Jsou místa, která se do popředí turistického zájmu dostala až poté, co se na nich natáčel nějaký slavný hollywoodský trhák. Ať již je to nástupiště, kudy se Harry Potter dostával do Bradavic, novozélandský Hobitín, pískovcové skály národního parku Čang-ťia-ťie, kde se točil Avatar, nebo místo, kde vyletěl do povětří “Most přes řeku Kwai”. Spatřit filmové lokace v reálu má něco do sebe a ocení to především filmoví fanoušci.

Vietnam na seznamu filmových lokací

Do některých zemí se velké filmové produkce vydávají natáčet celkem pravidelně a rády. Vlády těchto zemí vycházejí filmařům vstříc, protože jsou si vědomi toho, že jim to přinese jistou reklamu, turistický zájem a tudíž i peníze.

Nedávno na to příšla i vietnamská vláda, přestala americkým filmařům házet klacky pod nohy a naopak jim spolupráci nabídla. A tak se již i Vietnam dostal do atlasu filmových lokací hollywoodských trháků. A to doslova. Při bližším pohledu do google map objevíme “Kong Skull Island”, místo, kde se na počátku roku 2016 natáčela novodobá adaptace King Konga, která se v kinech octla o rok později.

Za Kongem do Trang Anu

Film “Kong: Skull Island” (česky Kong:Ostrov lebek) se částečně natáčel v zátoce Ha Long a také v provincii Ninh Binh, kde filmaře okouzlily krasové oblasti Tam Coc a Trang An. A právě v oblasti Krajinného komplexu Trang An se tento “Ostrov lebek” nachází a po uveřejnění filmu se stal zdejší novou atrakcí.

Ovšem již předtím, než se v Trang Anu hollywoodský dobrodružný trhák začal natáčet, byla oblast turisticky oblíbená. Hlavně mezi domácími vietnamskými návštěvníky, kteří zde značně převažují nad těmi zahraničními. Svou roli sehrál nejen zápis oblasti do seznamu Unesco a fakt, že je tato oblast přirovnávána k mnohem slavnější zátoce Ha Long, ale i poloha a snadná dostupnost. Trang An najdeme sedm kilometrů severozápadně od města Ninh Binh a nedaleko se nacházejí i ruiny starého císařského města Hoa Lu.

To, čím Trang An okouzlil komisaře rozhodující v roce 2014 o jeho zápisu do seznamu kulturního a přírodního dědictví Unesco, byla kombinace majestátních hustou vegetací porostlých vápencových skal plných průchozích jeskyní a prastarých buddhistických chrámů, které jsou umně zasazeny do krajiny.

TIP: Vydejte se na poznávací zájezd do Vietnamu a zažijte dramatickou zátoku Halong, přístavní městečko Hoi An, metropoli Saigon nebo život na řece delty Mekong na zájezdu Vietnam pro každého od 39 490 Kč.

Na veslici krasovým labyrintem

V hlavní turistické sezóně, která probíhá v této části Vietnamu od února do dubna, se na prohlídku Trang Anu denně hrnou stovky návštěvníků. Projížďka na malé veslici labyrintem jeskyní a skrytých údolí je velkou atrakcí. Hlavně pro místní vietnamské návštěvníky, pro něž je to i poutní cesta. Některé chrámy ukryté mezi skalami jsou totiž staré i více jak tisíc let a zapálit zde vonnou tyčinku a pomodlit se je pro mnohé hlavním cílem této návštěvy.

Prozkoumat celý Trang An během jedné prohlídky však nelze. Správa parku nabízí výběr ze tří tras, které nás provedou těmi nejzajímavějšími místy oblasti. Plavba jednotlivými trasami se zastávkami u zajímavých míst trvá okolo tří hodin.

Chrámy a filmové kulisy

V rámci té první trasy proplujeme množstvím jeskyní, z nichž některé musely být rozšířené, aby se do nich loďka vešla, a zastavíme u prastarých buddhistických chrámů Tran a Trin. Je to takový návrat do historie. Chrámy zde byly vybudovány v době, kdy v nedalekém Hoa Lu sídlili císařové.

Během plavby tímto zajímavým krajinným komplexem se nám může stát, že i my budeme bráni jako atrakce. Západní turisté Trang An zatím ještě úplně neobjevili a pro většinové vietnamské návštěvníky budeme raritou, se kterou je třeba si udělat selfie. Ať už na schodech vedoucích ke chrámu, nebo na relativně vratké veslici během plavby po řece.

V rámci druhé a třetí trasy se pak dostaneme k onomu filmovému “Ostrovu lebek”. Poté, co zde filmaři dokončili natáčení a uvedli místo do původního stavu, rozhodla se vietnamská vláda tyto filmové kulisy zde znovu umístit a nalákat tak turisty. Ty, kteří si ve filmu zahráli ostrovní domorodé obyvatelstvo, vláda najala, aby ve své roli pokračovali. Nyní se tedy můžeme projít filmovou vesnicí, vyfotit se se zdejšími filmovými“Aboriginci” a stanout za kormidlem bojovného člunu.

Katka Francová