Krajiny na výletech fotíme všichni. Ale obrázky od zkušených fotografů, které vídáme na internetu, vypadají nějak jinak. Zajímavá lokalita rozhodně pomůže, ale to pravé kouzlo se často odehrává až při editaci v počítači. Přitom se často nejedná o žádné komplikované triky. Jaké úpravy mohou pomoci i vašim krajinářským fotkám? Podívejte se na 5 jednoduchých fotografických úprav, které oživí každou fotku krajiny

Autor: Vít Kovalčík, Milujemefotografii.cz

Autor je redaktorem naučného webu Milujemefotografii.cz, který nabízí aktuální tipy a inspiraci pro fotografování a úpravě fotek.

1. Správné vyvážení bílé

Změna teploty barev je rychlá (jen se pohne posuvníkem) a zároveň dokáže rychle změnit náladu fotky. Přírodním fotkám sluší zlatavé světlo, které odpovídá ideálním časům focení při západu nebo východu slunce. Bohužel ne vždy fotíme v příhodnou dobu a navíc některé fotoaparáty mají tendenci tuto nazlátlou barvu redukovat tím, že nesprávně odhadnou teplotu barev, a obrázek tím posunou směrem do modrých tónů.

Toto je například soubor přímo z fotoaparátu (teplotu bílé zde automat nastavil na 5 511 K):jak fotit lepe - plaz Původní snímek pláže. Není špatný, ale jde z něj chlad. Canon 40D, Canon EF-S 10-22/3.5-4.5, 1/1250 s, f/8.0, ISO 100, ohnisko 10 mm

Naštěstí máme možnost posunout vyvážení bílé opět směrem k teplejším oranžovějším odstínům:

jak fotit lepe - plaz upravenaSnímek pláže s vyvážením bílé posunutým na 8 000 K. Možná i mírně za realistickou hranici, ale obrázku to neuškodilo.

Tím se můžeme dostat buď zpět k vcelku realistickým barvám, nebo dokonce oranžový posun přehnat a vytvořit silně zabarvený snímek. Tato extrémní úprava se nehodí vždy, ale někdy je využitelná:

plaz_15000Ještě jednou pláž, tentokrát je vše výrazně oranžové, protože jsem vyvážení bílé nastavil na vysoce nereálných 15 000 K. (Přiznávám, že zrovna u této fotografie je vzhled lehce marťanský.)

Žádná varianta není špatná, vše záleží na našem záměru a vkusu. Změna teploty barev se projeví i jinde než na fotografiích se sluncem, příkladem je lesní detail. Původní teplota 4 300 K byla upravena na 5 400 K, takže tráva vypadá zdravěji.

strom_a_travaNahoře originální snímek s teplotou 4 300 K a dole upravený s novou teplotou 5 400 K. Canon 5D Mark III, Canon EF 85/1.8, 1/80 s, f/8.0, ISO 500, ohnisko 85 mm

Pokud fotíte do formátu RAW je potřeba tuto korekci provést hned ze začátku, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě kvality (jak je popsáno v článku o výhodách RAW). Například v Zoner Photo Studiu (ZPS) se od verze 18 tato úprava provádí v modulu Vyvolat za pomoci hned úvodního posuvníku Teplota bílé.

Pokud fotíte do jiného formátu než RAW nebo jste už provedli úpravy v modulu Editor, můžete pořád měnit teplotu barev i v tomto modulu, ale tentokrát v menu Vylepšit zvolte Upravit teplotu barev.

2. Přechodový filtr

Použít na fotografii Přechodový filtr je velmi důležitý krok. U krajin se totiž často stává, že na snímku máme zároveň tmavou zem a světlou oblohu (pozor, ta se musí vyfotit bez přepalu – to znamená, že by to neměl být jednolitý bílý flek). Abychom zem zesvětlili, máme v ZPS k dispozici funkci Přechodový filtr, která zesvětlí nebo ztmaví námi zadanou část fotografie. Efekt na vámi zadané hranici postupně slábne, takže druhá část obrázku zůstane netknutá.

Existují fyzické přechodové filtry (skla, která mají polovinu ztmavenou; přiložením před objektiv tento efekt dělají v realitě), ale protože je krkolomné je nosit a používat, lze přechodový efekt provést softwarově, i když za cenu zvýšeného šumu v obraze.

Aplikace Přechodového filtru je velmi jednoduchá a získáme díky ní přehlednější snímek. Pro ukázku jsem upravil předchozí fotku z pláže (vybral jsem si prostřední verzi s teplotou 8 000 K), na níž jsem zesvětlil spodní polovinu:

prechodovy_filtrPřed aplikací přechodového filtru (nahoře) a po ní (dole).

