Bezpečnostní rady pro sólo cestovatelky od českých blogerek

Tipy a rady

2

březen, 2020

Ačkoliv s sebou sólo cestování nemusí nutně nést žádné velké riziko, pravdou zůstává, že když člověk někam vyjede sám, za svou bezpečnost je zodpovědný jen a jen on. Je tedy třeba se chovat dostatečně rozumně a dělat vše proto, abyste se vyhnuli zbytečnému nebezpečí. A protože ženy cestovatelky o svou bezpečnost musejí dbát o malinko více, oslovila jsem další cestovatelky, které mají se sólo cestováním zkušenosti, a společně jsme pro vás daly dohromady bezpečnostní tipy, které by se měly využívat na cestách. Většina z nich samozřejmě poslouží i pánům.

Darja Černá: Místní poradí, na co si dát pozor

Co Darja alias Yeswoman around the world doporučuje udělat ještě před cestou? “Vždycky si alespoň okrajově něco o té zemi přečíst, zeptat se místních. Já vždycky kontaktuji místní přes Couchsurfing, abych věděla, a co a jak. Co se hodí, co se nehodí, na co si dávat pozor. Protože ti místní vám vždycky řeknou všechno a nejlíp. Samozřejmě si taky něco vygooglete předem. A dodržujte základní principy toho, jak se chovat například v chrámu.”

Petra Voráčková: Dejte o sobě vědět

Podle Péti, známé jako Restless Child, je důležité, aby měl někdo z vašich blízkých přehled o tom, kde se právě nacházíte. “Vždycky dejte někomu vědět, kde jste, co děláte, ideálně kde trávíte noc. Ohlaste se zpravidla rodičům nebo nějakému kamarádovi.”

Veronika Kováčiková: Zbytečně neprovokovat

Veronika (Veronica’s Travel) projela sama Jižní Ameriku a radí, co dodržovat v zemích, které se nepovažují za nejbezpečnější. Stačí podle ní používat selský rozum. “Nechodit s iPhonem nebo s nějakým telefonem u ucha, nedělat prostě fotky okatě na veřejnosti, aby úplně každý viděl ‘Hele, mám mobil, vezměte si ho’. Taky jsem si nikdy nebrala na cesty nějaké úplně dobré oblečení. Naschvál, ať to v těchto místech nepoutá pozornost. To jsou věci, co by snad měly každého napadnout.”

Teru Menclová: Nepřehánět to s alkoholem

Cestovatelka a fotografka Teru Menclová minimalizuje nebezpečí takto: “Když jsem někde ve větším městě, tak se vždycky snažím pohybovat v místech, kde se sdružuje hodně lidí. Pak samozřejmě nechodím sama na žádné party a podobně nebo se vyhýbám nějakému experimentování s alkoholem, protože přece jenom, když je holka sama, tak nikdy neví, co se jí může kde stát. Stejně tak se většinou snažím odbýt si ty hlavní trasy během dne a moc se nikde nepotulovat v noci.”

Jahu Řezníčková: Nebýt snadná kořist

Jahu, která si říká Ginger Thunder, sama nebojácně stopovala v mnoha zemích světa. Co jí pomáhá předcházet ošemetným situacím? “Mluvit o tom, že jsem zadaná, mluvit o tom, že na mě přítel čeká v cílové destinaci. Většinou používám slova ‘MY jsme’, přestože jsem tam sama, aby si člověk prostě nemyslel, že jsem snadná kořist. Snažím se vypadat sebevědomě, přestože kolikrát nejsem.”

Veronika Bernard: Dotěrné chlapy odradí prstýnek

Veronika, kterou můžete znát jako Weef, vám poradí, co dělat s nevyžádanou mužskou pozorností: “Pokud jste na jihu nebo někde, kde po vás chlapi hodně jdou, tak je fajn mít na levé ruce nějaký prstýnek a jasně dát najevo, že jste zadaná. Většinou mají tyhle kultury v krvi, že se chtějí seznamovat, a ti chlapi to prostě zkusí. Mají to prostě trošku jinak než my u nás. Ale jakmile dáte jasně najevo, že nemáte zájem, tak odejdou. Nemají s tím žádný problém, takže se jenom nebojte být o něco ráznější.”

Anna Bodláková: Mějte peníze na různých místech

Anička píšící blog Colourlife má zase tip, jak si hlídat peníze a jiné cennosti. “Když mám u sebe víc peněz, tak si je vždycky rozdělím do více míst v batohu. Ať nemáte jeden batůžek a v něm počítač, pas, peněženku a všechny kreditní karty u sebe. Prostě si to vždycky rozdělím, kdyby se stalo, že mi třeba z toho batohu něco ukradnou, tak ať nepřijdu úplně o všechno.”

Ilona Bradáčová: Věřte své intuici

A když všechno ostatní selže, může vás zachránit váš vnitřní hlas. Podle Ilči z blogu Prošmejdíme svět totiž není nad to naslouchat vlastní intuici. “Když se vám někdo nezdá, tak k němu nelezte do auta, do bytu a nikam s ním nechoďte. Prostě věřte sami sobě, věřte své intuici a poslechněte ji.”

Míša Ordošová: Rady na závěr

A já sama ještě doplním pár rychlých bezpečnostních tipů.

Mějte v telefonu off-line mapy, ať vždy najdete cestu zpět. Můžete s sebou vozit také GPS lokátor, aby vaši blízcí měli i na dálku přehled o tom, kde se pohybujete, i když se jim třeba zrovna nemůžete ozvat. Nezapomeňte si udělat kopie svého pasu a důležitých dokumentů, a mějte je jak ve fyzické podobě, tak i uložené někde on-line, například v e-mailu. Je také rozumné mít s sebou více než jednu platební kartu pro případ, že byste o jednu přišli nebo vám nefungovala.

A jakými bezpečnostními zásadami se na cestách řídíte vy?

 

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.

Pin It on Pinterest

Shares
Share This