými kaskádami patří k nejkrásnějším soutěskám v Bavorských Alpách.

Park čarodějnic

Žádný strach, Národní park Harz rozprostírající se v nejsevernějším německém středohoří je sice opředen legendami, ale zároveň je společně s okolním přírodním a geologickým parkem Harz jedním z nejoblíbenějších turistických a lyžařských regionů v severním Německu. S kombinací starých mýtů a drsné krajiny je celoročně vyhledávanou destinací ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko a Dolní Sasko. Vydejte se do pověstmi opředených lesů a tajuplných mokřadů po vyznačených turistických stezkách, jako je například Goethova stezka nebo čarodějnická stezka Harzer-Hexen-Stieg. Fantastický je i pohled na horu Brocken ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, jejíž vrcholek ve výšce 1 132 metrů nad mořem se často utápí v mlze, a tak vznikly pověsti o čarodějnicích. Návštěvníci mohou vystoupat až na vrchol hory. Pohodlnější je ale jízda místním úzkorozchodným parním vlakem až do konečné stanice Brocken, která je nejvýše položeným nádražím v Německu. Pokud jste někdy chtěli vidět ve volné přírodě jelena evropského, datla černého nebo kočku divokou, budete k tomu mít v národním parku Harz bezpočet příležitostí.

Biosférická rezervace

Na Labi neleží jen velkoměsta jako Hamburk a Drážďany nebo Ústí nad Labem kde byl založen magazín Koktejl. Řeka protéká velkými oblouky jedinečnou přírodní a kulturní krajinou, kolem nedotčených lužních krajů, bílých pláží a zalesněných výšin. Tato zachovalá říční krajina, zvaná Biosférická rezervace UNESCO Povodí Labe, prochází pěti spolkovými zeměmi přes nížinu na středním toku Labe až do Severoněmecké nížiny. Po pravé i levé straně se rozkládají přírodní parky Elbhöhen-Wendland Dolní Sasko a Mecklenburgisches Elbetal. Pokud si chcete vychutnat pohled z hladiny řeky, zkuste výlet parníkem nebo objevnou plavbu na kánoi nebo na voru se solárním pohonem. Úchvatné místo ke kotvení se na Labi najde určitě i pro motorové čluny. A kdo se drží radši nohama na pevné zemi i, toho určitě potěší dobře značené cyklotrasy a pěší stezky, jako například 840 kilometrů dlouhá labská trasa Elberadweg, která vede z Bad Schandau až do Cuxhavenu.

Široké spektrum

V krátkém výčtu jsme jmenovali jen tři národní parky Německa, ale nejsou zdaleka jediné. Nejen za zmínku, ale hlavně za návštěvu, stojí i národní parky jako Hainich, který je součástí světového dědictví UNESCO, kde se setkávají světové dějiny s jedinečnou přírodou. Bývalá uzavřená vojenská zóna je dnes největším souvislým smíšeným lesním porostem v Evropě. Národní park Hohes Venn – Eifel, zvaný Divoký západ Německa, ležící na pomezí Německa a Belgie uchvátí návštěvníky malebnými hrady, skvostnými zámky a nádherně kvetoucími divokými narcisy. Národní park Šlesvicko-holštýnské wattové pobřeží, největší souvislé pobřeží tohoto typu na světě. Národní park Saské Švýcarsko nabízející přírodní památky staré stovky milionů let a lehce dosažitelné i pro našince. Prostě německé národní parky stojí za návštěvu.

Více na www.germany.travel