Alternativně lze naopak využít tento filtr ke ztmavení oblohy. Zde by nastal problém, kdyby obloha byla kvůli přepalu bílá. V takovém případě ztmavením už nedostaneme strukturu mraků, ale místo bílé poloviny snímku budeme mít jednoduše polovinu šedou.

filtr_labePřechodový filtr použitý pro ztmavení nebe (nahoře před aplikací filtru, dole po ní). Canon 5D Mark III, Canon EF 16-35/2.8 II, 1/50 s, f/9.0, ISO 100, ohnisko 31 mm

3. Kontrast a sytost barev

Prakticky každé fotografii krajiny prospěje zvýšení kontrastu a sytosti barev. Jako první je dobré měnit posuvník Kontrast, protože jeho změna způsobí i změnu sytosti barev (to je obecná vlastnost kontrastu, žádná speciální funkce). Až poté přichází na řadu zvýšení sytosti, pro které je dobré v ZPS využít posuvník Živost.

Živost představuje jemnější variantu úprav – také zvýší saturaci barev, ale soustředí se i na ty, které na začátku moc syté nebyly. Díky tomu se už od začátku syté barvy ještě více nepřepálí a nedostaneme extrémně syté „jedovaté“ tóny, které občas produkuje posuvník Sytost.

Pokud jsou v obrázku i lidé, musí se s úpravami opatrně, aby nezačali měnit barvu nebo mít ostřejší rysy. Jestliže je však na snímku jenom příroda, můžeme nastavení pořádně přehnat. Následující změna byla provedena nastavení posuvníku Kontrast na hodnotu 45 a posuvníku Živost na 140 procent.

kontrast_a_sytost

Z původní verze (nahoře) jsme výrazným zvýšením Kontrastu a Živosti získali výraznější obrázek. Canon 5D Mark II, Canon EF 16-35/2.8 II, 1/100 s, f/8.0, ISO 200, ohnisko 19 mm

A ještě jeden tip, který se týká nejenom této úpravy, ale i dalších. Míra efektů se někdy těžko odhaduje, a přitom jsou to právě efekty, díky nimž dokáže fotka na webu vyniknout mezi ostatními. Někdy je přínosné při úpravě postupovat „odzadu“ – přesunout daný posuvník na maximum a pak se vracet k nule, až najdeme hodnotu, která je ještě použitelná a není přehnaná. U normálního postupu při posouvání směrem od nuly k silnějšímu efektu se totiž stává, že zastavíme zbytečně brzo. Efekt je pak sice výrazný oproti počátečnímu stavu, ale klidně by ho šlo ještě dále zvýraznit.

4. Doostření

Podobně jako kontrast i doostření celkově zvýrazní snímek, jen jiným způsobem. A není špatné je oba kombinovat. Jak přesně funkce Doostřit funguje a co od ní můžete čekat, zjistíte v článku o třech typech doostření (relevantní je především část Kreativní doostření).

Ale i bez dalšího studia lze tuto funkci rychle použít. Stačí jen mít na paměti, že potřebujeme nastavit nižší Sílu efektu (např. 40 procent v příkladu níže) a naopak vysoký Poloměr (v příkladu je to 200 pixelů, což je hodně, ale pracoval jsem s výrazně vyšším rozlišením než to, které je nakonec použito v článku). Práh je spíše na jemné doladění, ale obvykle ani není potřeba se s ním zdržovat a stačí jej nechat na hodnotě 0.

doostreniUkázka, jak původní obrázek (nahoře) získá po doostření více definovaný výraz. Canon 5D Mark II, Canon EF 70-200/2.8 II, 1/80 s, f/11, ISO 500, ohnisko 100 mm

5. Selektivní zesvětlení a ztmavení

Selektivní zesvětlení a ztmavení je složitější krok a nevyžaduje ho každá fotografie. Dokáže v obrázku zvýraznit přesně to, co fotograf chce, a naopak potlačit nezajímavé části. V ZPS se provádí pomocí Efektového štětce (klávesa E) a postup je zcela identický jako tomu bylo u retušování obličeje – proto tu nebudu podrobně popisovat detaily, ale ukážu dosažené výsledky.

Stačí jen pár tahů štětcem o velkém průměru s rozmazanými okraji a změna je vidět. Na snímku níže byly ztmaveny kameny, aby příliš nevynikaly. Původně rovnoměrně světlá fotografie tak nyní zvýrazňuje vodní tok.

voda1

Levá originální fotografie byla selektivně ztmavena, aby vynikla voda. Canon 5D Mark III, Canon EF 70-200/2.8 II, 30 s, f/20, ISO 100, ohnisko 88 mm

Podobným způsobem jsem na přímořském záběru tentokrát ztmavil písek a zesvětlil suchý strom:

voda2

Oproti originálu (vlevo) byl vpravo ztmaven písek a zesvětlen světlý kmen stromu. Canon 40D, Canon EF-S 10-22/3.5-4.5, 1/13 s, f/5,6, ISO 200, ohnisko 10 mm

Skvělé výsledky v krátké době

Pokud vaše fotky téměř neupravujete, je to škoda – přicházejí tím o svůj potenciál. Nebojte se vyzkoušet popsané úpravy a uvidíte, jak se vaše záběry vylepší. Stačí k tomu chvilka času a výsledek bude hned vypadat jinak.

 

Potřebovaly by vaše krajinářské fotografie podobné úpravy?Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a upravte je.
koupit casopis koktejl
koupit casopis koktejl