Při cestování ušetříme rádi všichni, zejména, pokud úspora na letence znamená spoustu výletů a lokálního jídla v cílové destinaci navíc. Sestavili jsme pro vás seznam 19 nejužitečnějších cestovatelských stránek a appek, které vám jednoznačně zjednoduší cestování a zároveň pomůžou ušetřit nějaké ty koruny.

Při cestování ušetříme rádi všichni, zejména, pokud úspora na letence znamená spoustu výletů a lokálního jídla v cílové destinaci navíc. Sestavili jsme pro vás seznam 19 nejužitečnějších cestovatelských stránek a appek, které vám jednoznačně zjednoduší cestování a zároveň pomůžou ušetřit nějaké ty koruny.

1. Galileo

Kupovat si data jen kvůli možnosti dívat se do mapy? To asi nikdo z nás nechce. Mnohem lepší alternativa bude aplikace Galileo, která vám umožní stáhnout si mapy určité země na jedno kliknutí. K dispozici je pak máte neustále, i když jste offline. Přímo v aplikaci si pak můžete zaznamenat trasu výletů nebo vzdálenost, kterou jste urazili a také si uložit zájmové body.

2. Kiwi

Kiwi je naprostá povinnost pro kohokoliv, kdo rád pohodlně létá. V aplikaci zakoupíte levné letenky podle svých finančních možností, najdete offline palubní vstupenky a pokud je váš let zrušen nebo se opozdí, aplikace vám zajistí alternativní možnost nebo vám vrátí peníze. K zahození v takových chvílích není ani nonstop asistence.

3. Azair

Azair je také vyhledávač letenek, zobrazuje ale nabídky pouze od lowcostových leteckých společností. Na webové stránce jsou dokonce uvedeny konkrétní společnosti, jejichž nabídky vám zobrazí. Doporučujeme používat zejména na lety po Evropě a Asii.

4. Holidaypirates

Pokud vám nejde o nejlevnější letenku, ale chcete najít celý zájezd, různé akční nabídky agreguje web Holidaypirates. Nejedná se o zájezdy jen tak ledajaké. Týdenní pobyt v pětihvězdičkovém hotelu s all inclusive v Costa Rice včetně letenky z Londýna za 18 000 Kč? Zkuste něco obdobného najít za výlohou cestovních kancelářích v ČR :) Mimo to webová stránka existuje také ve verzi aplikace, abyste žádnou skvělou nabídku nezmeškali.

5. Google trips

Aplikace pro správu letenek, aplikace pro hotelovou rezervaci, mapy...pokud máte rádi věci uceleně na jednom místě, vyzkoušejte aplikaci Google Trips. Aplikace si sama sbírá informace z gmailového účtu a následně je zobrazuje, a to dokonce i offline. Máte čas jen na půldenní prohlídku města při přestupu a zapomněli jste se patřičně připravit na památky? Google Trips vám navrhne různé trasy s hlavními zájmovými body. Ty si také můžete sami do aplikace vkládat. Podívejte se na video, jak aplikace Trips funguje a sami uznejte, jestli se jedná o jednu z nejužitečnějších cestovatelských aplikací.

https://youtu.be/ign2GmVEflw

6. NomadList.com

Web NomadList.com nemusí nutně využít jen digitální nomádi, i když je pro ně primárně určen. Chcete si zjistit, jak se pohybuje cenová relace v určitém městě, kam se chystáte na dovolenou? Nebo chcete zjistit, jestli je dané město bezpečné a jak dobře se domluvíte anglicky? To vše na tomto webu najdete.

7. SleepinginAirports.net

Čekáte na letadlo celou noc a hotely u letiště jsou příliš drahé? Nebo jen zůstanete na letišti déle, než je nutné? Nevěšte hlavu. Existuje šance, že jste se ocitli v Singapuru, na nejlepším letišti světa a máte o zábavu postaráno na celou noc. Každopádně jak se na konkrétním letišti zabavit, kde se nejlíp vyspat, jak se připojit na wi-fi a spoustu dalších užitečných informací o letištích najdete na webu SleepinginAirports.com.

8. use-it.travel

Mým snem je, aby use-it mapy existovaly pro všechna větší města na světě. Zatím je oceníte pouze při cestování po Evropě, ale i tak vám určitě pomůžou neutrácet peníze někde, kde to za to nestojí. Spoustu kulturních pouček, zajímavostí, smysluplných tipů na památky, a hlavně doporučení na jídlo a pití. Všechno autentické a sestavené tak, aby i turista nasál opravdovou atmosféru města. Mimochodem mapy se každoročně obměňují!

