Každá cesta do zahraničí vyžaduje přípravu. Ta může být menší či větší podle toho, kam jedete, na jak dlouho a jak moc chcete být flexibilní. Jsou ale určité věci, na které byste měli myslet, ať už jedete kamkoliv. Sbalení vašeho zavazadla je jen malým zlomkem cestovních příprav. Co dalšího tedy musíte zařídit nebo minimálně zkontrolovat?

Pojistěte se

Jezdit za hranice bez cestovního pojištění se rozhodně nevyplácí. Nikdy totiž nevíte, co se může na cestách stát, a věřte, že existuje mnoho nepříjemných situací, v nichž byste si bez patřičného krytí mohli sáhnout velmi hluboko do kapsy. Minimálně základní pojištění na cesty je vždy lepší než žádné, ale podle potřeby také zvažte, zda si nepřiplatit za kompenzaci ztracených zavazadel, za drahou techniku či rizikové sporty. Pojištění si snadno sjednáte buď na pobočce pojišťovny nebo on-line z pohodlí vašeho domova – a to klidně až večer před odjezdem.

Potřebujete vízum?

Cestujete-li v rámci Evropy, víza se vás samozřejmě netýkají a k cestování vám stačí pas nebo občanský průkaz. Pokud se ale vydáváte kamkoliv jinam, zjistěte si včas podmínky vstupu do dané země pro české občany. Bez víza můžete krátkodobě navštívit také mnoho zemí mimo Evropu, ale jsou i takové, kam si musíte předem vyřídit potřebné dokumenty. Například do Spojených států vás nepustí bez autorizace ESTA a třeba do Austrálie či Indie bez elektronického víza. V některých zemích si lze sjednat vízum až na letišti nebo na hranicích, zatímco u jiných je potřeba vízum vyřídit ještě před cestou na příslušné ambasádě. Podmínky vstupu do všech zemí světa najdete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Asi netřeba připomínat, abyste si také zkontrolovali platnost svého pasu.

Jak je to s očkováním?

To, jestli byste se měli nechat před cestou očkovat, samozřejmě záleží na destinaci, kam se chcete vydat. Čím exotičtější destinace, tím větší pravděpodobnost, že se nějaká ta vakcína bude hodit. Některé země v Africe, v Jižní a Střední Americe mají zavedeno povinné očkování proti žluté zimnici, zatímco do mnoho jiných zemí se různá očkování pouze doporučují. O potřebných cestovních vakcínách se informujte co nejdříve. Některé se rozdělují do několika dávek, a proto se nevyplácí očkování nechávat na poslední chvíli.

Vyhledejte si informace

Vždy, když se chystáte do nějaké země poprvé, měli byste si o ní zjistit co nejvíce informací. Je například dobré předem vědět něco o dané kultuře, místních zvycích, jak se oblékat, co je neslušné, na co si dát pozor a podobně. Zdrojů máte v dnešní době víc než dost, od oficiálních průvodců až po cestovatelské blogy.

Naučte se pozdravit

I přesto, že se dnes na spoustě míst domluvíte bez problémů anglicky a “Hello” už je téměř univerzálním pozdravem, místní si mnohem víc získáte, když je pozdravíte v jejich jazyce. Naučit se pozdravit a poděkovat v místní řeči je úplný základ, který by měl zvládnout každý. Připište si plusové body, pokud se naučíte i pár dalších jednoduchých frází.

Nastiňte si itinerář

Někteří cestovatelé si dopředu plánují podrobně celý itinerář, jiní mají naopak jen pár záchytných bodů a plán si vytvářejí za pochodu. Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale mějte na paměti, že držet se nabitého programu vás může ve výsledku stresovat mnohem víc, než když si necháte volnější prostor. Ať už je to jakkoli, je dobré si minimálně dát dohromady seznam zajímavých míst, která byste v dané zemi chtěli vidět. Není nic horšího než po skončení dovolené zjistit, že vám uniklo místo, které jste si vlastně moc přáli navštívit.

Stáhněte si off-line mapy

Mobilní mapy jsou na cestách velkým pomocníkem, ať už se vydáte kamkoliv. Abyste je mohli používat bez internetového připojení, nezapomeňte si předem uložit oblasti, kde se budete pohybovat.

TIP! Rychlokurz jak na travel hacking

Zjistěte si cestu z letiště

První okamžiky v nové zemi bývají občas náročné a někdy nám může trvat, než se úplně zorientujeme. Zjednodušte si příjezd tím, že si předem naplánujete cestu z letiště do vašeho ubytování. To může znamenat, že si domluvíte vyzvednutí z vašeho hotelu, zjistíte si ceny místních taxi služeb nebo jednoduše to, jak funguje veřejná doprava z letiště.

Připravte si peníze

Vybavte se na cesty hotovostí a minimálně dvěma platebními kartami, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím. Místní měnu si buď pořiďte ve směnárně, nebo vyberte z bankomatu až na místě. Vždy však mějte u sebe nějakou “nouzovou” hotovost, a to nejlépe v amerických dolarech, které znají lidé po celém světě a směníte je kdekoliv.

Registrujte se v systému DROZD

DROZD je Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí, při níž jednoduše zadáte údaje o tom, kdy a kam cestujete. K čemu je to dobré? Pokud by došlo k přírodním katastrofám a jiným nepředvídatelným událostem, Ministerstvo zahraničních věcí o vás bude vědět a lépe vám poskytne pomoc v nouzi nebo vás bude varovat před hrozícím nebezpečím. Nikdy nevíte, kdy bude taková pomoc potřeba, proto určitě neváhejte této služby využít. Registrace zabere jen pár minut.

A na jaké věci myslíte před každou cestou vy?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.