Stali jste se už někdy dobrovolníkem v zahraničí? Jestli během cestování toužíte poznat a zažít něco jiného než jen obcházet místní památky a ochutnávat nové pokrmy, možná je načase vyzkoušet dobrovolničení. K čemu je to dobré, jak to může vypadat a kde začít? To se dozvíte v tomto článku.

Proč se stát dobrovolníkem

K čemu je takové dobrovolnictví dobré? A proč byste měli někde vykonávat nějakou práci zadarmo? Důvodů je spousta.

Zaprvé stojí za to zmínit, že i když pracujete bez honoráře, většinou to tak úplně zadarmo není, protože na oplátku dostáváte třeba stravu, ubytování či jiné výhody. Dobrovolničení je proto skvělým způsobem, jak na cestách ušetřit. Místo toho, abyste pouze cestovali z místa na místo a jenom utráceli, zkuste někde pobýt delší dobu a najděte způsob, jak poskytnout své služby výměnou za nocleh. Vaše cestovní náklady se tím výrazně sníží. Pokud byste se rádi podívali do nějaké země, kde je poměrně draho, dobrovolničení může být řešením, jak si takovou cestu dovolit.

Další výhodou je, že pokud si práci domluvíte ještě před příjezdem do země, nemusíte se prakticky o nic dalšího starat. Máte totiž předem zajištěné zázemí, často i dopravu z letiště, a hlavně budete mít kolem sebe místní, kteří vám s čímkoliv pomohou a poradí. To jistě oceníte zejména v případě, že se odhodláváte někam vyrazit sami a představa toho, že jedete do úplně cizí země a všechno si musíte zařídit sami, vás děsí.

Během dobrovolničení máte také daleko lepší příležitost sblížit se s místními, než když někde vystupujete jenom jako turista. Práce dobrovolníka je totiž často spojená také s ubytováním přímo u někoho doma a vy tak získáte mnohem lepší představu o tom, jak lidé v dané zemi žijí, a pravděpodobně se toho spoustu dozvíte o jejich kultuře. Místní vám také mohou ukázat krásná místa, o nichž byste se v žádném průvodci nedočetli. A možná se dokonce přiučíte i nový jazyk!

Protože dobrovolnická práce je velmi rozmanitá a může mít různou podobu, mnohdy díky ní zažijete věci, které byste jinak neměli šanci zažít. Zkusíte si práci, o níž jste třeba do té doby vůbec nic nevěděli, a podíváte se na místa, kam byste se jako obyčejný smrtelník nikdy nedostali. Jedna moje kamarádka pracovala v Japonsku jako dobrovolník pro gejšu a měla možnost vidět její umělecké představení – to je něco, co se opravdu málokomu poštěstí. Zkrátka a dobře, dobrovolničení vám může přinést mnoho jedinečných zážitků.

Kromě zajímavých zážitků získáte také nové cenné zkušenosti, které nepochybně zpestří váš profesní životopis.

A jestli stále ještě nejste přesvědčeni, je tu ještě jeden důvod, proč byste si měli nějaké to dobrovolnictví vyzkoušet. Ten důvod je vlastně úplně prostý: uděláte dobrou věc. Ať už pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje, nebo uděláte něco prospěšného pro naši planetu, anebo někomu “pouze” pomůžete s domácími pracemi, budete se zaručeně cítit skvěle. Udělat někomu radost je k nezaplacení, a tak si můžete být jistí, že si z dobrovolničení odnesete především svůj dobrý pocit.

Co můžete dělat jako dobrovolník

Dobrovolnictví neznamená pouze stavění nových škol pro děti v Africe (i když to je samozřejmě také jedna z možností). Činností, které můžete dělat zadarmo, je obrovské množství a vy si můžete vybrat tu, která je vám blízká, odpovídá vaší povaze, zájmům či kvalifikaci. Váš výběr bude také pochopitelně záviset na destinaci, kam se chcete vydat. Pokud je například vaším snem podívat se do New Yorku, asi to těžko skloubíte s dobrovolničením ve sloní rezervaci. A naopak, pokud máte rádi zvířata a chtěli byste si zkusit práci někde na farmě, bude třeba přemýšlet o zemi, kde budete mít mnoho příležitostí takovou práci vykonávat.