9. Skyscanner

Pokud vyhledáváte levné letenky, určitě používáte Skyscanner. Zobrazí vám nejlevnější dostupné možnosti letenek na trase, kterou si vyberete. I pokud najdete levné letenky někde jinde, doporučujeme si na Skyscanneru ověřit, že se opravdu jedná o tu nejlepší možnou alternativu. Pokud chcete ušetřit, Skyscanner pro vás bude jednoznačně jedna z nejužitečnějších cestovatelských stránek.

10. Splitwise

Pokud cestujete ve větší skupině, je dobré se řídit heslem "pořádek dělá přátele". K udržení dobrých vztahů během cest vám pomůže aplikace Splitwise. Naťukáte sem kdo platil jakou částku, za co, a kdo se na nákladech podílel. Aplikace neustále "vyrovnává" účty a ukazuje, kdo komu kolik dluží. Praktické také mohou být přátelské upomínky pro splacení dluhu :)

11. Maps.me

Další aplikace, která vám pomůže neztratit se, jsou offline mapy Maps.me. Jsou detailnější než jiné offline mapy, protože na jejich tvorbě se podílí uživatelé z celého světa. Najdete tady proto opravdu velké množství zájmových bodů. Navíc se jedná snad o nejrychlejší mapy vůbec.

12. Secretflying.com

Už jste si někdy zakoupili letenku s chybovým tarifem? Příjemné ušetření, že? V českém internetovém prostoru najdete takové například na cestujlevne.com nebo akcniletenky.com. Pokud ale chcete akční letenky hledat po celém světě, suverénně největší akce a chyby v cenách letenek lze najít na webu secretflying.com.

13. Priceline.com

Priceline je skvělá služba pro ušetření oblíbená zejména při cestování po USA, ale funguje i v jiných zemích. Díky možnosti stanovit si vlastní cenu, kterou jste ochotni zaplatit za ubytování, se můžete dostat do pětihvězdičkových hotelů doslova za pusu. Jednoduše pošlete nabídku a poměrně rychle zjistíte, jestli byla přijata, nebo ne.

14. Booking.com

Web booking.com asi již většina cestovatelů zná. Najdete tady veškeré ubytování od pětihvězdičkových rezortů po chaty na vesnici. Pokud ale hledáte ubytování až na poslední chvíli, bude se vám hodit jejich aplikace. Ta je pohodlná i když potřebujete udělat změnu v rezervaci a nemáte možnost přístupu na počítač.

15. XE currency

Pro orientaci v zahraničních měnách se vám bude hodit aplikace XE currency, se kterou uvidíte aktuální kurzy měn a můžete si v ní rovnou částky přepočítat do libovolné jiné měny. Pokud nemáte možnost určitý kurz právě načíst online, stačí ho do aplikace manuálně zadat.

16. workaway.info

Pokud plánujete být v zahraničí delší dobu, určitě budete hledat způsoby jak ušetřit náklady za bydlení a jídlo. Tohle řeší webová stránka workaway.info, kde napíšete hostitelům, kteří nabízí práci, ať už na farmě, nebo na recepci hostelu. Odměnou vám bude právě poskytnuté ubytování a strava. Pracujete většinou jen o asi 4 hodiny denně, takže nebojte, dovolenkový režim vás nepřejde a na výlety budete mít pořád dost času. Dvojnásobný užitek vám přinese pobyt s místními a tak získání úplně nového pohledu. Alternativou je web wwooffinternational.org, který se specializuje právě na farmy a je hodně používaný např. na Novém Zélandu.

18. duolingo

Dobře, smlouvat se nedá všude, ale je normální, že vám prodavači dají slevu, když znáte alespoň pár slovíček v jejich jazyce. Duolingo je navíc asi jediná z našeho seznamu cestovatelských aplikací, která vám pomůže zabavit se při čekání na letišti nebo při cestě autobusem. Jediná nevýhoda je, že musíte umět alespoň trochu anglicky, abyste se mohli učit další jazyky. V české variantě je totiž dostupná pouze právě angličtina.

18. Rome2Rio

Jak se dostat z bodu A do bodu B vám řekne aplikace Rome2Rio. Zadejte město, adresu, nebo památku a aplikace už zjistí za vás kterým vlakem, autobusem, letadlem nebo trajektem se do cíle dostanete, kolik to bude stát a za jak dlouho tam budete. Funguje ve více než 158 zemích světa a samozřejmostí je možnost si celou dopravu rovnou zarezervovat.

19. uber

Uber není potřeba složitě představovat, ale na tomto seznamu by určitě neměl chybět, protože často opravdu ušetří hodně peněz při dopravě taxíkem. Jen prosím pamatujte na to, že v určitých zemích je lepší přihodit pár korun a podpořit lokální taxislužbu, protože částka, kterou ušetříte uškodí místním víc, než vám pomůže.

Bez jakých aplikací a webových stránek se při cestování neobejdete vy?

Používáte na cestách nějaké další zajímavé aplikace nebo stránky? Pošlete nám tip na komentáře :-)