Každý má svůj styl a svůj pohled na svět. U mnoha amatérských fotografů se ale objevuje spousta podobných návyků, které zbytečně marní jejich fotografickou snahu a lze je označit za chyby. Podívejte se na 12 zlozvyků začínajících fotografů. Neděláte také některou z těchto chyb?

Autor: Vít Kovalčík, Milujemefotografii.cz

Autor je redaktorem naučného webu Milujemefotografii.cz, který nabízí aktuální tipy a inspiraci pro fotografování a úpravě fotek.

Co tedy fotografové-začátečníci dělají špatně?

1. Neuvažují nad kompozicí

Klasika. Spousta lidí, kteří nikdy o fotografování nic nečetli, nezná pravidlo zlatého řezu či jiné kompoziční pomůcky. Vše fotí ze své výšky stojícího člověka a hlavní motiv umisťují vždy do přesného středu snímku. Výsledkem jsou nudné záběry.

Kompozice je problém, který je obtížné opravit později v počítači, i když někdy stačí pro dobrý výsledek fotografii oříznout. Obvykle je však kompozice po nafocení pevně zaznamenaná a v budoucnu už s ní nic neuděláme. Proto je tohle hlavní bod, na který by se měl začínající fotograf zaměřit a zkusit se v něm zlepšit.

2. Ignorují pozadí

Začátečníci občas chtějí jít fotit na konkrétní místo. Znají zajímavý strom, sloup či skalku s květinami a rádi by ho měli na fotkách (spolu se svojí osobou). Není ale výjimka, že hned za objektem je drátěný plot nebo že ono místo je mezi parkovištěm na jedné straně a rozbitými domy na straně druhé.

Jakkoliv je tedy ona osoba i dané místo krásné, velkou část fotografie bude zabírat i pozadí a to by mělo stylově aspoň trochu pasovat. Je proto potřeba o tomto druhém obrazovém plánu uvažovat dopředu.

chyby zacinajicich fotografu

3. Nečtou manuály

Fotoaparáty mají dnes spousty funkcí. Nemusíte je nutně ovládat všechny, ale nestačí jen vědět, kde se nachází tlačítko ON/OFF a spoušť.

Umět změnit fotící režim, kompenzaci expozice či zobrazit histogram vás dokáže obrovským způsobem posunout vpřed a vylepšit vaše fotografie.

Vyplatí se také projít si manuál třeba po roce podruhé, protože mezitím pochopíte spoustu pojmů a technik a opětovné pročtení vám může odhalit několik nových a užitečných funkcí.

4. Fotí do JPEG

Pokud chcete snímky upravovat, není formát JPEG ve fotoaparátu správná volba. Naučte se používat formát RAW a vaše možnosti se výrazně zvýší spolu s technickou kvalitou vašich fotek.

5. Fotí na automat

Tento bod se vztahuje k předchozímu. Úplný začátečník samozřejmě bude fotit na automatický režim. Ale jakmile se mírně ponoříte do základů fotografie, doporučuji přejít z automatiky (režimy Auto nebo P) na kreativnější expoziční režimy a nenechat o fotkách rozhodovat aparát. Priorita clony (Av) je ve většině případů dobrá volba.

6. Mají stále zapnutý blesk

Malý integrovaný blesk je schopný o několik úrovní zhoršit atmosféru scény. Bohužel zejména automatické režimy ho používají velmi rády.

Ve tmě se mu nedá vyhnout, pokud chceme vůbec nějakou fotku. Ale v šeru se můžeme rozhodnout, že za cenu většího šumu nebo drobné neostrosti blesk oželíme. Často je to lepší volba než mít ostré, ale jinak škaredé fotky.

7. Neupravují fotky

Pokud fotíte reportáž, je možné přivřít oko. Málokdo asi ocení snímky z posledního fotbalového zápasu převedené do romantického černobílého stylu. Ale i u reportáže se drobné úpravy na počítači hodí.

Jestliže však pořizujete fotografie například krajiny nebo čehokoliv jiného pro uměleckou prezentaci pro známé i neznámé, jejich upravování je prakticky nutnost. Jinak můžete zapomenout, že se vaše tvorba bude blížit cizím obrázkům, které na webu obdivujete.

nejčastější chyby fotografie

Upravená versus neupravená fotografie.

Canon 5D Mark III, Canon EF 70-200/2.8 II, 1/160 s, f/11, ISO 320, ohnisko 95 mm

8. Svádí špatné záběry na fototechniku

Lepší fotoaparáty a dražší objektivy mají samozřejmě svoje výhody. Často i velmi podstatné. Nicméně internet je plný skvělých fotografií pořízených s minimálním vybavením, ale s velkou kreativitou.

Člověk, který si prohlíží fotografii, totiž nebude řešit technické parametry, ale emoce. Vybavení snů vám může pomoci udělat technicky skvělý záběr, ale ten bude vždy trumfnutý snímkem s kreativní kompozicí, provokativní myšlenkou nebo krásným zpracováním na počítači.

9. Pořizují příliš málo fotek

Názory na tento problém se divoce různí. Někdo je zastáncem toho, že snímek se má předem promyslet a pak pokud možno vyfotit „na první dobrou“. Zabrání se tak spoustě zbytečného odpadu.

Na druhou stranu obzvlášť začátečníci by se sice měli snažit se trochu zamyslet, ale klidně pak zkusit nafotit mnoho snímků z různých úhlů a s různými kompozicemi. Samozřejmě ne vše bude dokonalé, ale je těžké dopředu říct, která varianta bude ta vítězná. Na LCD fotoaparátu se situace těžko posuzuje, takže je výhodné rozřešení nechat na doma.

Tím se člověk postupně učí a příště už předem ví, který záběr bude dobrý a který ne, a zná i přesné důvody proč.

10. Zveřejňují příliš mnoho fotek

Zatímco pořizování mnoha fotek je v pořádku, jejich kompletní zveřejňování je problém. Nikdo není zvědavý na to, že na Facebook vysypete celý obsah vaší karty.

Fotky se snažte protřídit a ze série velmi podobných ponechte jen jednu. Pokud stojí za zveřejnění.

mnoho_fotek (1)

Rozmyslete si publikování příliš mnoha snímků.

11. Nezálohují

Paměťové karty a moduly mají čím dál větší kapacitu. Přesto nechávat v mobilu nebo fotoaparátu všechny fotografie za posledních pět let bez další kopie jinde si říká o problém.

Zvykněte si vše zálohovat a mějte svoje data alespoň na dvou různých místech, ať jednoho dne nemusíte litovat.

12. Mají nedostatek baterií, karet atd.

Ještě větší problém než docházející místo na kartě je klesající energie baterie. Opravdu se vyplatí vše zkontrolovat před odchodem z domu. Nejlepší je s sebou mít jak další baterku, tak i extra kartu. Nebudete tak zaskočeni, pokud se objeví příležitost nafotit víc snímků, než jste čekali.

Co byste doplnili?

Toto jsou hlavní body, které se týkají používání fotoaparátu začátečníky. Seznam určitě není úplný, napadá vás nějaký další bod, který byste doplnili?

koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl