Otevření vnitřní německé hranice, ke kterému došlo dne 9. listopadu 1989, umožnilo nejen východním Němcům svobodně cestovat, ale i milionům turistů z celého světa objevovat přírodu a kulturní památky na území bývalé NDR.

©Deutsche Zentrale für Tourismus e.V. (Trinkhaus, Nico)

Cestovní ruch se stal významným hospodářským faktorem: s obratem více než 105 miliard euro dnes představuje téměř čtyři procenta HDP německé ekonomiky a vytváří téměř tři miliony pracovních míst v Německu.

Nové spolkové země Německa nabízí jedinečné pamětihodnosti historického a kulturního významu, které byly v letech po znovusjednocení nákladně zrestaurovány a zpřístupněny turistům z celého světa. Obrovský význam mají kulturní metropole, jako je centrum Drážďan s replikou kostela Panny Marie (Frauenkirche) a zámkem, ve kterém jsou mimo jiné vystaveny poklady z klenotnice „Grünes Gewölbe“. V Berlíně, který je od roku 1991 hlavním městem SRN, září muzejní ostrov v novém lesku a v současné době se rekonstruuje známý městský zámek. Také v Lipsku, Halle, Schwerinu, Magdeburku a mnoha dalších městech je aktivní pulzující umělecká scéna v mnoha žánrech, která pravidelně přitahuje milovníky kultury z celého světa. Také architektonické atrakce, jako Labská filharmonie v Hamburku, budí vysoký zájem u turistů z celého světa.

©shutterstock.com

Nejen v metropolitních oblastech, ale i mimo ně vznikly v nových spolkových zemích zajímavé cíle kulturní turistiky. Například u příležitosti 500. výročí reformace v Německu došlo k dalšímu rozvoji Lutherových měst v Sasku-Anhaltsku a Durynsku podle nejmodernějších vědeckých poznatků. Při příležitosti jubilea „100 let Bauhausu“ zde vznikly mj. moderní výstavní domy. Po celém Německu dnes původní průmyslové zóny jako např. v Porúří nabízejí zájemcům kulturní akce na vysoké úrovni. Nesčetné trasy po stopách industriální kultury jsou vzrušujícím zážitkovým aspektem pro návštěvníky z celého světa, stejně jako místa světového kulturního dědictví UNESCO ve všech regionech Německa. Do roku 1989 se podařilo získat titul světového kulturního dědictví UNESCO osmi místům v bývalé NSR. Od té doby se počet německých míst zapsaných na seznamu UNESCO zvýšil na 46, z toho 14 těchto významných svědectví o historii lidstva a kultury se nachází v nových spolkových zemích.

©shutterstock.com

Vyznavači aktivní dovolené oceňují 200 000 kilometrů značených turistických tras a 70 000 kilometrů dálkových cyklistických tras na území Německa, stejně jako rozmanitou nabídku dovolené v přírodě ve středohorských regionech. Například dálková cyklotrasa „Sjednocení Německa“ měří 1 100 kilometrů a prochází sedmi spolkovými zeměmi – od bývalého hlavního města Bonnu přes Severní Porýní-Vestfálsko, Porýní-Falc, Hesensko, Dolní Sasko, Sasko-Anhaltsko a Braniborsko až do Berlína. Na přibližně 100 historických místech lze na vlastní kůži zažít jedinečnou historii znovusjednocení.

©shutterstock.com

Od roku 1970 jsou přírodní oblasti v Německu, které vyžadují zvláštní ochranu, vyhlášeny národními parky. Od znovusjednocení se jejich počet zvýšil ze čtyř na 16, z toho sedm se jich nachází zcela či částečně na území nových spolkových zemí.

Německo slaví 30 let od pádu Berlínské zdi

Třicetileté výročí pádu Berlínské zdi se letos slaví po celém Německu. Při této příležitosti je připravena řada projektů a dalších iniciativ. K oslavám jsou přizváni také zahraniční návštěvníci, kteří mohou společně s Němci slavit tyto historicky důležité okamžiky.

©shutterstock.com

Výstavy

Zmínit lze četné tematické výstavy plakátů, publikací a multimediálních formátů, stejně jako i různorodé akce a konference. Ty připomínají historické události, které se rozšířily do mnoha evropských zemí, a tak přispěly ke konci studené války. Příkladem může jít stálá výstava „Naše historie. Diktatura a demokracie po roce 1945“, která ve fóru současných dějin v Lipsku ukazuje aktuální perspektivy zabývající se výhradně historií NDR, sametovou revolucí, pádem berlínské zdi, znovusjednocením a procesem vzájemného sbližování západní a východní části Německa.

©shutterstock.com

Dům historie v Bonnu

V Domu historie v Bonnu si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu o průběhu sjednocení Německa v kontextu celoevropského mezinárodního vývoje, a to ve zcela nové vizuální podobě. Nadace kancléře Willyho Brandta prezentuje v Lübecku dvě výstavy s pracovními názvy „Rozdělené město - Berlín 1945 - 1989“ a „Willy Brandt a zeď“.

Gropius Bau

Proslulý berlínský výstavní dům „Gropius Bau“ prezentuje od letošního podzimu do ledna 2020 takzvané „Procházky po zdech“. Tematická výstava s díly asi 30 mezinárodních současných umělců nabízí globální pohled na fyzické a psychologické účinky společného soužití v rozdělených společnostech. Projekt „Propojení Zeleného pásu“ zahrnuje celou řadu aktivit podél bývalé vnitroněmecké hranice, a to včetně 50 exkurzí s průvodcem, několika výletů a interaktivních aktivit v různých regionech „Zeleného pásu“ v souvislosti s přírodou, kulturou a historií. Více informací naleznete na www.visitberlin.de a www. germany.travel