Na své si zde přijdou jak plážoví povaleči, tak aktivní turisté a “sběrači” nových zkušeností. Takovou novou zkušeností může být třeba jízda lokálním autobusem, procházka čajovými plantážemi, první lekce surfu a nebo třeba dobrovolnická práce v želví líhni.

Nejvíce želvích líhní je v Kosgodě

Želví líhně jsou na srílanském pobřeží docela běžné. Hlavně v jihozápadní části ostrova. Oblastí, kde je těchto želvích center nejvíce, je okolí rybářské vesnice Kosgody na Srí Lance. Ta leží jen pár kilometrů jižně od oblíbeného letoviska Bentota. I když se Kosgoda táhne kolem pěkné písečné pláže, nenajdeme zde hotelové resorty a pláž obsypanou opalujícími se turisty. Pláž totiž patří k těm, na které se pravidelně vracejí mořské želvy naklást svá vejce. Přesto ale Kosgoda není turisticky opomíjeným místem. Návštěvníky sem totiž lákají právě ony želví líhně, ve kterých si mohou mořské želvy pohladit a nebo třeba i vypustit právě vylíhlé želvičky do moře.

K čemu líhně slouží

Hlavním účelem želvích líhní je ochrana želvích vajec nakladených na pláži před predátory. Těmi jsou jak varani a pouliční psi, kteří mohou vejce vyhrabat a sníst, tak i místní lidé, pro které jsou želví vejce také zdrojem obživy. Aby měly želvičky vůbec šanci se z vajíček vylíhnout, jsou vejce z pláže přenášeny právě do těchto ochranných center, kde jsou znovu zahrabány do písku ve speciální líhni. Když se pak po necelých padesáti dnech malé želvičky vylíhnou, jsou vypuštěny do moře. Tedy tak to ve většině případů je. Vzhledem k tomu, že jen asi deset procent vylíhlých želviček vypuštěných do oceánu se dožije dospělosti kvůli množství predátorů, které na ně v moři čekají, nechávají si v některých želvích centrech několik želv. Ty pak do moře vypustí až po pár letech, kdy jsou dostatečně velké, aby měly větší šanci na přežití.

Želví líhně slouží i jako rehabilitační centra pro želvy s nějakým vrozeným postižením a také pro zraněné želvy, které na moři objeví rybáři.

TIP: Vydejte se na Srí Lanku do těch méně známých míst. Vybrat si můžete z několika zájezdů na Srí Lanku s českými, místními průvodci.

Turisté i dobrovolníci jsou potřeba

Tato ochranná želví centra jsou většinou v rukou soukromníků a stát na jejich chod nepřispívá. Aby mohla fungovat, jsou závislá na finančních darech a penězích získaných z dobrovolných darů a ze vstupného, které vybírají od turistů. Něco stojí potrava pro želvy a za vejce, která jsou odkupována od rybářů se také platí. A tak jim zde nezbývá nic jiného, než lákat turisty na možnost vypustit si malou želvičku do oceánu.

Dalším zdrojem pomoci a nejen té finanční jsou pro líhně zahraniční dobrovolníci, kteří se touží podílet na ochraně mořských želv a chtějí prací v želvím ochranném centru načerpat novou zkušenost. Dobrovolnictví sice není zadarmo, jak by se mohlo očekávat, ale v ceně bývá kromě oné nové zkušenosti ubytování a strava. Peníze, které za možnost pracovat v želvím centru zaplatíme, putují na chod líhně.

A v čem ona dobrovolnická práce spočívá? Hlavní náplní je údržba celého centra. Čištění nádrží, ve kterých želvy žijí, krmení želv, zametání popadaného listí, opravování plotů a sítí, noční hlídka na pláži...Velkou odměnou je pak sledování líhnoucích se želviček a možnost vypustit je po západu slunce na pláži do moře.

Srí Lanka nabízí široké možnosti pro zájemce o dobrovolničení. Přečtěte si více.