Dá se říct, že každou práci, která se dělá za peníze, můžete dělat také zadarmo. Neplacenou práci navíc seženete snadněji a můžete pomoci i tam, kde za normálních okolností nejsou dostatečné finance na zaplacení stálých pracovníků.

Můžete například v rozvojových zemích učit děti angličtinu, pracovat v želví záchranné stanici, vypomáhat v hostelu v jihovýchodní Asii a ušetřit tak za ubytování, pomoci s obnovou korálových útesů nebo jednoduše sekat trávník. Dobrovolnictví vám může také umožnit dostat se zdarma na nějakou zajímavou událost, například pokud se zúčastníte organizace různých festivalů a podobně. Nebo využijte znalostí ve svém oboru, ať už umíte vytvořit webové stránky či postavit dům. Fantazii se meze nekladou.

Jak sehnat dobrovolnickou práci

Teď už víte, jaké jsou výhody dobrovolničení, a možná už máte dokonce nějakou představu o tom, co byste mohli dělat, ale nevíte, jak se k takové práci vůbec dostat? Kde začít?

Zajistit si práci dobrovolníka je snazší, než byste předpokládali. První možností, kde hledat, jsou osvědčené webové stránky, které se dobrovolnictvím přímo zabývají. Mezi ty nejpopulárnější a nejdůvěryhodnější patří Workaway, HelpX a WWOOF. Pojďme si v rychlosti něco říci o každé z nich.

Workaway je zřejmě úplně nejpopulárnější stránka, kde najdete mnoho druhů dobrovolnické práce výměnou za ubytování. V současné době hledá touto formou dobrovolníky přes 40 000 hostitelů ze 177 zemí světa. Proto, abyste mohli Workaway používat, je třeba zaplatit si členství, které stojí na jeden rok 36 eur, případně 48 eur pro pár. Jakmile se zaregistrujete, můžete si procházet inzeráty a kontaktovat hostitele.

HelpX funguje velmi podobně jako Workaway a dokonce ho můžete částečně používat zdarma. Aby vám však byly přístupné veškeré funkce a měli jste větší šanci získat nějakou dobrovolnickou práci, rozhodně se vyplatí si zaplatit verzi Premier (20 eur na dva roky).

Na podobném principu funguje také WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) s tím rozdílem, že tato platforma je určena výhradně k práci na organických farmách. Pokud byste ji chtěli používat, musíte si nejprve vybrat zemi, kam chcete tímto způsobem vycestovat. Roční členství se totiž platí pro každou zemi zvlášť a stojí okolo $40.

Podobnými stránkami, které také můžete vyzkoušet, jsou například Working Traveller, MovingWorlds, Wordpackers a další.

A tím vaše možnosti, jak získat dobrovolnickou práci, rozhodně nekončí. Mnoho organizací po celém světě hledá dobrovolníky dnes a denně, takže stačí chvíli brouzdat po internetu a určitě budete mít z čeho vybírat. Dobrým odrazovým můstkem jsou například vaše oblíbené charity a neziskové projekty, které pomáhají v rozvojových zemích, pracují na záchraně ohrožených zvířat nebo odvracejí ekologické katastrofy a možná právě shánějí dobrovolníky do terénu.

Zkusit můžete také různé skupiny na Facebooku nebo se po něčem poptat přímo na místě. Může to být tak jednoduché jako přijít do hostelu a zeptat se, zda jim můžete výměnou za bezplatný nocleh pomoci třeba na recepci nebo s přípravou snídaní. Způsobů, jak se dostat k dobrovolničení, je skutečně mnoho. Stačí jen hledat a jít příležitostem aktivně naproti.

Už jste se někdy stali dobrovolníkem v cizině? Jaké s tím máte zkušenosti?

Michaela Ordošová

Míša je pořádkumilovný introvert, který podezřele často opouští svoji komfortní zónu. Například studiem a prací v Londýně, procestováním východní a jihovýchodní Asie na vlastní pěst nebo povídáním o sólo cestování na svém Youtube kanále. Její cesty můžete sledovat také na Instagramu.